Search
Close this search box.

#120 – Jen peníze nestačí

Federální rezervní systém vstoupil do nového měsíce až s neobvyklou akčností a dva týdny před pravidelným zasedáním snížil základní úrokovou sazbu o 0,5 p.b. Trh přitom očekává, že snižování ze strany americké centrální banky ještě není u konce a v březnu se dočkáme dalšího (opět dvojnásobného) snížení. Základní sazba v USA tak rychle míří k nulové hranici, na které ji udržuje mimo jiné třeba i Evropská centrální banka.

Aby Fed snižoval sazby mimo pravidelná setkání přitom není jen tak. Podobný kousek provedl naposledy v roce 2008 po pádu banky Lehman Brothers. Zatímco klasicky slouží snižování sazeb k oživení ekonomické aktivity (podnikatelé si více půjčují, spotřebitelé mají menší motivaci spořit,…), tentokrát jde i o zklidnění investorů. Centrální banky stále více podléhají politickému tlaku a krom svých klasických cílů sledují i zájmy na akciovém trhu. Zastavit propad je proto v jejich zájmu.Kdyby zprávy o prudkém snižování sazeb přišly v uplynulých 10 letech kdykoliv jindy, americký akciový trh by zamířil strmě vzhůru. Jenže tentokrát je to jiné. Pokud má koronavirus zpomalit ekonomiku, je pramálo, co s tím centrální banky mohou udělat. Řadu lidí nedostanete do obchodů ani když je zasypete penězi a stejně tak nezabráníte karanténám a dalším omezením. Některé věci peníze prostě nevyřeší.

To ostatně zjistil i Michael Bloomberg, který v tomto týdnu odstoupil z boje o Bílý dům. Po tzv. superúterý, během kterého se hlasovalo v 14 amerických státech, musel osmý nejbohatší muž světa přiznat svou prohru. I přes obrovský finanční budget nestačil na ostatní kandidáty a rozhodl se dál neplýtvat penězi. Během 16 týdnů investoval do své kampaně okolo 550 milionů dolarů (12,5 mld. Kč) – pro srovnání asi pětinu celkového majetku Andreje Babiše. Pro Bloomberga je to naštěstí jen necelé procento.

V boji o to, který přestárlý bílý muž se stane následujícím americkým prezidentem tak zůstávají poslední tři kandidáti. Největší naděje z nich má stávající americký prezident Donald Trump (73). Tomu se v boji o Bílý dům postaví buďto Joe Biden (77) nebo Bernie Sanders (78). Zatímco ještě před dvěma týdny zářil Sanders, po úterý je v čele bývalý viceprezident Biden. Ten se těší především z podpory černošských voličů, vzpomínajících na období Baracka Obamy. Sandersovi se napak nepodařilo zmobilizovat mladé voliče, na jejichž podporu se může spolehnout na sociálních sítích, avšak ne u hlasovacích uren.O datech z Číny panují dlouhodobě pochybnosti. Ty nyní potvrzuje studie, na které se podíleli autoři z několika světových univerzit. Tvrdí v ní, že od roku 2008 Čína nadhodnocuje růst HDP v průměru o 1,7 procentního bodu ročně. Pokud by to byla pravda, aktuální HDP Číny by bylo o více než 20 % nižší.

Počet superbohatých roste. Lidí s majetkem nad 30 milionů dolarů (675 mil. Kč) je aktuálně na světě přes 513 tisíc. Téměř polovina z nich při tom žije ve Spojených státech. Roste i počet dolarových milionářů. Těch je mezi námi přes 50 milionů – o 3 miliony více než v roce 2019.Klesá naopak cena ropy. Krátké vzpamatování utnulo Rusko, když nepodpořilo plán skupiny OPEC na další snížení těžby ropy. Oproti začátku roku poklesla cena ropy v průměru o 28 procent. To se v Česku pozitivně projevuje i na ceně pohonných hmot, které míří k nejnižším hodnotám za poslední rok.

Český hrubý domácí produkt rostl v roce 2019 o 2,4 %. Oproti roku 2018 (2,8 %) je to sice drobné zpomalení, vzhledem k světovým událostem je to ovšem dobrý výsledek. Překonat se nám podařilo například Slovensko (2,3 %), Rakousko (1,6 %) nebo Německo (0,6 %). Lépe než my skončilo naopak Polsko (3,8 %) a Maďarsko (4,9 %).

Češi placení kartou milují. V minulém roce jsme si pořídili přes 900 tisíc platebních karet a dohromady jich máme přes 12,5 milionu. Drtivá většina z nich je bezkontaktní a bezkontaktně utrácíme i víc, než kolik vybereme z bankomatů. Zatímco v Evropě proběhne bezkontaktně asi jen polovina plateb, v Česku je to přes 93 procent.

Průměrná mzda v posledním čtvrtletí roku 2019 vzrostla meziročně o 6,7 % na 36 150 Kč. Podobným tempem rostl i mzdový medián a polovina pracujících se tak může těšit ze mzdy přes 31 200 Kč. Nejvýrazněji rostly v uplynulém roce mzdy v oblasti vzdělávání, kde se průměrný plat meziročně zvýšil o 12,5 %.

A nezapomeňte, již ve čtvrtek 12.3.2020 se koná historicky první sraz investorů na Portu. Uskuteční se v pražských Holešovicích v prostorách Inspiration Hubu. Dočkáte se jak zákulisních informací od týmu Portu, tak diskuze s dalšími investory. Těšíme se na vás!

Hezký víkend!

P.S. Pokud se vám líbí, co v Portu děláme, budeme rádi, když nám dáte hlas v druhém ročníku soutěže Zonky Innovation Awards. Najdete nás v páté kategorii mezi správci financí a platebními nástroji. Děkujeme.


Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem by pro něj bylo časování trhu a časté nákupy a prodeje. Ve skutečnosti to je naopak nejhorší nápad…


Koronovirální panika aneb 5 otázek na Radima Krejčího

Koronavirus a jeho šíření od konce února za masivní mediální podpory nenechává spát. Přirozeně toto téma zajímá i nás v Portu. Na několik zásadních otázek jsme se zeptali šéfa Portu, Radima Krejčího.


Vývoj vybraných instrumentů (28.2.- 6.3.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 965,4
+0,38%
YTD: -8,2%
Euro Stoxx 50
3 235,3
-2,83%
YTD: -13,7%
Nikkei 225
20 749,8
-1,86%
YTD: -12,3%
Ropa
42,7
-9,43%
YTD: -30,2%
EUR/CZK
25,460
+0,28%
YTD: +0,2%
Dow Jones
25 690,5
+1,11%
YTD: -10,0%
Pražská burza
962,9
-1,46%
YTD: -13,7%
Bitcoin
9 070,2
+4,54%
YTD: +26,5%
Zlato
1 652,8
+0,63%
YTD: +8,5%
USD/CZK
22,459
-2,88%
YTD: -0,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Novinky na Portu Gallery a pár zásadních otázek pro Martina Jaroše

Portu Gallery má za sebou více než půl roku od spuštění a také již dva úspěšně upsané historické automobily. Proto jsme se rozhodli vyzpovídat Martina Jaroše, který má v Portu na starost právě Gallery.


Moneta v Apple TV a Nikola vs. Tesla

Moneta je první banka na světě s aplikací pro všechny zařízení od Applu – včetně televize. Další vyzyvatel Tesly. Na burzu si jde pro kapitál značka Nikola. Atlascen.cz s reálnými cenami bytů skončil. Proč?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.