Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Acorns, více než třetina Američanů (ve věku 18-44 let) utratí větší množství peněz za kávu, než kolik investují. Kdyby pro vás tato zpráva nebyla dostatečně alarmující, téměř 50 % mladých Američanů investuje méně, než kolik utratí za dárky k Vánocům.
„Není to tak, že by si neuvědomovali, že mají investovat. Problém je v tom, že na to nemyslí ve chvíli, kdy utrácí.“ doplňuje k výzkumu Noah Kerner, CEO společnosti Acorns. Když se zamyslíte nad svými návyky, je spousta věcí, které kupujeme automaticky, bez promyšlení. Koupit si ranní kafe, po cestě do práce, je pro mnoho mladých lidí naprostá rutina. Spousta z nich si ale nedokáže představit rutinu v podobě pravidelného investování na své důchodové spoření. Důvodů je více – nevidí důvod proč začít tak brzo, nebo spoléhají na to, že v budoucnu budou vydělávat více, a tak začnou spořit až později.
Pravidelné, dlouhodobé investování je však běh na dlouhou trať, ve kterém je začátek ta nejdůležitější část. Proč to má smysl si můžeme ukázat na následujícím grafu. Ukazuje 2 absolventy vysoké školy, kteří si právě našli svojí první práci. Oba dva mají stejné místo, stejný plat i stejné podmínky. Oba také vědí, že po prvních pěti letech postoupí na lépe placenou pozici. Jeden z nich, Adam, sám sobě slíbil, že hned jak získá lepší místo, začne spořit 2000 Kč měsíčně. Druhý, Bob, se rozhodne spořit 1000 Kč měsíčně hned. Jakmile získá lepší místo, začne místo toho spořit 2000 Kč. Oběma zbývá ještě 45 let do důchodu a ani jeden z nich neplánuje změnit kolik spoří (zanedbáme změny pracovních pozic a vliv inflace).
Graf 1: Vývoj pravidelné investice (při průměrném úroku 6 %) (zdroj: vlastní výpočet)
Ačkoliv Adam naspořil jenom o 60 000 Kč víc (5*12*1000), po 45 letech bude o 750 000 Kč bohatší, než Bob. Jak je to možné? Za desítky let se peníze neustále zhodnocují a z na první pohled malých částek se stávají částky několikanásobně vyšší. Náš druhý absolvent, Bob, naštěstí nezačal nijak pozdě a je stále zodpovědnější, než mnoho mladých v jeho věku. Za 40 let investování po 2 tisících měsíčně uložil 960 000 Kč, ale díky úroku na jeho investičním účtu se může těšit ze 4 miliónů korun.
Jistota v nejistotě
Nesmíme zapomínat, že stálý (vysoký) úrok vám nikdo neslíbí a při investování se setkáte s různými výkyvy. Historicky však sledujeme trend, že každý pokles je následován ještě vyšším růstem a při dlouhodobém investování (zvlášť na extrémně dlouhé úseky jako v našem příkladě) lze dosáhnout stabilního zisku. Více na toto téma se můžete dočíst v našem článku Co uděláte, když proděláte, nebo ve článku na téma správného načasování investice.