Search
Close this search box.

#117 – Zpomalením k rekordům

Česká ekonomika mírně zpomaluje. Růst HDP vloni dosáhl +2,4 %. Zejména ve čtvrtém kvartále se u nás negativně projevilo zastavení německé ekonomiky. Naopak vzhůru letí ceny – inflace v lednu dosáhla 3,6 %, když zdražovaly zejména nájmy, potraviny a alkohol. A s tím nezmůže nic ani nižší DPH na čepované pivo.

Koruna pokračuje v posilování až na 24,77 Kč za euro. Důvodem je jednak zvýšení úroků ČNB z minulého týdne, jednak obecná globální slabost eura – jednotná evropská měna propadla k dolaru na 1,0833 EURUSD, což je nejnižší kurz od ledna 2017.

Zatímco minulý rok reagovali investoři takřka na každý Trumpův tweet a trh pravidelně měnil směr, letos mají pro strach uděláno. Nedořešený brexit, koronavirus pustošící ekonomiku Číny, nebo tak trochu zapomenutá obchodní dohoda – nic z toho nás očividně nemůže vystrašit. Trh jde vzhůru a rychle se blížíme dalšímu historickému milníku. Americkému indexu Dow Jones totiž zbývá jen posledních pár procent k dosažení hodnoty 30 000 bodů.

Jen pro zajímavost – 10 000 bodů dosáhl poprvé v roce 1999, asi rok před prasknutím tzv. internetové bubliny. Dvojnásobek, tedy 20 000 bodů, překonal index až na začátku roku 2017. Díky silnému růstu (především v minulém roce) připsal během uplynulých tří let další polovinu navrch. Uvidíme, jak se mu bude dařit v této dekádě.

Spojené státy mají za sebou primárky v druhém státě – tentokrát v New Hampshire. Zatímco v republikánských (které se konají spíše symbolicky) zvítězil s přehledem Donald Trump, demokratické nabídly výraznější drama. Na prvním místě zde nakonec skončil Bernie Sanders, před o 40 let mladším a méně nalevo směřujícím Petem Buttigiegem.

Téměř 80letý Sanders tak potvrdil svou vizitku prozatímního favorita, který by se mohl v přímé volbě postavit Donaldu Trumpovi. Co to znamená pro trh? Pravdou je, že Bernie Sanders si na Wall Street už delší dobu brousí zuby a investoři na jeho rostoucí šance mohou reagovat větší opatrností. Na druhou stranu je důležité nepřeceňovat roli prezidenta v americké ekonomice – řada slibovaných návrhů má takřka nulovou šanci na to projít Kongresem a žádný velký výprodej proto neočekáváme.

Podíl amerického akciového trhu na globální tržní kapitalizaci neustále roste, aktuálně dosahuje 40,7 %, což je o deset procent více než v roce 2010. S velkým odstupem je na druhé příčce Čína s podílem 8,47 % a třetí Japonsko s 7,09% podílem.Peníze vám splatíme, až nebudeme v recesi. Tak lze shrnout zprávu, kterou věřitelé v čele s Mezinárodním měnovým fondem (IMF) dostali od Argentiny. Země, které se za posledních 200 let podařilo zbankrotovat již 8x, je dlužit zvyklá, a popravdě ti, kteří jí půjčují, musí vědět, do čeho jdou. Příklad si mohou vzít třeba z hedgeového fondu Elliott Capital Management, který se s Argentinou delší dobu přel o splacení dluhu z roku 2002. To nakonec vyústilo v absurdní situaci, kdy zmiňovaný fond na území Ghany (legálně) zabavil jednu z lodí argentinského námořnictva a stal se tak její vlastníkem.

Počet objednávek, které Boeing získal během ledna? Nula. Poprvé za téměř 50 let tak zakončil americký výrobce letadel leden s prázdným stolem. Ostatně, není se čemu divit. Letadla, která nesmí létat, moc aerolinky nelákají. Alespoň teď víme, že dvě zřícená letadla říznutá troškou arogance bohatě stačí ke ztrátě dlouhodobě budované pověsti.

Bitcoin prolomil hranici 10 000 dolarů a vystoupal tak na maximum za poslední půlrok. Růst je připisován obavám z šíření koronaviru, potvrzenému zájmu americké centrální banky o kryptoměny, nebo také blížícímu se květnovému půlení měny. Ve výsledku to bude mix všeho, nebo také ničeho. Kdo ví.Americký soud posvětil fúzi 3. a 4. největšího mobilního operátora na americkém trhu a akcie všech zúčastněných míří vzhůru. Větší z nich, T-Mobile, posílil v reakci na zprávu o 11 %. Co do počtu zákazníků o asi polovinu menší Sprint posílil dokonce o více než 70 %! Na spojení profituje i japonská SoftBank, která je většinovým vlastníkem operátora Sprint. Její akcie posílily o 10 %. Vypadá to, že vydělávají všichni, když tedy opomeneme americké zákazníky, jimž se počet operátorů smrskne ze 4 na 3.

Zpátky k SoftBank. Té se kvůli ne zcela povedeným investicím nevydařilo 3. čtvrtletí a její zisk v něm poklesl o 99 % (z 4mld. $ na 25mil. $). Vision Fund, skrze který společnost investuje do nadějných startupů, má významnou část aktiv například v akciích firem WeWork a Uber, kterým se v poslední době moc nedařilo. Během 3 měsíců tak odepsal přes 2 miliardy dolarů.

Po delší době se naopak dařilo společnosti Slack, která stojí za stejnojmenným programem určeným k mezifiremní komunikaci. Uspěla totiž u technologické firmy IBM, která se rozhodla pro plošné využití mezi jejími 350 tisíci zaměstnanci. Dobré zprávy Slack potřebuje, obzvlášť když jeho akcie od vstupu na burzu krvácí a to především kvůli konkurenci ze strany Microsoft Teams.

Dne 12. března se v Galerii Harfa uskuteční první oficiální sraz investorů na Portu. Dozvíte se, co chystáme na rok 2020 a budete mít příležitost si s námi všemi osobně popovídat o tom, co vás na Portu zajímá. Všechny vás srdečně zveme.

Hezký víkend!


Porážet trh není žádná legrace. Tak proč to tolik investorů stále zkouší?

V aktivně řízených fondech je stále mnohem více peněz než v těch pasivních. Proč tomu tak je a proč aktivní správa jen tak nevyklidí trh?


Umělá inteligence pozná váš hlas a poradí se vztahy

Lyft zklamal investory. Bitcoin je nad 10 000 dolary. Láska podle algoritmu. Zfušované neschopenky. Telekomunikační operátoři o nás vědí všechno.


Vývoj vybraných instrumentů (7.2.- 14.2.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 376,8
+1,48%
YTD: +4,5%
Euro Stoxx 50
3 842,6
+1,16%
YTD: +2,5%
Nikkei 225
23 687,6
-0,59%
YTD: +0,1%
Ropa
52,1
+3,62%
YTD: -14,6%
EUR/CZK
24,825
-0,82%
YTD: -2,3%
Dow Jones
29 424,2
+1,11%
YTD: +3,1%
Pražská burza
1 102,1
-0,78%
YTD: -1,2%
Bitcoin
10 252,0
+5,26%
YTD: +43,0%
Zlato
1 583,7
+0,65%
YTD: +4,0%
USD/CZK
22,897
+0,35%
YTD: +1,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


6 velkých trendů, které budou ovlivňovat globální ekonomiku

Podle analytiků z UBS by měli investoři v příští dekádě sledovat šest hlavních trendů, které budou nejvýrazněji ovlivňovat výkonnost jednotlivých aktiv.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme