Search
Close this search box.

Překonej svůj strach #3 – Aquafobie aneb strach z vody

Žena překonává strach z vody

Lidem trpícím aquafobií, intenzivním strachem z vody nebo plavání, může jen pomyšlení na vodu navodit pocit paniky, strachu a úzkosti. V důsledku toho se snaží vyhnout činnostem zahrnujícím vodu a jakémukoli místu, kde se voda nachází.

Kde se strach z vody vzal?

Fobie z vody může vzniknout v důsledku traumatického zážitku s vodou, například když se málem utopíte, nebo když jste byli svědky traumatické události spojené s vodou. Může být také způsobena strachem z neznámého, z nemožnosti ovládat prostředí nebo strachem z hluboké či tmavé vody. Mezi další příčiny může patřit strach z nemožnosti dýchat pod vodou nebo strach z neznámých tvorů žijících ve vodě. Strach z hluboké, otevřené vody úzce souvisí se strachem z neznámého.

Holka se v bazénu učí plavat

Strach a traumata je sice těžké překonat, ale není to nemožné

  • Prvním krokem k překonání strachu z vody je říct o tom někomu. Říká se, že vyslovevný problém je poloviční problém, proto se neostýchejte někomu sdělit, že máte z vody strach. Můžete si najít partnera, který vám bude oporou a budete se snažit společně překonat vaši fobii.
  • Nejlepším způsobem, jak bojovat se strachem z vody, je najít bezpečné a podporující prostředí, kde se postupně přestanete vody bát. Tím může být teplý bazén, vířivka nebo krásné jezero. Začněte s menšími kroky, například si postupně ponořte nohy do vody, poté zkuste jen stát v mělčině a tak dále.
  • Posledním krokem může být naučit se plavat. Tento náročnější úkol si s pomocí trenéra můžete rozdělit na menší části, díky kterým postupně získáte dostatek odvahy k trénování samostatného plavání.
  • Ke snížení úzkosti mohou pomoci relaxační techniky, jako je hluboké dýchání a pozitivní samomluva. Pokud je váš strach silný, je nejlepší vyhledat pomoc kvalifikovaného psychologa.

Je důležité si uvědomit, že překonání fóbie z vody může být dlouhý proces, který vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Pokud však budete pravidelně pracovat na své úzkosti, můžete postupně překonat svůj strach a začít si užívat radost ze vody.

Proč překonat strach z vody?

  • Plavání je jedním z nejkomplexnějších sportů, který přináší tělu řadu výhod.
  • Mnoho dospělých přestane chodit na pláž nebo na výlety lodí jen proto, že neumí plavat.
  • Pokud překonáte svůj strach, voda vám nabídne spoustu zábavy. Vyzkoušeli jste si už nějaký tobogán?

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme