Search
Close this search box.

#185 – Pokuta, co nebolí

Zatímco minulý týden vyčkával trh na americká data z trhu práce, tento týden patřil inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostly v květnu meziročně o 5 %, tedy nejrychlejším tempem od poloviny roku 2008. Na rozdíl od stejné situace před měsícem přijal trh výsledek relativně v klidu a nízko zůstávají i výnosy amerických dluhopisů. To si lze vyložit tak, že investoři důvěřují Fedu, inflaci považují za přechodný jev a navyšování sazeb v nejbližší době neočekávají.

Důležitý bude příští týden, kdy proběhne zasedání Fedu. V rámci toho se bude rozhodovat i o případných změnách měnové politiky. Důležitější než činy budou spíše slova, kterými Fed očekávaná rozhodnutí doprovodí. Ostatně, Evropa si podobnou povinnost odškrtla už tento týden. Evropská centrální banka ovšem nijak nepřekvapila a na velmi uvolněné měnové politice nic nezměnila… a asi ještě dlouho nic nezmění.

Světové trhy reagují velmi vlažně a žádnou velkou volatilitu nepozorujeme. Americký index S&P 500 posiluje tento týden o 0,1 % a těsně překonává historická maxima. V rámci sektorů se dařilo zdravotnictví (+2 %), ztrácel naopak finanční sektor (-2,5 %). Evropský Euro Stoxx 50 pak roste o něco rychlejším tempem než Amerika, zhruba o 0,8 %.

Další pokuta pro Google. Tentokrát z Francie a s cenovkou ve výši 220 milionů eur (5,5 mld. Kč). Google podle francouzských úřadu upřednostňoval vlastní produkty při prodeji reklamy a zneužíval tak monopolního postavení. V květnu dostal Google zhruba poloviční pokutu (102 mil. €) v Itálii – také za monopolní praktiky, tehdy ale kvůli Androidu a Google Play. Evropa si tak trochu kompenzuje ušlé daně formou pokut.

Miliardové pokuty sice zabolí, přesto je v kontextu dobré zmínit, že minulý rok vykázal Google (resp. Alphabet) čistý zisk přesahující 40 miliard dolarů. Velmi zjednodušeně tak na francouzskou pokutu bude firma vydělávat asi dva dny. To se projevilo i na akciích společnosti, které na zprávu takřka nereagovaly. Od začátku týdne posilují o 2 %.

Facebook pracuje na vlastním konceptu chytrých hodinek. To koneckonců není až taková novinka, ovšem v tomto týdnu se objevilo více informací o tom, jak by mohly fungovat. Kromě klasických funkcí, jako je měření tepu, mají být součástí i dva odnímatelné fotoaparáty. Všechny informace jsou zatím nepotvrzené a je nutné je brát s rezervou. Na trh by se hodinky mohly dostat příští rok v létě.

Špatná reklama, taky reklama. V úterý si to ověřila společnost Fastly, která je poskytovatelem cloudových služeb. Její technické potíže vyústily v krátký výpadek značné části internetu, a kromě řady vládních stránek přestaly na některých místech fungovat i populární platformy, jako je Reddit, Spotify nebo Twitter. Investory ovšem závislost internetu na jedné společnosti nadchla a akcie tak v reakci na problémy posílily skokově o 15 %.

Každý (miliardář) si může splnit svůj dětský sen a stát se astronautem. Již 20. července tak vyrazí druhý nejbohatší muž světa Jeff Bezos do vesmíru. Let mu zprostředkuje (jeho) společnost Blue Origin. Kromě Jeffa Bezose a jeho bratra se k letu připojí i zájemce, který vyhraje místo v aktuálně probíhající aukci. Cena se zatím vyšplhala na 4,8 mil. dolarů a pokud vás láká 11minutová cesta na hranici vesmíru, neváhejte přihodit. Další jízdenky s kapslí New Shepard do vesmíru mají vyjít údajně na 200-300 tisíc dolarů (~4-6 mil. Kč).

Koruna atakuje hranici 25,3 Kč / EUR a je nejsilnější od loňského 5. března. Tou dobou se v Česku začaly objevovat první případy nakažených nemocí covid-19. K poslednímu posílení pomohla i americká banka JP Morgan Chase, která doporučila koruny nakupovat. Zpevňující měna je dobrou zprávou pro ty, co vyráží na dovolenou. Horší zpráva je to pro investory nakupující na zahraničních trzích. V Portu vás ale proti kurzovému riziku zajišťujeme a posilující koruna tak vaše zisky neohrožuje.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery proběhl webinář k chystaným novinkám, včetně předělaného systému upisování předmětů. Příští týden si ho můžete s novým úpisem rovnou vyzkoušet. Tentokrát půjde o kolekci umění od Matyáše Chocholy.

V dnešní Portu Rychlovce je po boku Radima Krejčího i spolumajitel WOOD & Company Jan Sýkora. Ten přibližuje svůj pohled na řadu témat, jako je budoucí vývoj na trhu nebo problematika kryptoměn. O nových funkcionalitách na Portu pak mluví Martin Luňáček.Hezký víkend!


Pět rad, které si jako investor vezměte k srdci

Správa peněz a investování nejsou věda. Chce to jen odvahu a ochotu učit se novým věcem. Následující rady jsou určeny nejen mladým investorům.


Investiční akademie 8: Strategie investování s Portu

Věříme, že základní strategie Portu je nejvhodnější pro běžného člověka. Víme však, že stále existuje skupina lidí, která ráda nakupuje akcie jednotlivých společností nebo sektorů, kterým věří.


Vývoj vybraných instrumentů (4.6. – 11.6.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 234,5
+0,1%
YTD: +12,7%
Euro Stoxx 50
4 125,5
+0,9%
YTD: +15,5%
Nikkei 225
28 948,7
+0,0%
YTD: +5,5%
Ropa
70,9
+1,8%
YTD: +46,1%
EUR/CZK
25,34
-0,4%
YTD: -3,5%
Dow Jones
34 401,7
-1,0%
YTD: +12,4%
Pražská burza
1 177,3
-0,1%
YTD: +14,6%
Bitcoin
36 892,0
-0,5%
YTD: +27,4%
Zlato
1 884,5
-0,4%
YTD: -0,6%
USD/CZK
20,90
-0,5%
YTD: -2,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří menší tlak na rychlost zadávání pokynu k nákupu.


Nová měna Salvadoru a eGovernment přes appku

Přihlašování k eGovernmentu usnadní nový MojeID Klíč pro Android a iOS. Středoamerický Salvador je první zemí světa, který zavedl bitcoin jako platidlo. Coinbase Card se dostane k dalším zákazníkům.
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme