Search
Close this search box.

„Začnu investovat, až budou akcie levnější.“ – Určitě?

S cenami akcií je to pořádná potíž. Když jsou moc vysoké, nechce se jednomu nakupovat, protože přece půjde nakoupit levněji. A když jsou nízké, pořád nevíte, jestli náhodou nebudou ještě nižší. Dilema má minimálně jedno snadné řešení, ani to ale není zadarmo.

Načasovat správně nákupy a prodeje akcií je určitě možné, případná správnost se ale potvrdí až zpětně. Drtivá většina obchodů neprobíhá na dnech nebo vrcholech trendů.  Padající ceny akcií znamenají, že je přetlak takzvaně na prodejní straně, a naopak. Je fajn si pokaždé připomenout, že nikdy víc lidí neprodává nebo nenakupuje, obchod je z povahy věci záležitost dvojstranná, a tak holt každý prodávající musí najít svého nakupujícího, aby se akcie (nebo jiné investice) hýbaly a makléři měli z čeho žít.

Mít klid a nečekat na zázrak

Obavy o to, že budu za hlupáka, protože jsem prodal nebo nakoupil v nepravou chvíli, se dají zahnat celkem snadno. Stačí si předem říct, kdy budu nakupovat (případně prodávat), a pak to celkem bezmyšlenkovitě dodržovat. A nejlíp pravidelně, jak mě přesvědčily dlouhodobé výnosy aktivních investorů – za více dřiny menší výnosy? Ne děkuji.

Takhle jednoduché to je, jak ale vědí nejen čtenáři psychologických učebnic, v žádném případě to není snadné. Tlak na psychiku je v době výrazných posunů cen na trzích enormní. Nenakoupil jsem moc brzo? Neměl jsem ty akcie ještě podržet? Kde se ten sešup zastaví, a zastaví se vůbec? Proč jsem sakra nevsadil na tu Teslu (Bitcoin, Facebook, zlato, doplňte si podle libosti), a nemám to ještě zkusit?

Každá sranda něco stojí. Klidné spaní (jestli teda na něco takového máte čas, samozřejmě) tím pádem taky není zadarmo. Když nakupujete pravidelně, sčítáte a reinvestujete případné dividendy a spoléháte na kouzlo dlouhodobého investičního horizontu, postupného růstu cen a složeného úročení, o spoustu zajímavého na trzích nenávratně přijdete. Jen těžko si za rok připíšete stovky procent z jedné super pozice, asi nepůjdete do důchodu v pětatřiceti a nejspíš si nebudete moct dovolit pět nemanželských dětí a tři čističe bazénů. Ale budete mít celkem klid a taky pocit, že aspoň něco málo děláte pro to, abyste ve stáří nečekali každý měsíc na almužnu od budoucích vládních činitelů přerozdělujících důchodové příspěvky (pokud nějaké budou, samozřejmě).

Je to jenom na vás!

Nemůžete měnit názory na trhy a svoje vlastní investice jenom podle toho, co bylo zrovna večer ve zprávách a jak se právě posunuly hlavní indexy. Teda můžete, musíte ale pak nést následky. Tuhle zodpovědnost z vás nikdo nesejme. Dnešní ceny akcií prostě nemají ovlivňovat, kolik vy jednou chcete nebo potřebujete mít peněz a jak toho chcete dosáhnout.

Vlastní psychickou odolnost musíte trénovat. Je to práce na celý (investorský) život. Můžete si pomoct tím, že svým cílům tak trochu přizpůsobíte i prostředí kolem sebe. Jak?

  • Když se zrovna neživíte zpravodajstvím, vypněte si všechny notifikace. Vlastně klidně smažte všechny ty aplikace plné těch nejvíc horkých zpráv.
  • Může pomoct i to, že si na investování najdete někoho jiného, kdo to bude dělat za vás. Zaplatíte mu za to, jasně, ale třeba ušetříte čas a nervy, které potřebujete na jiné věci.
  • A nakonec vám určitě neublíží, když si namísto článků o tom, co se děje dneska, přečtete třeba nějakou knížku o tom, jak se trhy vyvíjely třeba posledních sto let. Jak se v konkrétních dobách měnila politika, životní styl, co dělali lidé, jako jste vy. Většinu toho, čím vás dneska krmí Wall Street Journal, zapomenete do večera, zítra nebo za týden. A většina se toho neobjeví ani v té další chytré knize o trzích za deset let (pandemie koronaviru jako globální fenomén tam bude, stejně jako finanční krize z roku 2008, to ano; mám na mysli spíš ty počty prodaných Tesel za poslední kvartál, pět tisíc ztracených bitcoinů na jedné indonéské burze, jejíž jméno si ani nepamatujete, zklamání z růstu HDP pomalejšího o desetinu procentního bodu oproti odhadům a tak dále).

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme