Minulý pátek přinesl dobré zprávy v podobě částečné obchodní dohody mezi USA a Čínou. Spojené státy nenavýší některá již existující cla a Čína za oplátku nakoupí americké zemědělské produkty za desítky miliard dolarů. K finální dohodě mají oba státy ještě daleko, přesto se jedná o největší krok za poslední rok. Pozitivní zprávy vystřelily americké indexy těsně pod úroveň historických maxim, kde aktuálně setrvávají.
Zdá se, že Donald Trump pomalu završuje svůj plán na znovuzvolení. Obchodní spory dlouhodobě dusí ekonomiku, na což reagují centrální banky po celém světě. Ty buďto snižují sazby (pokud mají kam), nebo alespoň pumpují peníze do ekonomiky. Potenciální obchodní dohoda by mohla přinést silný ekonomický impuls, zvyšující šance Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách (3.11.2020). To vše za předpokladu, že plán opravdu má…
Boris Johnson může slavit. Tedy, alespoň do soboty. Podařilo se mu vyjednat novou brexitovou dohodu s EU a to navzdory tomu, že představitelé Evropské unie dlouhodobě jakékoliv změny odmítali. Nová dohoda je ústupkem obou stran a cítit je z ní především frustrace z nekonečného odkládání. Tu hlasitě vyjádřil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, když po uzavření dohody prohlásil, že „další odklad vylučuje“
Rozhodnutí je teď v rukou britského parlamentu, který o dohodě rozhodne již tuto sobotu. Proti nové dohodě jsou jak Severoirští unionisté, tak opoziční labouristé. Borise Johnsona tak čeká složitý úkol, a to přesvědčit poslance, že nová dohoda je dobrá… případně lepší, než žádná.
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii si odnesla trojice vědců (Abhijit Banerjee, Esther Duflo a Michael Kremer) za boj s chudobou. Získali ji za experimentální přístup využívaný k řešení chudoby v rámci rozvojové ekonomiky. Sérií pokusů zkoumali to, jaké rozvojové politiky fungují a jaké naopak ne – to nám umožňuje alokovat zdroje efektivněji.
Čínský hospodářský růst ve třetím čtvrtletí zpomalil na 6 % (alespoň podle dat čínského statistického úřadu). Dostal se tak na nejnižší úroveň za posledních 26 let. Hlavním důvodem je přetrvávající obchodní válka, která působí negativně na čínské firmy. V případě pokračujícího negativního trendu je čínská vláda připravená zakročit a podpořit tak svoji ekonomiku.
Mimochodem, v minulém newsletteru jsme psali o tom, že Čína zakázala vysílání přípravných zápasů NBA. Jednalo se o reakci na to, že manažer jednoho z týmů podpořil hongkongské demonstranty. Ukázalo se ovšem, že i čínské firmy mají rády peníze a společnost Tencent navzdory zákazu zápasy vysílá.
Pomaleji neroste HDP jen v Číně, ale i po celém světě. Ve své nejnovější zprávě to tvrdí Mezinárodní měnový fond. V letošním roce zpomalí globální růst ekonomiky na 3 %, což bude nejslabší tempo od finanční krize z roku 2008. Na vině jsou opět vyšší cla a celková nejistota ohledně dalšího vývoje obchodní války.
Facebook ztratil další důležité partnery v projektu digitální měny Libra. Po Paypalu opustil potápějící se loď i Mastercard, Visa, eBay nebo jeden z nejhodnotnějších fintech startupů Stripe. Z původních 27 partnerů zbylo jen 21. Přesto některá zvučná jména zůstávají. Uber, Vodafone, Spotify nebo Lyft – ty všechny spojuje to, že nejsou finanční instituce. Facebook tak přišel o důležité partnery pro budování finanční infrastruktury a pokud projekt bude pokračovat, můžeme očekávat výraznější zpoždění. Na druhou stranu se tím odpoutal od „zavedených hráčů„, kterým nyní může konkurovat.
Přes všechny problémy, pokuty a skandály nesmíme zapomínat na to, že Facebook už není „jen Facebook“, ale komplexní společností, která vlastní desítky projektů zasahujících do různých oblastí života. Libra je jedním z nich, ovšem ne jediným. S akciemi páté největší firmy na americké burze tak odchod stěžejních partnerů příliš nehnul. Tento týden posílily o 3,5 %.
Automobilka Porsche spolupracuje s výrobcem letadel Boeing na vývoji létajících aut. V první fázi budou zjišťovat, zda je myšlenka leteckého provozu ve městech vůbec reálná. Pokud dojdou k názoru že ano, začnou pracovat na vývoji létajícího elektromobilu. Ten se má vyjímat především v schopnosti kolmě přistávat a vzlétat.
Dánský pivovar Carlsberg přišel se dvěma prototypy ekologických lahví na pivo. Ty jsou vyrobeny z dřevěných vláken, díky kterým mají být maximálně organické a recyklovatelné. Vnitřní bariéru zatím tvoří polymery, avšak i těch se Carlsberg chystá zbavit. Nejdůležitější v samotném procesu je samozřejmě to, aby nový materiál neovlivňoval konečnou chuť piva.
Pokud hledáte ještě šetrnější způsob pití, nezapomeňte si o víkendu na pivo někam zajít. Svou ekologickou stopu tak snížíte na maximum!
Hezký víkend!
Portu akcelerovalo růst a před koncem roku připravuje další novinky
Máme dobré zprávy. Po prázdninách se Portu podařilo akcelerovat růst počtu klientů. To nás povzbuzuje k tomu, abychom investování na Portu dále vylepšovali a přinášeli i nové produkty.
Vývoj trhu s klasickými vozy
Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Jaký je vývoj trhu s klasickými vozy v posledních letech a co můžeme očekávat do budoucnosti?
Vývoj vybraných instrumentů (11.10. – 18.10.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 992,3 +0,74% YTD: +19,4% |
Euro Stoxx 50 3 572,2 +0,06% YTD: +19,6% |
Nikkei 225 22 492,7 +3,18% YTD: +12,4% |
Ropa 54,0 -1,26% YTD: +18,9% |
EUR/CZK 25,66 -0,58% YTD: -0,3% |
Dow Jones 26 946,7 +0,49% YTD: +15,5% |
Pražská burza 1 042,9 +2,90% YTD: +5,7% |
Bitcoin 7 928,0 -5,00% YTD: +110,3% |
Zlato 1 494,2 +0,37% YTD: +16,6% |
USD/CZK 23,03 -1,48% YTD: +2,5% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).
Fintech review – „Anonymní“ bitcoin a další mýty
Úřady rozbily trh s dětským pornem, provozovateli sázka na anonymitu bitcoinu nevyšla. Apple Pay již v Česku umí 9 bank. Huawei zvýšil meziroční tržby o čtvrtinu.