Search
Close this search box.

ETF boom pokračuje. Jak na trendech vydělat?

Martin Luňáček Portu

Minulý rok prověřil nervy mnohých investorů. Stejně tak prověřil i trh burzovně obchodovaných fondů – tedy ETF. Je o ně stále takový zájem? Jaká ETFka nejvíce frčí? A co nejvíce ovlivňuje investory? Právě na to, kam se trh ETF posunul a jaké jsou jeho nejnovější trendy se zaměříme v dnešním rozhovoru s Martinem Luňáčkem, výkonným ředitelem Portu. 

Během posledního desetiletí zažívala ETFka boom, lidé je stále více upřednostňovali před podílovými fondy. Trvá stále tato “pasivní revoluce” nebo už se trend otáčí?

Trvá a ke změně nedošlo ani v roce 2022. Objem peněz v ETF se za posledních 5 let ztrojnásobil. Díky svým výhodám jako je nízkonákladovost, obchodovatelnost na burze a transparentnost ETFka válcují podílové fondy. Rekordní příliv peněz do ETF proběhl hlavně v roce 2021, během loňského roku byl o zhruba 30 % slabší, ale stále větší než v roce 2020 nebo 2019. Máme za sebou přes 40 po sobě jdoucích měsíců, kdy globálně více peněz do ETF přiteklo než z nich odteklo. U podílových fondů se tohle mění každý měsíc nebo kvartál. V USA například proudí 4x více peněz do ETF než do podílových fondů a tento trend se nejspíše jen tak měnit nebude. 

 

Amerika byla v těchto věcech vždy napřed. Jak jsme na tom ale tady v Evropě? 

V Evropě pořád dominují podílové fondy. Zatímco v USA je již celkově více (asi 55 %) prostředků spravováno v ETF než v podílových fondech, v Evropě je tento poměr 90:10 ve prospěch fondů. Stále také do nich teče trochu více nových peněz než do ETF. Postupně se to však mění i tady. Stejně tak v České republice postupně roste obliba ETF oproti podílovým fondům, a to i navzdory jejich větší rozšířenosti a hojné distribuci skrze bankovní pobočky i finanční poradce. Přesná čísla však bohužel k dispozici nejsou, jelikož všechny ETF, do kterých investují češi, se obchodují na zahraničních burzách. 

 

To se podílovým fondům nemusí líbit. Jak na to reagují?

Pochopitelně to manažery podílových fondů trápí a vymýšlejí, jak tento trend zvrátit. Někteří snižují poplatky jiní jsou velmi agresivní v marketingu a negativní rétorice vůči ETF. Komunikují, jak investování do ETF není správná volba a že právě oni jsou ti, kteří v této těžké době zhodnotí peníze nejvíce, protože přesně ví, která akcie půjde nahoru a která dolu. Ačkoliv to zpravidla není pravda, protože onu křišťálovou kouli zkrátka nikdo nemá, bude to vždy do určité míry fungovat a část lidí jim uvěří. 

Na západě se stále častěji setkáváme i s tím, že se podílové fondy transformují na ETF. Drží si svou investiční strategii ale změní se jejich statut a začne se s nimi obchodovat na burze.

 

Jaká ETF jsou celkově nejvíce populární? Mění se to?

Největší popularitu si dlouhodobě drží ETFka zaměřená na široký trh. Tedy takové, které sledují například americké, evropské nebo globální tržní indexy jako je S&P 500, Eurostoxx nebo MSCI World. Lidé nejvíce preferují ETF od společností Black Rock a Vanguard. Velmi rychle se však nabídka ETFek rozšiřuje, je jich na světě k dispozici už přes 10 tisíc a obchodují se ve více jak 60 zemích.

 

Co současné trendy ve světě ETF?

Celý trh se stává stále více rozmanitý, inovativní a tzv. aktivní co se týká přístupu ke správě peněz v ETF. Již neplatí, že by ETF byly jen nástroje k pasivnímu kopírování celotržních indexů. Dnešní nabídka zahrnuje všemožné tematicky zaměřené, sektorové nebo právě i stále častěji aktivně řízené ETF. Rychle roste oblíbenost tzv. ESG  ETF neboli těch, které investují jen do udržitelných společností a vynechávají například kontroverzní odvětví jako zpracování fosilních paliv nebo zbrojařství. Lze říci, že dnes můžeme skrze ETF zainvestovat téměř do libovolného sektoru jak v rozvinutých tak rozvojových zemích nebo sledovat různá trendy odvětví a témata jako polovodiče, baterie, čistou energii, kybernetiku nebo třeba oblast stárnoucí populace.

