Search
Close this search box.

Pozor na pochybné ETF aneb jak správně vybrat

V poslední době stále více roste oblíbenost indexového, pasivního investování pomocí ETF. Lidé si často myslí, že výběr toho pravého ETF je jednodušší než například volba akcií, jelikož volí mezi celými sektory nebo geografickými oblastmi, a tak „těžko sáhnou vedle“. Jenže pozor – rizika se skrývají trochu jinde. Výběr správného ETF může být ve výsledku složitější, než si myslíte.

Ať už se sami snažíte investovat delší dobu, anebo o svých investicích teprve přemýšlíte a o ETF jste třeba jen zaslechli od známých, pravděpodobně vás napadne také otázka: mám si vybírat jednotlivé ETF sám, nebo se s někým poradit nebo volbu svěřit někomu zkušenějšímu? Možná si i říkáte, že u akcií musíte pro výběr té dobré analyzovat jednotlivé společnosti z hlediska ziskovosti, zaměření, odvětví, pozice na trhu, plánovaného rozvoje atd., ale u ETF stačí zvolit index, který chcete sledovat a máte vyhráno. Jakmile však vyberete index (například evropský Eurostoxx 50), narazíte na problém – ETF na daný index existuje desítky (konkrétně u tohohle indexu je jich přes 30). A které z nich vybrat? U některých se totiž můžete pěkně spálit. Proč?

Hřbitov ETF se plní

Mezi lety 2015-2019 vzniklo celkem 1 050 nových ETF a více než 900 jich zaniklo. Jejich průměrná životnost je jen 3,4 roku. V letošním roce jich dokonce více zaniklo, než nově vzniklo. Stejně jako běžné společnosti i nízkonákladové ETF si musí vydělat na to, aby pokryly své náklady. Mnoho z nich to však nedokáže – například o ně není dostatečný zájem mezi investory, anebo se najde jiné ETF sledující stejný index, kam lidé začnou přesouvat své prostředky – a proto dochází k jejich uzavření. Výběr ETF do vašeho portfolia tak musí být podroben důkladné analýze.

Problémy při zániku ETF vás mohou připravit o výnosy

Se zaniklým ETF jsou totiž spojené značné problémy. O celé prostředky investoři zpravidla nepřijdou, ale výnosnost ETF se může (i značně) odklonit od indexu a navíc je s tím spojena administrativní zátěž. Jak zánik ETF probíhá?

Fond jednoho dne oznámí (například na svých stránkách, že se informace dostane ihned k vám není pravidlem), že přestává se svou činností a připravuje se na transformaci svých aktiv do hotovosti. To způsobí, že se výkon tohoto ETF může začít lišit od vývoje podkladového indexu. Navíc na tuto negativní zprávu ihned zareaguje cena ETF, jelikož se ho velcí investoři začnou zbavovat – a to pravděpodobně dříve, než vy zprávu vůbec zachytíte. Obecně se totiž doporučuje prodat zbývající kusy ETF v držení před posledním dnem obchodování. Že jste chtěli ETF držet třeba 10 let nebo nemáte ještě splněn 3letý časový test není vůbec relevantní.

ETF končí svou činnost buď likvidací, nebo tzv. „delistingem“ – tedy stažením z burzy. V případě likvidace dostávají investoři za každý držený kus cenu, kterou stanoví zpravidla emitent daného ETF pár dní před jeho uzavřením. Hotovost vám následně – v horizontu až týdnů – přijde na obchodní účet. Navíc pozor – někteří obchodníci mohou za tento proces likvidace a vrácení hotovosti strhnout poplatek.

Příkladů zlikvidovaných ETF můžeme určitě najít mnoho – jedním z těch zajímavých je však například ETF sledující cenu ropy Brent (respektive měsíčních forwardů) od společnosti Wisdom Tree, které se obchodovalo v Londýně pod označením OILB. Tohle ETF mnoho investorů nakoupilo během propadů cen ropy na konci dubna 2020 s vidinou zhodnocení. S hořkostí je pak překvapila informace z 5. června, kdy byla oznámena likvidace ke 22. červnu s tím, že posledním dnem obchodování bude 10. červen.

Pokud u EFT nastane delisting bez likvidace portfolia, jsou investoři, kteří nestihli prodat své akcie před posledním obchodovacím dnem, nuceni kusy ETF prodat tzv. „over the counter“ (OTC není oficiální trh, ale zjednodušeně řečeno investor musí najít nějakou instituci nebo osobu, která si od něj kusy ETF koupí – a to je výrazně dražší a náročnější než obchodování na burze). Nedokáže-li je investor prodat, zůstávají mu jen (bez)cenné papíry.

