Search
Close this search box.

Takhle vypadá více než dvousetletá historie finančních trhů v jedné tabulce

Dlouhodobý růst akciového trhu

Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů, upozorňují disclaimery všech investičních produktů. Přesto se investoři rádi dívají do zpětného zrcátka a z tohoto pohledu se pokoušejí odhadnout, kde hledat atraktivní výnosy.

Následující přehled z dílny Deutsche Bank nabízí pohled až 220 let do historie. Ještě jednou se sluší upozornit, že o budoucím vývoji čísla nic neříkají, na druhou stranu šíře a hloubka tohoto historického exkurzu je ojedinělá a může nabídnout přinejmenším náznaky toho, jak si jednotlivá aktiva v USA vedla v různých ekonomických či politických epochách.

Výkonnost amerických aktiv

Čísla mimo jiné potvrzují, že investování by vždy mělo být dlouhodobou záležitostí. Například pohled na výkonnost akcií v různě dlouhých obdobích ukazuje, že v posledních pěti, respektive deseti letech dosahovaly průměrné roční výnosy nestandardně vysokých úrovní, v horizontu od zhruba 15 až do 200 let jsou však průměrné roční výsledky velmi podobné. Současně pohled na toto srovnání připomíná, že nadprůměrná výkonnost amerických akcií z posledních zhruba deseti let nebude trvat věčně.

Zajímavý je rovněž pohled na komodity, které registrují i ve stoletém horizontu záporný průměrný roční reálný výnos, například samotné zlato je ale ve stoletém horizontu v plusu. Slabá historická výkonnost komodit podsouvá otázku, zda je současný příklon investorů k nim rozumný, pravdou ale je, že v dobách zvýšené inflace se komodity i v historii ukazovaly být zajímavou sázkou.

Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management také na pozadí těchto čísel připomíná důležitost diverzifikace portfolia. Upozorňuje, že z posledních jedenácti dekád dosahovaly americké akcie ve třech záporného průměrného ročního reálného výnosu. V letech 2000-2009 byly akcie ve Spojených státech dokonce jedinou z hlavních tříd aktiv se záporným průměrným ročním reálným výnosem.

„Je velká pravděpodobnost, že během příštích let budou výnosy jednotlivých aktiv nižší než v uplynulých padesáti až sto letech. Trhy už nejsou jen doménou bohatých, k informacím mají přístup všichni bez výjimky a úrokové sazby centrálních bank jsou extrémně nízké, zatímco valuační násobky nejsou daleko od historických maxim. Na druhou stranu poplatky brokerů nikdy nebyly nižší a nabídka investičních produktů je nejširší v historii. Pokud vezmeme v potaz tyto dva faktory, měly by sice budoucí hrubé výnosy být skutečně nižší, avšak čisté vyšší,“ říká Ben Carlson.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Zdroje:
A Wealth of Common Sense
Deutsche Bank

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších

cryptocurrencies

#11 – Bitcoin za milion dolarů

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #5: Květnový přehled

Akciové trhy míří vzhůru, což ale neznamená rovnoměrný růst akcií, proč se Small Cap akciím nedaří a jaké následky může mít FOMO, které vyvolala umělá inteligence?