Search
Close this search box.

Inflace v eurozóně klesla více než se čekalo na 2,4 %. Je nejnižší od léta 2021

Míra inflace v eurozóně meziročně klesla výrazně více, než se čekalo. V listopadu činila 2,4 %, zatímco odhady počítaly s poklesem na 2,7 %. Oproti říjnu je tak inflace níže o 0,5 procentního bodu. Inflace v zemích eurozóny se tak mometálně nachází na nejnižší úrovni od července 2021. Meziměsíčně pak ceny klesly o 0,5 procentního bodu. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií rovněž zmírnila na 3,6 %, což je nejnižší hodnota od dubna 2022.

Ceny energií v eurozóně vykázaly v listopadu podle předběžných údajů meziroční pokles o 11,5 % ve srovnání s meziročním poklesem o 11,2 % v říjnu. Meziměsíčně pak energie zlevnily o 2,2 procenta. Zvýšily se naopak ceny potravin, alkoholu a tabáku (+6,9 %).

Inflace klesá ke svému dvouprocentnímu cíli výrazně rychleji než se čekalo. Hospodářský růst eurozóny je navíc o něco slabší, než se předpokládalo, což zvýrazňuje dopady utažené měnové politiky na výkon ekonomiky. To vše by mohlo znamenat, že Evropská centrální banka začne snižovat úrokové sazby už na jaře.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Česká internetová jednička Seznam.cz navýšila tržby