Search
Close this search box.

Inflace v eurozóně klesla více než se čekalo na 2,4 %. Je nejnižší od léta 2021

Míra inflace v eurozóně meziročně klesla výrazně více, než se čekalo. V listopadu činila 2,4 %, zatímco odhady počítaly s poklesem na 2,7 %. Oproti říjnu je tak inflace níže o 0,5 procentního bodu. Inflace v zemích eurozóny se tak mometálně nachází na nejnižší úrovni od července 2021. Meziměsíčně pak ceny klesly o 0,5 procentního bodu. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií rovněž zmírnila na 3,6 %, což je nejnižší hodnota od dubna 2022.

Ceny energií v eurozóně vykázaly v listopadu podle předběžných údajů meziroční pokles o 11,5 % ve srovnání s meziročním poklesem o 11,2 % v říjnu. Meziměsíčně pak energie zlevnily o 2,2 procenta. Zvýšily se naopak ceny potravin, alkoholu a tabáku (+6,9 %).

Inflace klesá ke svému dvouprocentnímu cíli výrazně rychleji než se čekalo. Hospodářský růst eurozóny je navíc o něco slabší, než se předpokládalo, což zvýrazňuje dopady utažené měnové politiky na výkon ekonomiky. To vše by mohlo znamenat, že Evropská centrální banka začne snižovat úrokové sazby už na jaře.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.

Portu novinky

Novinky na Portu. Co chystáme v nejbližší době?

Za poslední rok jsme pro vás na Portu představili řadu novinek a velké plány máme i pro rok následující. K našim mikrofonům jsme si proto přizvali Radima Krejčího, Martina Jaroše a Martina Luňáčka, aby nám shrnuli, co je nového a co plánujeme do budoucna.

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její celková hodnota zvedla