Search
Close this search box.

Zhodnocení alternativních investic za uplynulý rok a vyhlídky na 2022

art_investments

Sběratelské předměty patří do portfolia movitých investorů již dlouhé desítky, v některých případech i stovky let. Mnoho šlechtických rodů ukládalo část svých volných finančních prostředků do historických mincí, zkamenělin nebo umění již před mnoha sty let. Tento zvyk po nich v 19. století převzali i nově vzniklí průmyslníci, bankéři, později právníci a další zámožní lidé. Převážná většina z nich takto diverzifikuje dodnes. Podle časopisu Forbes například pět z dvaceti nejbohatších Čechů investuje do raritních poštovních známek. Ještě výrazně větší část z nich pak nakupuje třeba umění. Dále sem patří raritní mince, vzácná vína a destiláty nebo historické automobily.

Říká se, že sběratelské předměty patří mezi velmi rizikové investice. Pokud se ovšem podíváme například na poštovní známky, tak zjistíme, že tyto předměty ve skutečnosti spadají mezi investiční safe haven neboli bezpečné přístavy. Na rozdíl od většiny mainstreamových investičních produktů totiž nemá vývoj jejich ceny tvar sinusoidy, ale spíše schodů směřujících vzhůru (růst, stagnace, další růst, stagnace atd.).

K růstům dochází ve většině případů v obdobích, kdy finanční trhy procházejí krizí. Investoři poté hledají alternativy, které nacházejí právě v tzv. collectibles (sběratelských předmětech).

Známky

 

známky_indie

Ve filatelii v loňském roce proběhlo několik velmi významných nákupů. V Německu byla koupena nejdražší obálka světa – tzv. Ball cover s jedním kusem známky Mauritius 1d POST OFFICE. Cena dosáhla přes 8 milionů eur plus aukční provize. Nutno dodat, že vyvolávací cena byla pouhé 4 miliony eur. Podobnou obálku, ovšem se dvěma takovými známkami, zakoupil před 4 lety jeden český občan za částku kolem 3 milionu dolarů. Dle výše zmíněného prodeje v roce 2021 se to zdá být jako výborná investice. V USA byl zase za rekordní částku 4,86 milionu dolarů prodán čtyřblok 24c známek Inverted Jenny.

„Investiční sběratelské předměty ale nemusí stát miliony. Například investičně zajímavé poštovní známky se dají pořídit již od několika tisíc korun,“ říká Radek Novák, autor knihy Poštovní známky – koníček, nebo investice?

Mnohé aukční domy, mezi nimi i aukční dům Corinphila ve Švýcarsku, hlásí rekordní čísla. Počet účastníků podzimní aukce této společnosti se více než zdvojnásobil ve srovnání s předcovidovým obdobím. Jen předaukční budget vyžádaný on-line účastníky přesáhl 16 milionů švýcarských franků! Taktéž aukční agenti hlásili veliké objednávky. Tento zájem poté potvrdily mnohé rekordní částky dosažené v aukci.

Rekordních obratů a sum bylo dosaženov České republice. Známky ČSR z období 1918–1939, ale i z let 1945–1989 dosahují v aukcích rekordů, které i několikanásobně přesahují katalogové záznamy. „Zde ale doporučuji velikou opatrnost, neboť český trh s nižšími desítkami tisíc potenciálních kupců je relativně malý, proto je potřeba při nákupu nepřeplácet,“ upozorňuje Novák.

Historické automobily

 

Alfa 6C

Podobná čísla jsme zaznamenali i u cen historických automobilů. Pokud to vezmeme velmi obecně, v prvních čtyřech měsících roku 2021 se toho moc nestalo. Částečně se opakoval scénář roku 2020, kdy přišla „pandemie“, ovšem trh byl mnohem lépe připraven.

V praxi to znamená hlavně digitalizován. A když se v létě uvolnila opatření ve většině zemí světa, opět se konaly výstavy a soutěže, nepostradatelná součást životního stylu benzinových nadšenců.

Z aukčních výsledků zcela jasně vyplývá, že největší zájem byl na trhu raritních automobilů pro skutečné sběratele (ten v roce 2019 stagnoval, o rok později se v něm také nic moc nedělo). V roce 2021 se uzdravil, stejně jako prakticky každý segment trhu.

