Search
Close this search box.

#154 – Výsledky velké pětky

Výsledková sezóna jede na plné otáčky a velké firmy odhalují výsledky za třetí čtvrtletí. Přestože jsou vesměs dobré, na burze panuje deprese. Koronavirus v Evropě i nadále sílí a vydechnout nedává ani Spojeným státům. Rozplynuly se také poslední naděje na předvolební fiskální balíček. Burzy proto uzavírají týden hluboko v červených číslech. Americký index S&P 500 oslabuje o 6 %, Evropský Euro Stoxx 50 skoro o 8 %.

Nervozita na burzách je vysoká. Dokonce nejvyšší za posledních několik desítek let. Alespoň pokud koukáme na tzv. U.S. Crash Confidence Index (CCI). Ten sleduje, kolik investorů si myslí, že šance na burzovní krach je menší než 10 %. Aktuálně je to méně než pětina z nich. Více než 85 % individuálních investorů tak předpokládá, že v následujících 6 měsících existuje alespoň 10% šance na krach na burze podobný tomu z roku 1929/1987.

To může být paradoxně i dobrá zpráva. Poslední rekord zaznamenal index CCI v dubnu roku 2009, v době kdy se americký trh odrážel ode dna. Do konce roku stihl index S&P 500 posílit o 50 %.

Velká pětka největších amerických firem zveřejňovala tento týden své výsledky za třetí kvartál. Seřazeny jsou zde podle své velikosti, a tak i vlivu na index S&P 500. Kromě Microsoftu zveřejňovaly zmiňované společnosti své výsledky ve čtvrtek po uzavření burzy:

Apple zklamal investory, když prodal podstatně méně iPhonů než před rokem. Projevilo se zde vyčkávání na iPhone 12, ale možná i větší tendence šetřit. Akcie firmy v reakci na to dnes klesají o 5 %.

Microsoft výrazně překonal očekávání analytiků a oznámil skvělé třetí čtvrtletí. Horší výhled do následujícího čtvrtletí spolu s přehnanými očekáváními investorů ale poslal akcie dolů. Ty od úterních výsledků klesají o 5 %.

– Očekávání analytiků překonal i Amazon. Lidé začali nakupovat dárky dříve a zpomalení neočekává nejbohatší muž planety Jeff Bezos ani v následujícím kvartále. Na druhou stranu část zisků budou i nadále ukrajovat opatření spojená s koronavirem. Trh reaguje na výsledky vlažně a akcie dnes klesají o 3 %.

Alphabet (Google) i nadále těží z pandemie koronaviru. Lidé více vyhledávají, více sledují videa na Youtube a hlavně tak zobrazují více reklam. Dařilo se i cloudovým službám. Akcie firmy dnes v reakci na to posilují o 5 %.

– Pátý největší Facebook čelil v létě reklamnímu bojkotu. Velké firmy jako Microsoft nebo Coca-Cola pozastavily své kampaně, aby donutily Facebook více reagovat na projevy nenávisti na svých platformách. Na tržbách to ale znát není. Na druhou stranu Facebook ztrácí uživatele, které během pandemie získal. Akcie tak dnes prozatím klesají o 5 %.

Ve zkratce ještě další zajímavé výsledky. Pinterest (od výsledků +23 %) láká nové uživatele a znát je to i na tržbách. Twitter (-18 %) naopak v počtu uživatelů zklamal a nezachránily ho ani vyšší tržby. Nokia (-17 %) pozastavila vyplácení dividend a během jednoho dne odepsala téměř pětinu své hodnoty. Od roku 2007 ztratila přes 90 %.

Boeing oznámil další ztráty. Ve třetím čtvrtletí prodělal 460 milionů dolarů (10,8 mld. Kč). Propustí proto 30 tisíc zaměstnanců – zhruba pětinu všech. Jen tento týden ztrácí akcie Boeingu 15 %. Od jara roku 2019 odepsal Boeing dvě třetiny své hodnoty.

V příštím týdnu se dozvíme, kdo obsadí prezidentské křeslo v USA. S jistotou půjde o jednu z nejsledovanějších událostí tohoto roku. Zatímco předvolební průzkumy hovoří ve prospěch Joe Bidena, Donald Trump už jednou ukázal, že dokáže vyhrávat průzkumům navzdory. O tom, kdo podle vás zvítězí, můžete hlasovat na našem Twitteru.

Hezký víkend!


Trump vs. Biden: co čeká akcie po volbách?

Trhy se tak začínají připravovat na scénář, ve kterém v listopadu demokraté zvítězí na plné čáře a ovládnou prezidentský úřad, Sněmovnu reprezentantů i Senát. Co by to vlastně znamenalo pro trhy?


Investoři míří na rozvojové trhy – je to příležitost?

Největší pozornost investorů je z historického i současného pohledu upřena na trhy ve Spojených státech. Spousta investorů ale hledá investiční příležitosti na jiných trzích. Těmi mohou být akcie na trzích rozvíjejících se zemí.


Vývoj vybraných instrumentů (23.10. – 30.10.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 263,6
-5,8%
YTD: +1,0%
Euro Stoxx 50
2 959,7
-7,5%
YTD: -21,0%
Nikkei 225
22 977,1
-2,3%
YTD: -2,9%
Ropa
35,5
-10,9%
YTD: -41,9%
EUR/CZK
27,25
+0,1%
YTD: +7,2%
Dow Jones
26 334,8
-7,1%
YTD: -7,7%
Pražská burza
842,9
-2,3%
YTD: -24,4%
Bitcoin
13 321,0
+2,9%
YTD: +85,8%
Zlato
1 907,6
-1,2%
YTD: +23,6%
USD/CZK
23,30
+1,5%
YTD: +3,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Raiffka končí s papíry a lékaři začínají s onlinem

První velká banka ruší papírové příkazy na pobočce. Produktivita práce z domova je až o 20 % nižší, ukázala analýza. Pandemie probourává cestu telemedicíně. Vývojáři Meddi hub spouštějí celoplošnou aplikaci.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední týdny dělo ve