Search
Close this search box.

#161 – Věříte na pohádky?

Tolikrát odkládaný fiskální balíček získává reálnější obrysy a na americkém trhu opět zavládl optimismus. Investoři očekávají, že první část projde ještě před koncem roku a americká ekonomika se tak dočká další podpory. Index S&P 500 se drží na historických maximem a tento týden posiluje o 1,5 %.

Věční vyjednavači, Británie a EU, jsou jednou o kus blíže dohodě, jindy zase o kus dál. Nedělní poslední termín se ukázal nebýt posledním a obě strany jednají dál. Jediným pevným termínem je tak konec roku, ke kterému Británie z EU (nezávisle na dohodě) vystoupí. Tedy doufejme. Evropský Euro Stoxx 50 posiluje tento týden o 2 %. Britský FTSE 100 pak jen asi 0,2 %.

V druhé půlce prosince si investoři rádi připomínají pohádku o tzv. Santa Claus Rally. Pokud ji neznáte, je o americkém trhu, který v druhé polovině prosince zaznamenává (v porovnání se zbytkem roku) nadprůměrné výnosy. Na rozdíl od řady jiných pohádek je tato podložená statistickými daty a řadou různých vysvětlení. Za posledních 70 let vynesl index S&P 500 v prosinci průměrně 1,5 %. Nejziskovější pak bývá období mezi Vánoci a druhým lednovým dnem.

A proč se tak děje? Někteří tento jev přisuzují všeobecnému optimismu a vánočnímu duchu. Jiní zas novým prostředkům na trhu – lidé investují část svých vánočních prémií a zvyšují tak cenu akcií. Oblíbeným vysvětlením je i jev, který je označován jako „window dressing“ – v češtině bychom spíše využili „Potěmkinovy vesnice„. Někteří portfolio manažeři se ke konci roku snaží zbavovat slabých akcií a nakupují místo nich dražší, kterým se dařilo. Účelem je ukázat úspěšně sestavené portfolio ve čtvrtletním výpisu. V seznamu „důvodů“ by šlo ještě dlouze pokračovat, ale reálné důvody ve skutečnosti nikdo nezná. Zatímco ve většině období akcie v druhé polovině prosince opravdu rostly, o žádnou jistotku se nejedná a pro dlouhodobé investory to nic nemění.Federální rezervní systém podle očekávání neudělal větší změny a nejzajímavější ze středečního zasedání jsou tak nové makroekonomické prognózy. Americká ekonomika by se v letošním roce měla propadnout jen o 2,4 %, což je zlepšení oproti očekáváním ze září (-3,7 %). Zároveň by měla i o něco rychleji růst v následujícím roce (+4,2 %, předtím 4 %). I přes zlepšující se prognózy neplánují členové měnového výběru zvyšovat nulové sazby dříve, než na konci roku 2023.
(Bodový diagram ukazuje očekávání sazeb od členů měnového výboru na konci daného roku)Zasedání měla ve čtvrtek i Česká národní banka. Ta stejně jako americký protějšek neměnila sazby, a i zde bylo rozhodnutí jednomyslné. Spořící účty a další podobné produkty se tak v nejbližší době nemají šanci přiblížit hranici, kde porážejí inflaci.

Americké indexy čekají změny. V pondělí do indexu S&P 500 vstoupí Tesla. K samotné rebalanci dojde už dnes a na konci obchodování lze očekávat pořádný vítr. Mění se i složení technologického indexu NASDAQ 100. Zde se prohodí hned 6 firem. Nováčkem v indexu se stane například inovativní výrobce rotopedů Peloton. Akcie této firmy od začátku roku posílily o 350 %.

Index PX, který sleduje akcie obchodované na pražské burze, vystoupal poprvé od března nad hranici 1 000 bodů. Od listopadu posílil o 20 %. V porovnání se začátkem roku ovšem stále ztrácí.

Aplikace Robinhood, která umožňuje americkým uživatelům bezplatně obchodovat na burze, čelí žalobě kvůli nedostatečným standardům a gamifikaci obchodování. Marketing mířený zejména na mladé a nezkušené investory má pobízet k častému v obchodování s akciemi a opcemi. To ve skutečnosti ani není bezplatné a v rámci urovnání jiné žaloby, která se zabývala zamlčováním této informace, musel během týdne Robinhood zaplatit 65 milionů dolarů.

Bitcoin prolomil hranici 20 tisíc dolarů a vystoupal na nová historická maxima. Aktuálně stojí jeden bitcoin zhruba 22,5 tisíc USD (480 tisíc Kč). Od začátku roku posílila tato kryptoměna o 210 %, tento týden skoro o 25 %. Situace až nápadně připomíná horečku na konci roku 2017 – otázkou je, kde až bude strop tentokrát.

Co nového v Portu?

Místo Portu Rychlovky se tento týden Radim Krejčí s kolegy v rámci webináře ohlédl za rokem 2020 a zároveň nastínil plány na rok následující. Všem děkujeme za účast a za zajímavé dotazy! Pokud jste webinář nestihli naladit, můžete si ho dodatečně pustit ze záznamu.

Jak se Portu portfoliím dařilo v roce 2020? I přes prudký pád na začátku koronavirové pandemie to nakonec vypadá dobře. Pokud do konce roku nedojde k výraznější změně, skončí všechny základní Portu portfolia v plusu. Zatímco v polovině března se nejrizikovější popadlo o více 30 %, na konci roku je téměř v 10% plusu. Od nejnižšího bodu posílilo o více než 50 %. Drtivá většina našich klientů ukázala, že nepanikaří a při propadu neprodává – spousta z vás dokonce využilo příležitost k levnějšímu nákupu.V pondělí 21.12 rozjíždíme na Portu Gallery další úpis. Tentokrát půjde kolekci prvních známek v hodnotě 1,25 mil. Kč. Úpis začíná ve 14:00. Spolu s úpisem jsme si pro vás připravili i SOUTĚŽ, ve které můžete jednu z 20 známek vyhrát! Více informací naleznete v detailu investice.

V mezičase nezapomeňte na krásné Ferrari 400i, kterému na Portu Gallery zbývá již jen několik posledních dní!

Hezký víkend!


Inspirace na vánoční dárky pro investory

Vánoce jsou už za rohem, a tak, stejně jako minulý rok, jsme si pro vás připravili hned několik tipů na vánoční dárky, které potěší nejednoho investora. Pokud čekáte tip na státní dluhopisy, zklameme vás…


Warren Buffett a mistr indexu John Bogle, v čem mají oba v investování pravdu?

Aktivní vs. pasivní přístup k investování. Každý na opačné straně spektra, ale ve skutečnosti mají oba přístupy stejně jedinečné a cenné vlastnosti.


Vývoj vybraných instrumentů (11.12.- 18.12.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 725,4
+1,7%
YTD: +15,3%
Euro Stoxx 50
3 560,9
+2,2%
YTD: -5,0%
Nikkei 225
26 763,4
+0,4%
YTD: +13,1%
Ropa
48,8
+4,7%
YTD: -20,1%
EUR/CZK
26,21
-0,7%
YTD: 2,9%
Dow Jones
30 323,4
+0,9%
YTD: +6,3%
Pražská burza
1 008,1
+4,1%
YTD: -9,6%
Bitcoin
22 502,0
+24,3%
YTD: +213,8%
Zlato
1 889,6
+2,5%
YTD: +24,1%
USD/CZK
21,32
-1,8%
YTD: -5,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Status Quo na filatelistickém trhu v roce 2020

Blíží se konec roku a je na čase, abychom si udělali krátké shrnutí, jaký vlastně byl rok 2020 v investiční filatelii. Z mého pohledu byl přesně takový, jaký se dal očekávat již od prvních náznaků krize v Asii počátkem roku…


Neobanka v Praze a home office navždy

Revolut přidává čtyři nové kryptoměny. Octobank: neobanka se sídlem v Praze. Práce v Avastu se zásadně promění. Noví zaměstnanci se s ostatními ještě nepotkali a možná ani nepotkají.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední

Globální oteplování a akciové trhy

Globální oteplování a akciové trhy

V posledních týdnech převážně v amerických médiích plnily titulní stránky novin zprávy o extrémních mrazech na středozápadě Spojených