Jak takovým problémům předejít?

Riziko zániku ETF může indikovat několik ukazatelů, které drobný investor jen těžko rozpozná. Jedním z nich může být nízká aktiva ve správě (AUM – Assets Under Management) anebo delší dobu klesající AUM. Fond, který spravuje stovky milionů dolarů, bude pravděpodobně dostatečně ziskový na to, aby nezanikl. Neznamená to však jistotu a na druhou stranu, vyloučením fondů s nízkým AUM se investor připravuje o celou řadu skvělých produktů. Obecně se jako dostatečná hranice AUM považuje suma 50 milionů dolarů (nebo eur), jedná se však pouze o orientační hodnotu.

Kritérií pro výběr ETF jsou desítky

Nízké AUM totiž zdaleka není jediné kritérium pro výběr vhodného ETF. Pozor si investoři musí dát například na likviditu, TER, bid-ask spread, reputaci emitenta, replikační strategii, rebalanční metodiku, přesný podkladový index, využívání derivátů, možné půjčování cenných papírů, tracking error, využívání finanční páky, existenci market makera, denní zobchodované objemy, měnovou strukturu a vnitřní zajištění měnového rizika, daňový domicil, nakládání s příjmem jako jsou dividendy, UCITS direktivu, jednotlivou cenu…

Zkrátka vhodné ETF musí současně splňovat hned několik kritérií, na které je potřeba se zaměřit. Pár nejdůležitějších znaků zde přiblížíme:

  • Podkladový index a jeho replikace – indexů například na daný region nebo sektor může být několik a rozdíly v nich mohou být značné. Je potřeba důkladně prostudovat, který index obsahuje jaký koš společností a jak je skládaný. Kromě toho je nutné se podívat i na to, zda ETF nakupuje všechny akcie z daného indexu, nebo jen jejich část, anebo třeba nakupuje úplně jiné a výkonnost si swapuje pomocí derivátu. Na pohled drobné rozdíly mohou ve výsledku vést k rozdílným výkonnostem ETF sledujících stejný index.
  • Tracking error – neboli odchylka výkonnosti od indexu musí být co nejmenší. Některým ETF se zkrátka nemusí dařit dobře kopírovat vývoj indexu a je důležité si na to dát pozor.
  • TER – neboli nákladovost. Tedy výše nákladů k celkovému AUM, kterou ETF ročně strhne ze své hodnoty. Pochopitelně je vhodné vybírat to nejnižší. Na druhou stranu nízký TER není vždy zárukou toho, že je dané ETF „nejlepší“ mezi těmi, co sledují určitý index. Často nízké TER převáží negativa ostatních kritérií, jako třeba likvidita.
  • Likvidita – aktivum je považováno za likvidní, pokud jej může investor snadno obchodovat na trhu a současně obchodem nedojde k významnému výkyvu v jeho ceně. Je proto důležité, aby bylo ETF investováno na trzích ve velkých objemech a to konzistentně. Projít je potřeba například denní historii obchodů alespoň za několik měsíců dozadu. Sledovat je potřeba kromě objemů také rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou – tzv. bid-ask spread, popřípadě i marži obchodníka na ceně nebo poplatek za obchod, který je potřeba zohlednit do nákladů a celkového výnosu.

Být schopen porovnat všechny ETF na trhu v jednotlivých kritériích skutečně není jednoduché a chce-li k tomu přistoupit člověk zodpovědně, zabere analýza hodně času a vyžaduje přístup k rozsáhlému množství dat. Je proto na místě otázka, zda člověk chce věnovat ten čas, aby získal znalosti a zkušenosti potřebné k výběru správné investice, anebo se raději bude věnovat věcem, které jej baví a opravdu jim rozumí. A s volbou jednotlivých ETF se obrátil na odborníka. U Portu trávit čas dlouhými analýzami není potřeba. Výběr instrumentů do portfolií i nabídky v rámci vlastních strategií provedl na základě mnoha kritérií již tým zkušených portfolio manažerů investiční skupiny WOOD & Company, která za Portu stojí. Všechny instrumenty, do kterých se na Portu investuje, jsou tak prověřené a na pochybné ETF nenarazíte. Můžete tak pouze s klidem během pár minut založit portfolio a o nic víc se nestarat.

Investování může být i jednoduché – s Portu.

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména

Portu POP-UP Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery představí na jednom místě, a to v Galerii Harfa, vybraná díla z unikátní sbírky

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc ovlivňované celou řadou