Fintech review – Mobilní bankovnictví pro děti a elektronické podpisy pro všechny

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Wirecard propustila 730 lidí, více než půlku zbylých zaměstnanců (E15.cz). V úterý začalo insolvenční řízení Wirecard. Firma kromě propuštění poloviny zaměstnanců ukončila smlouvu zbylým členům představenstva. Prozatím si společnost ponechává necelých 600 zaměstnanců a rozprodává svá aktiva po celém světě.
  2. Komerční banka nově nabízí elektronické podepisování smluv, služba je i pro neklienty (Měšec.cz). K podpisu smluv dochází přes mobilní aplikaci KB Klíč, kterou je možné získat a aktivovat i online. Službu MůjPodpis mohou využívat i neklienti banky pro vlastní smlouvy, na ty banka dává prvních pět podpisů zdarma a potom fyzickým osobám účtuje 80 Kč za dokument. Pro firmy je ceník individuální.
  3. Fio banka už pustí do aplikace i děti (Peníze.cz). Nezletilí klienti Fio banky nově mohou používat její mobilní bankovnictví. Do 15 let v náhledovém režimu, kdy mohou jen sledovat stav účtu a transakce, od 15 let se stejnými funkcemi, jaké mají v aplikaci dospělí. Narozdíl od Air Bank, která má pro děti aplikaci s unikátním designem, sází Fio na jednoduchost a děti pouští do své normální mobilní appky.
  4. Shoptet expanduje do Maďarska. E-shopům usnadní vstup na tamní trh, do pěti let chce být jeho lídrem (CzechCrunch.cz). Když jste česká jednička, musíte expandovat do Maďarska. To se zdá být pravidlem minimálně v oblasti e-commerce. Na východ se nyní chystá Shoptet, největší český poskytovatel e-shopových řešení. Kromě toho, že se chce stát maďarskou jedničkou, hodlá v nejbližších letech expandovat i na další evropské trhy.
  5. Bezhotovostní budoucnost je hotová věc. Jak zajistit, aby byla spravedlivá pro všechny? (Forbes.cz). David G.W. Birch patří mezi přední světové odborníky na elektronické peníze i digitální identitu a serverem The Financial Brand byl zařazen mezi deset nejvlivnějších hlasů v bankovnictví. Pro Forbes se zamýšlí nad realitou a budoucností bezhotovostních plateb.
  6. Platbám převodem odzvonilo, propadají u mladých i lidí z větších měst (Novinky.cz). Průzkum společnosti Ipsos Instant Research zjišťoval popularitu platebních metod v e-shopech v závislosti na věku a geografické poloze. Platby převodem jsou celkově méně populární, nejvíc za platbami kartou zaostávají u lidí ve věku 27-35 let a ve větších městech nad 100 tisíc obyvatel – v Praze platí převodem jen šest procent lidí.
  7. Apple Store v Praze hned nebude. Ač inzerát lidi navnadil (iDnes.cz). Na stránkách Applu se objevil inzerát hledající vedoucího prodejny v Praze. Okamžitě se rozšířily spekulace o blížícím se otevření Apple Storu v Praze, které přiživil třeba i oficiální facebookový profil premiéra Babiše. Později se však ukázalo, že Apple nehledá zaměstnance pro Apple Store, nýbrž pro partnerskou prodejnu Applu, kterých jsou v Praze desítky.
  8. Samsung spouští placení se společností Curve (FintechCowboys.cz). Karta Samsung Pay je vázaná na konkrétní zařízení od Samsungu, případně si klienti mohou objednat fyzickou kartu za pět liber. S kartou se nepojí konkrétní bankovní účet, místo toho je propojena s multibankovní aplikací Curve a umožňuje klientovi při každé platbě vybrat, z jakého účtu mají peníze odejít. Za zmínku stojí funkce, která klientovi dovolí zpětně změnit účet, ze kterého měly peníze odejít.
  9. Facebook dál šlape do e-commerce, cena jeho akcií letí nahoru (Lupa.cz). Facebook nedávno ve spolupráci s kanadským Shopify spustil platformu pro online nákupy. Ve Spojených státech nyní spouští samostatnou záložku Facebook Shop, která přehledně zobrazuje dostupné e-shopy. Podobnou službu spustil v červenci Facebook i na Instagramu.
  10. Wirecard je (téměř) mrtev, ať žije Adyen! (InvestičníWeb.cz). Skandál společnosti Wirecard poškodil celé odvětví poskytovatelů platebních služeb, firma Adyen z něj ovšem těží. Přebrala totiž řadu zákazníků Wirecardu. Díky tomu zažívá obří nárůst tržeb a její akcie jsou na burze na dračku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost, že se stane