Search
Close this search box.

SingularityU Czech Summit: Pro širokou veřejnost bude použití Roboadvisory nejlepší, nejlevnější a nejefektivnější způsob investování

V Praze dnes druhým dnem probíhá mezinárodní konference SingularityU Czech Summit, jejíž hlavním tématem jsou inovace a vliv moderních technologií na lidský život. Experti na umělou inteligenci, biotechnologie a medicínu, mobilitu, kryptoměny, ale například i obnovitelné zdroje představují nejnovější vývojové trendy v různých odvětvích. Známá citace od Abrahama Lincolna o tom, že nejlepší cesta, jak předpovědět budoucnost je ji vytvořit, je krédem celé konference a v tomto vizionářském duchu se nesly i všechny prezentace. Portu se této konference účastnilo také a nejvíce nás zajímala oblast financí. Co během vystoupení v této sekci zaznělo?

Inovace ve financích

Frank Schwab, spoluzakladatel německého FinTech fóra a expert na bankovnictví, zahájil své vystoupení konstatováním, že tento sektor v posledních 20 letech nebyl moc inovativní. Vstupem nových startupů se ale tento trend mění a tradiční banky jsou v ohrožení. Inovace ve finančnictví se totiž zaměřují především na automatizaci procesů a minimalizaci potřeby lidské práce. Tím snižují náklady a umožňují účtovat nižší poplatky, což je pro klasické banky velkou hrozbou.

Příkladem tohoto trendu je třeba oblast investování a vznik takzvaných robo advisory platforem. Celý proces získání investičního doporučení i založení účtu a reálného zainvestování je automatizovaný a online, což dělá službu dostupnou každému během několika minut. Podle Schwaba bude pro širokou veřejnost robo advisory tou nejlepší, nejefektivnější a nejlevnější cestou, jak investovat své peníze.

Jiným příkladem hrozby pro tradiční banky mohou být společnosti, které dokáží splnit klientskou potřebu rychleji a bez ohledu na to, co je například za den. Vyřídit běžný úvěr u tradiční německé banky na 1 milion EUR trvá přibližně 36 týdnů. Díky crowdfundingové platformě jej fotbalový klub Hertha BSC z Berlína získal v sobotu odpoledne, kdy jsou banky zavřené, za méně než 10 minut od svých fanoušků.

V budoucnu budou lidé požadovat takové banky nebo bankovní platformy, které jim umožní ovládat všechny služby, které chtějí využívat, z jednoho místa. Uložit peníze na osobní účet, poslat platbu, vyřídit půjčku i spořit na důchod. Díky technologiím, jakou jsou například API, to bude možné. Mnoho specializovaných poskytovatelů se může propojit dohromady a klientům nabídnout kompletní balíček služeb ovladatelný z jediné aplikace.

Klíčovou finanční službou však budou i nadále platby. Banky musí budovat svou klientskou základnu především kolem této služby a ostatní přidávat a nabízet postupně. Příklad si prý mohou brát ze společnosti Pay Pal, jejíž tržní kapitalizace v porovnání například s Deutsche Bank je již dnes trojnásobná.

Budoucnost v Blockchainu

Další dva řečníci se věnovali vlivu blockchain technologií na společnost a globální problémy. Nathana Sharma ze Singularity university představila blockchain jako nástroj umožňující lidem spolupráci na zcela nové úrovni a zmínila i několik příkladů využití blockchain technologie. Lze díky ní například snížit náklady v mezinárodní dopravě až o třetinu digitalizací administrativní zátěže nebo vypátrat, z jaké farmy přesně pochází kontaminovaná potravina, během několika vteřin – proces, který dříve trval potravinovému řetězci Walmart přes 7 dní. Blockchain pomáhá například i v uprchlických táborech v Sýrii, kde jej využívají k identifikaci lidí žádajících o humanitární pomoc naskenováním oční duhovky.

Tomáš Marada následně vyzdvihl, že hlavní přidaná hodnota blockchain technologie je v jeho schopnosti zajistit decentralizovaný, necenzurovatelný a současně jediný zdroj pravdy. Posteskl si však, že bitcoin a blockchain začalo velmi brzy používat příliš mnoho lidí, kteří mu nerozumí. Podle něj by bylo dobré, nechat technologii ještě pár let odležet a pracovat na jejím zdokonalování.

Čeho přesně se však v budoucnu dočkáme a jaké dopady technologie budou mít je složité odhadnout. Jisté ale je, že musíme – slovy Davida Robertse ze začátku konference – očekávat neočekávatelné.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

msci-world-index-investovani

Trpělivost jako nejlepší investiční strategie

Investování je během na dlouhou trať a nejedná se o nástroj rychlého zbohatnutí. Důvodem je to, že kapitálové trhy, a zejména akcie, jsou v krátkém období volatilní, tedy jejich hodnota během roku může růst i klesat.