 

Mění se i to, jak lidé ETF využívají?

Trochu mění a jde to ruku v ruce s tím, jak rostou možnosti ve světě ETF. Na jednu stranu je zde stále majorita investorů, která používá ETF pro pravidelné a dlouhodobé pasivní investování v souladu s jejich původní myšlenkou. Na stranu druhou, jsou ETF stále častěji využívány i ke krátkodobým spekulacím nebo pro aktivní řízení portfolia. Investoři díky ETF nemusí analyzovat desítky společností, ale jedním instrumentem nakoupí třeba celý čínský technologický sektor, pokud jim přijde zrovna atraktivní. 

 

Dává takové chování investičně smysl?

To je dobrá otázka. Obecně platí, že snaha spekulovat, přelévat peníze, časovat trhy se dlouhodobě drtivé většině lidí nevyplácí bez ohledu na to, jaké instrumenty k tomu používají. Těch, kteří jsou dlouhodobě a konzistentně úspěšní je jen zlomek. Smysl však může dávat přidat si do svého investičního portfolia například sektor, který je mi blízký nebo mu dobře rozumím a věřím. Pokud chápu, co se v daném sektoru děje a proč se ceny akcií vyvíjejí určitým způsobem, zlepšuje se mé investiční chování. Jsem více odolný například vůči panice a unáhleným rozhodnutím v době poklesů.

 

Čím to je, že lidé častěji sahají po tematických a sektorových ETF?

Ono klasické pasivní investování je vlastně strašná nuda. Už otec pasivního investování John Bogle ve své knize The Little Book of Common Sense Investing z roku 2007 popisoval, že proces pasivního investování může být nesnesitelně chladný a jednotvárný. Pravidelně nakupovat diverzifikovaný celosvětový index mnoho zábavy a vzrušení nepřinese. Přinese však velmi zajímavé a vlastně dlouhodobě nejlepší výsledky. Jen to trvá. Pasivní investování nudí lidi i samotná média. Je toho relativně málo, co by se mohlo psát o indexu MSCI all country world a poutalo alespoň nějakou pozornost čtenářů. Popisuje to tzv. fenomén 95/5. Ten říká, že 95 % investic, které najdeme v portfoliu typického investora, média pokrývají jen asi 5 % svého obsahu. Naopak 95 % článků, podcastů nebo videí je o různých tematických, exotických, krypto či jinak “atraktivních” investicích. To pochopitelně ovlivňuje investory.

Máš na závěr nějaké doporučení, jak se ve světě ETF zorientovat a jak ETF nejlépe využít pro svůj prospěch?

ETF jsou nesmírně užitečné nástroje pro dlouhodobé budování bohatství a fungují skvěle jako základní stavební kameny každého portfolia. Jsou-li ETF pasivně řízené, lidé by je také měli “pasivně” používat. Tedy pravidelně je nakupovat a dlouhodobě držet. Neměli by podléhat iluzi, že jim ujíždí vlak, když mezi své investice alespoň krátkodobě nezařadí ještě to či ono super trendy ETF. On žádný vlak totiž neujíždí a slova Johna Bogle jsou stále platná. Pasivní investování je sice velká nuda, ale jednou se vám řádně odmění.

 

________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Více portfolií v jednom účtu Portu

Žhavou novinkou Portu je možnost přidávat další portfolia. Kromě základního portfolia, které si klienti vytvoří už v průběhu

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Nově na Portu: Pravidelné převody  

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.

bezpecny-investicni-produkt

Investování jednoduše #12: Jak poznat bezpečný investiční produkt

Každý, kdo se jenom trochu zajímá o investování, už určitě narazil na lákavé nabídky slibující pohádkové zisky a bezrizikovou cestu ke zbohatnutí. Bohužel se na trhu s investičními nabídkami pohybuje spoustu podvodníků, kteří využívají důvěřivosti a nezkušenosti lidí.