8 tipů, jak být dobrý investor

Jak být dobrý investor? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každý si vybírá různou cestu k zhodnocení svých peněz, a právě proto vám každý jinak odpoví. Zde jsou zmíněné obecné tipy či pravidla, kterými by se investor měl řídit. Při kombinaci našich tipů jste rozhodně na dobré investiční cestě.

  1. Nikdy neinvestujte do toho, čemu nerozumíte

Důležité je vědět, do čeho investuji. Je dobré, abychom měli daný přehled o konkrétním trhu. Věděli, odkud máme výnos a také jaká rizika jsou s investováním spojena. Pokud dané problematice budeme hlouběji rozumět, tak si následně můžeme sami koordinovat své investice. Samozřejmě záleží na způsobu investování, který si vyberete. Pokud investujete sám, znalost odvětví je nutná, avšak pokud využijete služby ostatních, tak je dobré se o téma zajímat i přes důvěru prostředníka. Kdo by přece nechtěl vědět, do čeho investuje?

  1. Dlouhodobé intervaly

Když se jedná o investování, tak se vždy upozorňuje na to, že jde o dlouhodobou záležitost. I v tomto článku to zmíníme, jelikož tento fakt nesmíme opomenout. Delší doba investování prospívá investici. Čím déle necháte své peníze zhodnocovat, tím vyšší je pravděpodobnost, že se peníze zhodnotí dle vašich představ. Samozřejmě to není pravidlem, vždy tu máme riziko, které se vyskytuje, například krach banky.

  1. Trpělivost – nepanikařit (nedělat zbrklá gesta)

Trhy rády často kolísají. Je to přirozená věc, která se děje. Při sledování kolísání investované částky musíte být trpěliví. Nepanikařit při mírném či větším poklesu a vyčkat na další vývoj. Mnoho lidí má tendenci hned investování vzdát a peníze vybrat. Toto rozhodně nedoporučujeme, tím se většinou investovaná částka sníží a rázem pro vás investování není výhodné.

  1. Držte se plánu – nastavte si hranice

Stanovte si, čeho chcete investováním dosáhnout. Jděte za cílem, který jste si dali. U tohoto bodu musíte stát pevně nohama na zemi, jelikož investování je nepředvídatelné. To znamená, že držení se plánu může být dost obtížné. Rozhodně není na místě stát bezhlavě za tímto cílem, ale většinou se vyplatí mít uspořádané představy o budoucnosti investice.

  1. Sebevzdělání a inspirace

Sebevzdělání v tomto oboru rozhodně nikdy nepodceňujte. Trhy se neustále mění, a tím pádem se vždy můžete dozvědět něco nového. Pokud vás toto téma nezajímá a nechcete se topit v odborných příručkách, alespoň si přečtěte naše články. Avšak člověk se nejlépe učí ze zkušeností. Zde není úplně od věci naslouchat a vést konverzace s ostatními v tomto oboru. Poučit se chybami ostatních či převzít rady.

  1. Nevěřte všemu

Předchozí bod je věnován inspiraci, kterou si můžete převzít od ostatních. Je důležité zdůraznit, že slovo inspirace má svůj daný význam. Přemýšlejte svoji hlavou a nevěřte všemu, co vám ostatní řeknou.

  1. Nepodléhejte davu

Při investování by jsme se neměli strhnout davem. Na trhu existuje vždy nějaký trend. Co se v daný okamžik může zdát jako nejlepší kolektivně potvrzená příležitost, bývá obvykle tou neproblematičtější. Za nějakou dobu se objeví nový trend. Občas se to vyplatí, občas nikoli. Zde je zase na vás jakou strategii zvolíte. Každopádně se vždy nemusíte lišit od názorů ostatních. Pokud dané investici věříte, tak neváhejte.

  1. Nebojte se riskovat

Výše jsem uvedla, že jsou trhy nepředvídatelné. Nikdy není jasné, zda bude trh růst či klesat. Budoucnost tedy rozhodně nejde předpovídat, ale můžou se vyskytnout zajímavé příležitosti. Tak proč toho nevyužít?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak

Webinář Portu

Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta Žižka, který se

Rok 2020 ve znamení písmen

Zatímco rok 2019 byl ve znamení brexitu a obchodních válek mezi USA a zejména Čínou a zdálo se,

peníze a sebevědomí

Peníze a sebevědomí

Blogera, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Money Mustache (MMM), jsme již představovali. V tomto příspěvku se podělíme o zajímavou