Nejdražším autem, které vloni změnilo majitele, se stal 1995 McLaren F1 Coupe v unikátní barvě a s nájezdem pouze 390 kilometrů – při aukci Gooding & Company změnil majitele za 20,46 milionu dolarů. Mimochodem, z aukčního víkendu v Monterey na konci srpna pochází šest z deseti vozů Top Ten 2021. Druhé místo získal tradičnější klasik – 1959 Ferrari 250 California LWB Spider, kterého stejná společnost prodala za 10,84 milionu dolarů. Trojici uzavírá úspěšný obchod RM Sotheby’s (taktéž při Monterey), kdy za 9,52 milionu dolarů změnil majitele úžasný 1962 Aston Martin DB4 GT s karoserií Zagato.

Říše snových aut se sice neotřásala v základech, ale ukázala, že se vrátila do formy. Jenže to nebylo všechno – lockdowny způsobily, že (zjednodušeně) spousta lidí zatoužila po novém projektu či peníze na dovolenou raději investovala do nové plechové radosti. Na internetu se nejvíc vyhledávalo Porsche 911, Jaguar E-Type, klasické muscle cary (Mustang) či japonské automobily (Mazdy RX-7, Nissany Skyline, Toyoty Supry či MR2).

„Na přesná čísla zatím čekáme, nicméně obavy z jara 2020 o kolapsu trhu s klasickými vozy se rozhodně nenaplnily. Naopak se dá předpokládat, že mnohé segmenty (zejména mladších automobilů, klidně i neoclassics plus instant classics) čeká zářná budoucnost,“ říká František Vahala, šéfredaktor Classicrallye.cz a Classicblog.cz.

Podle Františka Vahaly vidí většina světových prognostiků rok 2022 ještě pozitivněji než ten loňský, někteří slibují růst jeho velikosti ze současných 33,83 miliard na 36,72 miliard dolarů. Jisté je, že online aukce budou hrát ještě důležitější roli než v druhé polovině roku 2021. Velký růstový potenciál vidí v tzv. youngtimerech neboli mladých veteránech, japonských autech či 1995+ kultovní autech (tzv. neoclassics). Tradičnější segmenty, do nichž můžeme zařadit poválečné evropské automobily, trochu zpomalí. Stagnaci trhu jako takového Vahala neočekává, naopak tuší, že se opět dočkáme prodejů jednotlivých modelů za desítky milionů dolarů a předpokládá vyšší zájem o meziválečné sportovní automobily.

Investiční alkohol

 

whisky_sherry butt

Trh s investičním alkoholem, ať už ve formě investičních lahví nebo sudů uložených v celních skladech ve Skotsku, rovněž neustále roste. V posledních dvou letech vzniklo několik nových internetových aukčních síní (včetně Bull Whisky Auction), kde se mezi lahvemi alkoholu objevují i sudy.

Vliv asijského kapitálu je stále výrazný. Není překvapením, že nejlepší výsledky aukcí ultraluxusních lahví byly zaznamenány v Hongkongu, Singapuru a Tchaj-peji.

Ceny sudových whisky výrazně rostou a spotřeba jednosladové whisky již několik let po sobě exponenciálně roste, což má za následek obrovský pokles počtu sudů ve střední (8–15 let) a starší (15+ let) věkové kategorii. V důsledku toho se na trhu objevuje stále více lahví NAS (bez uvedeného stáří) a u lahví s uvedeným stářím dochází k nárůstu cen. Společnost Diageo, přední producent ve světě skotské whisky, oznámila zvýšení cen všech jednosladových whisky ze své palírny o 18–40 %. Další společnosti, jako například Pernod Ricard, ho budou pravděpodobně následovat.

Je pravda, že na trh přicházejí nové mladé palírny, které vznikly na začátku tohoto tisíciletí. Jedná se však o jejich první lahvování, whisky je mladá a často není v nejlepší kondici. Té dosáhne (možná) až za 5–8 let.

Majitelé sudů z lihovarů, které jsou etablované a mají za sebou určitou historii, se mohou těšit na výrazné zhodnocení své investice.

Umění

 

vesmír_Poliačiková

Globální obrat současného umění neustále roste. Celosvětově vydražených 2,7 miliardy dolarů (z toho 60 % v New Yorku a Hong Kongu) představuje silnější, rozmanitější a hustší trh než kdykoli předtím. Za 12 měsíců změnilo majitele celkem 102 000 současných děl, což je 10krát více než před 20 lety. Tento pozoruhodný výsledek odráží dynamiku trhu s uměním, který neustále přitahuje nové kupce. Nárůst objemu transakcí byl doprovázen poklesem neprodaného kurzu o 5 bodů. Stručně řečeno, nikdy nebyla nabídka a poptávka tak vyvážená, když 70 % nabízených děl našlo kupce.

