Search
Close this search box.

Proč investovat i v dobách kolísavých trhů

Říkáte si občas, jestli je teď vhodná doba na investování, jestli třeba není lepší investovat, jen když trhy rostou? Zní to možná jako správná úvaha, ale mnoho věcí kolem investování není příliš intuitivních – bohužel. Příkladem je častá preference takového tržního vývoje, který je možná přívětivý na oko, ale z hlediska čísel výrazně horší v porovnání s ostatními. Podívejme se na jednu klasickou ukázku z knih investičního guru Burtona Malkiela.

Dáte-li možnost lidem, kteří mají v plánu investovat pravidelně každý rok 10 000 Kč po dobu 10 let, vybrat si, jaký z následujících tří tržních scénářů se stejným konečným výsledkem by po dobu jejich investování preferovali, který myslíte, že bude nejčastěji zmiňovaný?

Asi vás nepřekvapí, že vývoj zobrazený na grafu A, zvolí největší počet z nich. Vypadá to tak nějak intuitivně dobře, když se budete moci každý ten měsíc nebo půlrok podívat na stav účtu a vidět, jak pomalu roste. Průběh z grafu C dostane naopak hlasů nejméně – komu by se přeci líbilo prvních 5 let koukat, jak jeho investice padá. Co vás ale překvapit může, je, že právě tržní vývoj z grafu C vygeneruje nakonec největší výnos, zatímco vývoj zobrazený v grafu A nejmenší. Jak je to možné? Pojďme si to ukázat na číslech.

Představme si investora, který každoročně investuje do portfolia složeného z ETF, jehož jednotková cena za pomyslný kus je na počátku 100. Následující 3 tabulky zobrazují pro hypotetické scénáře A, B a C, jak probíhaly vždy na počátku roku pravidelné investice, jaká byla jednotková cena portfolia, za které se portfolio nakupovalo; a kolik pomyslných kusů (případně frakcí) portfolia si tak investor koupil.

Tabulka 1: Pravidelné vklady při plynule rostoucím tržním vývoji (scénář A)

 

Postupní růst portfolia

V první scénáři, během kterého trh plynule rostl, bylo na konci desetiletého investičního horizontu v portfoliu nakoupených celkem 590 frakcí portfolia, které mají hodnotu 177 001 Kč. Nyní se podívejme na druhý scénář, při kterém trh sice více kolísal, ale po celou dobu byl jeho trend v podstatě růstový.

Tabulka 2: Pravidelné vklady při kolísavém, ale rostoucím tržním vývoji (scénář B)

Volatilní růst portfolia

Po deseti letech, jak vidíme, bylo v portfoliu nakoupeno 642,59 frakcí portfolia v konečné hodnotě 192 776 Kč. Ale co náš poslední scénář, během kterého trh po dobu prvních pěti let pozvolna klesal a až následně začala jeho hodnota strmě růst?

Tabulka 3: Pravidelné vklady při zprvu klesajícím a pak rostoucím tržním vývoji (scénář C)

 

Úvodní pokles portfolia

Poslední scénář, jak vidíme, vedl překvapivě k zdaleka nejlepšímu konečnému výsledku. Investice skončila s největším počtem nakoupených kusů portfolia jednotlivých ETF – a tedy i s největší celkovou hodnotou, 371 185 Kč. Důvodem je, že po většinu času se nakupovalo portfolio v podstatě se „slevou“ oproti původní hodnotě. Nezáleží totiž na tom, jestli cena portfolia v průběhu investičního horizontu klesala. Jediné, na čem záleží, je jeho koncová hodnota.

Graf: Celková hodnota investice při různých vývojích trhu

Celková hodnota portfolia Kč

Smyslem tohoto příkladu je ukázat, že na dočasném kolísání trhů nezáleží – naopak kolísavé trhy dávají díky propadům příležitosti pravidelným investorům nakoupit za levno a zvýšit tak konečný výnos. To však neznamená, že byste měli čekat na to, až trhy spadnou a pak se snažit nakoupit – dokážete totiž odhadnout, kdy nějaký propad přijde? A až jednou přijde a vy uvidíte trhy padat například o 20 %, budete mít tu kuráž v ten moment vaše několik měsíců či let šetřené peníze zainvestovat? O tom, že časování trhu nefunguje jsme psali již několikrát a není potřeba to dlouze rozvádět i zde.

Ponaučení, které bychom si z našeho příkladu měli odnést je: pokud plánujete investovat pravidelně, ignorujte chování trhu, jeho krátkodobé výkyvy a neplánujte výběr většiny investovaných prostředků po dobu několik let – a ani se k tomu nenechte v panice zlákat, emoce jen brání racionálnímu uvažování a snižují konečný výnos.

Graf: Vývoj indexu SP500 1950-2022

Vývoj S&P 500 CZ

Podíváme-li se do historie vývoje světových akciových trhů, vidíme, že dlouhodobě výrazně rostou. A to je informace, která je základem pro celé dlouhodobé pravidelné investování. Pokud máte investiční horizont dostatečně dlouhý (řekněme alespoň 5 let), co se bude dít v průběhu několika prvotních let investování vás v podstatě nemusí zajímat – důležité je pouze to, jakou hodnotu bude mít investice v době, kdy plánujete portfolio vybrat.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#11 – Bitcoin za milion dolarů

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn