Search
Close this search box.

Proč trhy propadly a co na to Portu?

Trhy včera velmi prudce propadly, mluví se dokonce o historickém výprodeji. Americký index Dow Jones zaznamenal největší intradenní propad ve své historii, když ztrácel v průběhu obchodní seance více než 1.500 bodů. Nakonec to nebylo tak zlé, index Dow Jones zavřel o 4,6 % níže po pátečním poklesu o 2,5 %. Šlo přitom o globální negativní vývoj. Amerika si kýchla a Evropa s Asií dostávají rýmu. Ještě dnes se propadaly německé, britské a francouzské akcie, japonský index Nikkei 225 ztratil 4,7 %, hongkongský index Hang Seng -5,1 %, index pražské burzy -2 %.

Graf 1: Vývoj indexů Dow Jones, S&P500 a Nasdaq za posledních 10 dnů

Proč trh poklesl?

Existuje několik interpretací a důvodů aktuálního pohybu směrem dolů.

  1. Fundamentální důvody – trhy rostly příliš dlouho a akcie jsou nadhodnocené, proto je potřeba jisté „korekce“, aby se ceny vrátily na svou správnou „vnitřní“ hodnotu. Bohužel nikdo přesně neví, kde ta správná hodnota je. Je správná hodnota akcie Apple 156 USD? Ani analytici nejsou v názoru jednotní, mediánová cílová cena je 193 dolarů.
  2. Došlo ke změně na pozici šéfa americké centrální banky Fed. Místo Janet Yellenové nastupuje do úřadu Jerome Powell. Spekuluje se o tom, že Powell bude daleko ostřejší v oblasti nastavování měnové politiky a že zvedne úrokové sazby dříve a více, než se čekalo. Logické by to bylo, protože inflace zřejmě poroste rychleji, už nyní se projevuje silně mzdová inflace, když je americká ekonomika blízko stavu plné zaměstnanosti.
  3. Panují obavy, že vyšší úrokové sazby podrazí nohy korporátním ziskům. Firmy si budou půjčovat na investice s vyšším úrokem, vyšší náklady tak srazí ziskovost. Porostou výnosy dluhopisů, což dále podlomí zájem o akciový trh.
  4. Vyprchávají pozitivní emoce související s fiskálním stimulem prezidenta Trumpa. Americké akcie v posledních měsících žily mimo jiné z rozhodnutí administrativy prezidenta Trumpa snížit korporátní a osobní daně, deregulovat trh a zavést protekcionistická opatření. Je možné, že tento efekt byl pro americké firmy jen krátkodobě pozitivní a postupně vyprchává. Objevují se názory, že tato politická rozhodnutí byla nekonzistentní, nevyzpytatelná a dlouhodobě destruktivní.
  5. Na vině propadu je algoritmické obchodování automatických obchodních systémů. Poté, co indexy poklesly pod určitou hranici, byly spuštěny automatické stop-loss příkazy, které ztráty ještě prohloubily.

Pouze další dny a týdny teprve ukáží, zda jde skutečně o větší korekci na trzích nebo jestli šlo pouze o krátkodobý výkyv částečně vyvolaný technickými pohyby.

Co to vše znamená pro investování na Portu?

V zásadě nic. Portu je založené na filozofii dlouhodobého investování. Akciové trhy v dlouhodobém horizontu v průměru rostou o 10 % ročně. Pokud tedy trh nyní propadne o 20 %, pravděpodobně v dalších letech po krizi naroste o ještě vyšší procento. Pokud tedy peníze nepotřebujete ihned vybrat, není panika namístě.

Portu vám navrhnulo skladbu portfolia na základě vašich odpovědí v rámci investičního dotazníku. Pokud jste odpověděli, že vám výkyvy na trzích v podstatě vadí a znervózňují vás, potom jsme vám připravili konzervativní portfolio, které není tolik náchylné na propady akcií. Jestliže jste agresivním investorem, máte portfolio s převahou akciové složky, potom je výnos vaší investice propadem trhů zasažen více. Nicméně vám to tolik nevadí, protože investování rozumíte a nenecháte se ovlivnit krátkodobou fluktuací. Vidíte, že správně vyplnit investiční dotazník je klíčové.

Jakýkoliv pokles může být vhodnou příležitostí vložit do Portu další peníze. Volné prostředky totiž budou zainvestovány za výhodnější nákupní cenu. Naopak prodávat a zbavovat se investice v období poklesů s sebou nese riziko nesprávného načasování a může znamenat, že se investor připraví o  příležitost těžit z obnoveného růstu a oživení. Držte se plánu. Věříme, že snahy předvídat vývoj trhu nemají smysl a nejlepší je prostě investovat pravidelně bez ohledu na to, jestli je recese, nebo zrovna indexy boří rekordy.

Nakonec si dovolím trochu statistiky, primárně z amerického akciového trhu:

  • průměrný „býčí“ cyklus trval 8,9 let a průměrný výnos za toto období činí 468 %
  • nejvyšší anualizovaný roční růst v době „býčího“ trendu dosahoval 34,1 %
  • průměrný „medvědí“ cyklus trval 1,4 roku a průměrná ztráta za toto období činí -41 %
  • nejvyšší anualizovaná roční ztráta v době „medvědího“ trendu dosahovala -47 %
  • nejdelší „býčí“ cyklus trval 15,1 roku a celkový výnos dosáhl 936 %
  • nejdelší „medvědí“ cyklus trval 2,8 roku a celková ztráta dosáhla 83 %
  • aktuální „býčí“ cyklus trvá bezmála 9 let a celkový výnos přesáhl 300 %

Graf 2: Vývoj indexu S&P500 v cyklech „býčího“ a „medvědího“ trhu

Na co si dát při investování pozor?

1. Historická výnosnost nikdy není zárukou budoucích výnosů.
2. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.

 

Čtěte také

Co uděláte, když proděláte?

Jste připraveni na krach trhu?

Proč nakupujeme, když cena roste

Proč nemá cenu zabývat se načasováním investice?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

msci-world-index-investovani

Trpělivost jako nejlepší investiční strategie

Investování je během na dlouhou trať a nejedná se o nástroj rychlého zbohatnutí. Důvodem je to, že kapitálové trhy, a zejména akcie, jsou v krátkém období volatilní, tedy jejich hodnota během roku může růst i klesat.