Po velmi těžkém roce 2020 vykázaly Čína, Hongkong a Tchaj-wan ve druhé polovině roku a v první polovině roku 2021 vynikající výkony. Jejich společný příspěvek na globální trh současného umění (přibližně 1 miliarda dolarů) představoval 40 % jejich hodnoty. Asijský trh se tak fakticky stal hlavní světovou zónou pro výměnu současných uměleckých děl, a to nejen pro asijské umělce, ale také pro rostoucí počet západních umělců.

Za Čínou/Hongkongem a jejím celkovým obratem ve výši 1 miliardy dolarů americký trh přesto vykázal výjimečných 889 milionů dolarů, což je jeho nejvyšší hodnota v historii prodeje amerického současného umění. Oživení, již v létě 2020 velmi zřetelné, se v roce 2021 značně zrychlilo, což vedlo k celkovému obratu o +113 % – pouhý rok a půl po začátku pandemie covidu.

Současné umění nyní zastupuje 23 % celkového celosvětového obratu aukcí výtvarného umění, ve srovnání se 3 % před dvaceti lety. Kaws, Murakami a Banksy společně tvoří přibližně 5 000 prodejů ročně, což představuje 4,7 % z celkového počtu transakcí se současným uměním. V podstatě odrážejí nejpopulárnější estetiku naší doby: Street Art a Manga. Podle počtu prodaných kusů patří tato trojice mezi tři nejoblíbenější umělce na světě. Z 500 nejlepších světových umělců podle ročního aukčního obratu tvoří polovinu američtí a čínští umělci.

Výrazným fenoménem ve světe umění, který se v loňském roce výrazně objevil i v českém povědomí, jsou NFTs (z angl. non-fungible tokens – nezastupitelné tokeny) – digitální sběratelské předměty uložené na blockchainu. Již v březnu 2021 se na trhu s uměním projevila určitá forma posedlosti NFT, jejichž hodnota vyletěla doslova přes noc. Fenomén NFT vzbudil obrovské nadšení. Podle Christie’s se k prodeji prvních NFT přihlásilo 22 milionů lidí, z nichž téměř 60 % bylo mladších 40 let. V roce 2021 představovala digitální díla třetinu hodnoty online prodeje.

 

Zájem o sběratelské předměty nepřestává

„Současný trend růstu cen vzácných sběratelských předmětů je doložitelný již desítky až stovky let zpět a je zapříčiněn mnoha faktory, z nichž asi nejpodstatnější je dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. Pokud se nějakého vzácného předmětu (známka, mince, automobil, …) dochovalo jen 20 kusů, ale na světě jsou tisíce nebo i miliony zájemců, tak zde tento převis bude i nadále. Tato matematika je celkem jasná.“ uzavírá Radek Novák.

Podle Nováka se také obecně předpokládá, že cena vzácných collectibles i v roce 2022 poroste. A je jedno, zda se jedná o mince, poštovní známky, historické automobily, umění, nebo investiční alkohol. Díky měnové politice většiny centrálních bank je na trhu i nadále velké množství hotovosti, kterou se investoři budou snažit utratit. Je otázka, zda se do těchto investic nepřesune i část peněz, které byly připraveny na investice do kryptoměn či nemovitostí. Oba trhy v posledních měsících zaznamenaly dost turbulentní chvíle a je možné, že je část investorů opustí a zamíří do „bezpečného přístavu“ – sběratelských předmětů.

Většina specialistů, kteří se sběratelskými předměty zabývají, je spokojena, že se těmto investicím i nadále brání 99 % finančních institucí a fondů. Pokud by se jen malá část z nich rozhodla sběratelské předměty svým klientům také nabízet, tak by, díky jejich nedostatku na trhu, ceny těchto artefaktů okamžitě explodovaly do výšin.

Společnost Portu Gallery umožňuje investování do sběratelských předmětů i malým investorům z Česka a Slovenska od roku 2019. Mezi předměty, které platforma nabídla, se objevuje například světově unikátní sestava modrých Mauritiů POST OFFICE, několik sudů investičních whisky, raritní vína, drahé kameny, umělecká díla od Banksyho, Zdeňka Buriana, několik vzácných historických automobilů, sestavy raritních bankovek a další unikáty.

