Search
Close this search box.

Fintech review – Neomezená data a solární silnice

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Klienti Fincentra a Swiss Life Select uvidí své bankovní účty v nové aplikaci (E15.cz). Poradenská skupina jako první nebankovní subjekt spustí klientský portál, ve kterém díky směrnici EU PSD2 bude možné sledovat všechny své bankovní účty. Pro začátek bude aplikace propojená s účty České spořitelny, ČSOB a Air Bank, postupně se přidají všechny ostatní banky.
  2. Google mi vzal ve volbách miliony hlasů, tvrdí Trump. Jak na to přišel? (Technet.cz). Trump tvrdí, že kvůli manipulaci Googlu přišel až o šestnáct milionů hlasů. Opírá se ale o studii, která nic takového neříká.
  3. Online půjčka za pár minut není online. A počkáte si tři dny, ukázal test (Peníze.cz). Mnoho českých bank v současnosti nabízí vyřízení půjčky přes internetové bankovnictví. Petr Kučera v testu zjišťuje, u kterých bank je opravdu možné dostat peníze rychle na účet bez návštěvy pobočky.
  4. Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu (ČeskéNoviny.cz). Libra možná bude předmětem antimonopolního vyšetřování kvůli možnému znevýhodňování konkurentů Facebooku. Regulátoři se dále obávají poškozování spotřebitele a použití Libry k nezákonným aktivitám.
  5. S naší kartou opatrně, varuje Apple. Nepatří do peněženky ani do džín (Peníze.cz). Titanová kreditka od Applu, která je od tohoto týdne veřejně dostupná v USA, má luxusní vzhled. Aby se zachoval, musí se s ní zacházet opatrně – nesvědčí jí například kůže, džínovina či tření o jiné karty.
  6. Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle (ČT24.cz). Prodloužení licence se očekávalo, prezident Trump je však proti a chtěl by Huawei odstřihnout co nejdřív. Kromě Huaweie bude na černé listině i dalších asi padesát přidružených firem.
  7. Češi se dočkají neomezených dat, slibují je všichni tři operátoři (iRozhlas.cz). T-Mobile nabídne neomezená data od září. Ve spojení se základním tarifem vyjdou na 1175 korun. Kompletně neomezený balíček vyjde o 400 Kč dráž.
  8. Škodovka spouští aplikaci Citymove. Propojí v ní MHD, sdílená kola, taxi i parkování pro efektivnější dopravu v Praze (CzechCrunch.cz). V Citymove jsou integrována data pražské hromadné dopravy, sdílených elektrokol Freebike a přepravní služby Liftago. Algoritmus vyhledá nejvhodnější a nejrychlejší cestu při využití těchto prostředků.
  9. Air Bank připravuje platby přes Google Pay. Měla by je spustit koncem roku (MobilMania.cz). Air Bank by se měla brzy zařadit mezi banky, které v Česku podporují platbu mobilem přes službu Google Pay. Platby přes konkurenční Apple Pay fungují u Air Bank již od letošního února.
  10. Projekt první solární silnice na světě skončil fiaskem (Novinky.cz). Silnice nám elektřinu ještě nějaký ten rok vyrábět nebudou. Solární panely na kilometrovém úseku totiž zklamaly produkcí elektřiny, byly hlučné a nakonec se doslova rozpadly.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc ovlivňované celou řadou