Search
Close this search box.

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Fintech Review – Trojitá dávka kryptoměn

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Česká internetová jednička Seznam.cz navýšila tržby na rekordních 4,5 miliardy korun (CzechCrunch.cz). Meziročně vzrostly Seznamu tržby o 8,8 procenta, a to hlavně díky příjmům z reklamy. Zisk před zdaněním činí 1,6 miliardy korun, což je srovnatelné s rokem 2017.
  2. Hodnota bitcoinu poprvé za 15 měsíců vystoupila nad 11.000 USD (ČeskéNoviny.cz). V pondělí se bitcoin dostal nad 11 tisíc dolarů, naposledy tolik stál v březnu minulého roku. Analytici říkají, že investoři už zapomněli na prudký pád bitcoinu v prosinci roku 2017, přitom ještě začátkem letoška stál jeden bitcoin tři tisíce dolarů.
  3. Úhradu v korunách v cizině odmítněte, radí ministerstvo. Nevýhodný kurz vyjde draho (Aktuálně.cz). Další zajímavý článek pro ty z vás, kteří se chystají na letní dovolenou. Podle ministerstva financí je zpravidla výhodnější odmítnout konverzi na koruny a zaplatit v místní měně. Sice se nedozvíte, kolik korun přesně zaplatíte, většinou to však bude méně, než platební terminál udává, když převod měny nabízí.
  4. Facebook už se svou kryptoměnou naráží u regulátorů (E15.cz). Kryptoměny do třetice všeho dobrého. Francouzský ministr financí trvá na tom, že se Libra (tedy ta od Facebooku, ne ta britská) nesmí stát samostatnou měnou, souhlasí s ním někteří europoslanci. Kryptoměně se nedostalo vřelého přijetí ani v domácích Spojených státech, předsedkyně bankovní komise Sněmovny reprezentantů vyzvala firmu k pozastavení prací na Libře.
  5. Zaměstnanci Huaweie spolupracovali s čínskou armádou, píše Bloomberg. Hledali a třídili on-line videa (IHNED.cz). Další rána pro Huawei? Možná už rovnou kopání do ležícího. O spolupráci zaměstnanců s čínskou ústřední vojenskou komisí prý vedení společnosti nevědělo, sama firma údajně s armádou nijak nespolupracuje.
  6. TransferWise útočí na Ameriku (FintechCowboys.cz). Fintechový jednorožec se rozhodl expandovat. Nově svou debetní kartu bez hranic nabízí na americkém trhu, podle spoluzakladatele společnosti má TransferWise za cíl poskytnout klientům virtuální bankovní účty ve všech zemích světa.
  7. Cena Bitcoinu prudce kolísá. Během dne spadla o více než desetinu (E15.cz). Sdílení článků o bitcoinu se pravděpodobně v nejbližší době nebude vyplácet, stačilo pár dní a dočteme se, že bitcoin dokonce překonal 13 tisíc dolarů, potom se ale vydal zpět dolů, což potvrzují i grafy vývoje, které je snadné dohledat. Schválně, jestli příští týden přinese ještě zajímavější vývoj.
  8. Mrazáky v Tesku mohou sloužit jako baterie v britské elektrické síti (iDNES.cz). Vědci z Lincolnské univerzity zjistili, že mrazáky v supermarketech mohou vyrovnávat výkyvy v elektrické síti. Díky tomu, že jsou plné chladných potravin, můžou se v případě potřeby krátkodobě vypnout a zboží v nich si zachová potřebnou teplotu – tak to ostatně funguje i v současnosti, všechny průmyslové lednice se denně na čas vypínají, změnilo by se tedy jen načasování, které by zajišťovaly algoritmy vyvinuté softwarovou firmou IMS Evolve.
  9. Google Pay v Česku spustí již osmá banka. Příští týden se připojí Česká spořitelna (CzechCrunch.cz). Největší česká banka se integrovanému placení telefonem bránila a snažila se prosadit vlastní aplikaci, nakonec ale povolila. Vlastní aplikaci s názvem Poketka nepovažuje Česká spořitelna za neúspěšnou, používá ji 24 tisíc klientů, zůstane tak v provozu i po spuštění Google Pay. Na Google Pay by se měl z Poketky přesunout slevový program s cashbackem.
  10. Výzkum nakupování online: Na prvním místě je pořád cena, trendem jsou nákupy přes sociální sítě (Tyinternety.cz). Podle mezinárodní studie agentury Wunderman Thompson Commerce jde online nakupujícím hlavně o ceny, výběr a dostupnost zboží. Roste popularita sociálních sítí – zatímco ze všech dotázaných je k výběru produktů používá třetina, u spotřebitelů ve věku 16–24 let jde o polovinu respondentů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy