Search
Close this search box.

Překonej svůj strach #3 – Aquafobie aneb strach z vody

Žena překonává strach z vody

Lidem trpícím aquafobií, intenzivním strachem z vody nebo plavání, může jen pomyšlení na vodu navodit pocit paniky, strachu a úzkosti. V důsledku toho se snaží vyhnout činnostem zahrnujícím vodu a jakémukoli místu, kde se voda nachází.

Kde se strach z vody vzal?

Fobie z vody může vzniknout v důsledku traumatického zážitku s vodou, například když se málem utopíte, nebo když jste byli svědky traumatické události spojené s vodou. Může být také způsobena strachem z neznámého, z nemožnosti ovládat prostředí nebo strachem z hluboké či tmavé vody. Mezi další příčiny může patřit strach z nemožnosti dýchat pod vodou nebo strach z neznámých tvorů žijících ve vodě. Strach z hluboké, otevřené vody úzce souvisí se strachem z neznámého.

Holka se v bazénu učí plavat

Strach a traumata je sice těžké překonat, ale není to nemožné

  • Prvním krokem k překonání strachu z vody je říct o tom někomu. Říká se, že vyslovevný problém je poloviční problém, proto se neostýchejte někomu sdělit, že máte z vody strach. Můžete si najít partnera, který vám bude oporou a budete se snažit společně překonat vaši fobii.
  • Nejlepším způsobem, jak bojovat se strachem z vody, je najít bezpečné a podporující prostředí, kde se postupně přestanete vody bát. Tím může být teplý bazén, vířivka nebo krásné jezero. Začněte s menšími kroky, například si postupně ponořte nohy do vody, poté zkuste jen stát v mělčině a tak dále.
  • Posledním krokem může být naučit se plavat. Tento náročnější úkol si s pomocí trenéra můžete rozdělit na menší části, díky kterým postupně získáte dostatek odvahy k trénování samostatného plavání.
  • Ke snížení úzkosti mohou pomoci relaxační techniky, jako je hluboké dýchání a pozitivní samomluva. Pokud je váš strach silný, je nejlepší vyhledat pomoc kvalifikovaného psychologa.

Je důležité si uvědomit, že překonání fóbie z vody může být dlouhý proces, který vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Pokud však budete pravidelně pracovat na své úzkosti, můžete postupně překonat svůj strach a začít si užívat radost ze vody.

Proč překonat strach z vody?

  • Plavání je jedním z nejkomplexnějších sportů, který přináší tělu řadu výhod.
  • Mnoho dospělých přestane chodit na pláž nebo na výlety lodí jen proto, že neumí plavat.
  • Pokud překonáte svůj strach, voda vám nabídne spoustu zábavy. Vyzkoušeli jste si už nějaký tobogán?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak

Nakupujete online?

Krize posledních týdnů se samozřejmě odrazila ve většině z oblastí našich zájmů, automobilový trh nevyjímaje. Co ale rozmach

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední týdny dělo ve