 

Zhodnocení předmětů na Portu Gallery mezi H1 a H2 v roce 2021

Jeden z úkolů, který nás v Portu Gallery čeká každého půl roku, jsou pololetní zprávy, kde se zabýváme zhodnocováním vašich investic. Došlo tak i k přecenění jednotlivých předmětů. Pro předměty, které byly upsány do 30. 6. 2021, jsme provedli analýzu trhu a vytvořili tabulku, kde je možné vidět, jak se jednotlivé předměty zhodnocují.

 

Předmět Jednotková cena H1 2021* Jednotková cena H2 2021* Zhodnocení – %
Nash Healey Roadster 1952 0.9651 Zatím není k dispozici
Porsche 911 R-Gruppe 1974 1.0067 Zatím není k dispozici
Gennaro Testore, Milano 1796 1.0190 1.0203 0.13%
Porsche 911 Clubsport 1989 1.0008 Zatím není k dispozici
Francesco Grancini, Milano 1730 1.0179 1.0038 -1.38%
Joseph Gagliano, Neapol 1760 0.9935 0.9827 -1.09%
Nitra 1933 1.0014 1.0113 0.99%
Caperdonich 1997 1.0642 1.0809 1.57%
Highland Park 1998 1.0556 1.0715 1.50%
Bowmore 1997 1.0580 1.0649 0.66%
Emil Auguste Ouchard 1935 0.9855 0.9691 -1.66%
Glenrothes 2013 1.0627 1.0979 3.32%
Vincenzo Carcassi, Florencie 1813 1.0111 0.9975 -1.34%
Medaile Ferdinanda V. 1.0153 1.0326 1.70%
Glen Moray 2010 – 2013 1.0454 1.0621 1.60%
Ferrari 400i 1980 1.0008 1.0284 2.76%
Kolekce prvních známek 1.0103 1.0234 1.30%
Dalmore 2013 1 1.0711 7.11%
25 dukát František III. 1 1.0097 0.97%
12 Modrých mauritiů POST PAID 1 1.0017 0.17%
Mercedes-Benz 220 SEb Coupé 1963 1 1.0352 3.52%
Bunnahabhain 2009 – 2010 1 1.0265 2.65%
Medaile k dokončení chrámu sv. Víta, 1929 1 1.0155 1.55%
Glenrothes 2014 1 1.0053 0.53%
Karel IV. – Otec Vlasti 1 1.0283 2.83%
BMW M3 E30 1 1.0359 3.59%
Státovka 500 Kč, 1919 1 1.0144 1.44%
Volvo P1800 S 1 1.0008 0.08%
Royal Brackla 2011 – 2012 1 1.0019 0.19%
Chateau Figeac 2013-14 1 1.0609 6.09%
Czapek Antarctique Terre Adélie Secret Alloy 1 1.2399 23.99%
Tullibardine 2014-15 1 1.0096 0.96%
Konvolut kreseb – David Shrigley 1 1.0623 6.23%
Mini Cooper S 1971 1 1.0335 3.35%

*Původní jednotková cena v době úpisu byla 1 Kč za certifikát

Pokud mají investoři zájem prozkoumat jednotlivé pololetní zprávy u předmětů upsaných do 30. 6. 2021, tak u každého takového úpisu je možnost stáhnout pololetní zprávu ve formátu pdf. Analyzovat trh po pouhém půl roce je samozřejmě velmi těžké, snažili jsme se však vycházet z dostupných informací na trhu a konzultovat analýzu upsaných předmětů s odborníky ve svém odvětví, se kterými spolupracujeme – někteří z nich jsou také členy naší investiční komise. U předmětů, kde trh „stagnuje” nebo nejsou známy žádné referenční prodeje, jsou ceny pouze orientační a jsou vyhodnoceny právě na základě konzultací s odborníky z jednotlivých odvětví.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním za svými cíli

Portu přidává novou funkci v podobě nástroje plánování portfolia. Investorům se otevřela možnost takzvaného „goal-based“ investování,

duchodova-reforma-2

Co vše změní důchodová reforma?

Prodlouží se doba odchodu do důchodu? Změní se i výpočet výše důchodu? Jak a kdy si na důchod začít odkládat? Co čekat od nového produktu, který má sloužit k zajištění na stáří – dlouhodobého investičního produktu?