Search
Close this search box.

Nvidia se stala nejhodnotnější firmou na světě. Předběhla Apple i Microsoft

Americký výrobce čipů Nvidia se díky pokračujícímu růstu ceny svých akcií stal včera nejhodnotnější společností na světě. Tržní kapitalizace firmy se vyšplhala až na zhruba 3,3 bilionu USD a od začátku letošního roku cena akcií firmy Nvidia vzrostla o více než 180 %. Nvidia z hlediska tržní kapitalizace předstihla nejen Microsoft, ale i Apple které se v poslední době přetahovaly o vedoucí pozici.

Ve svých posledních výsledcích hospodaření za první letošní čtvrtletí Nvidia reportovala výnosy ve výši 26,4 miliardy USD, zatímco se čekalo 24,65 miliardy USD. Čistý zisk dosáhl 6,12 USD na akcii oproti očekávaným 5,50 USD. Nejdůležitějším byznysem Nvidie jsou datová centra, která zahrnují čipy pro vývoj umělou inteligenci a mnoho dalších produktů potřebných pro provoz velkých serverů. Právě tržby ze segmentu datových center vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 427 % na 22,6 miliardy USD.

Společnost Nvidia je v centru dění bouře ohledně umělé inteligence a je to pravděpodobně první jméno, které většinu lidí napadne, když se o AI mluví.

Vzestup společnosti přišel v době exploze generativní umělé inteligence, která odstartovala, když OpenAI koncem roku 2022 debutovala se svou platformou ChatGPT. Čipy, upravené grafické karty a softwarové platformy společnosti Nvidia jsou určeny k trénování i spouštění programů umělé inteligence, což jí dává strategickou výhodu, kterou podle odborníků budou soupeři AMD a Intel dohánět roky.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro

Rok 2020 ve znamení písmen

Zatímco rok 2019 byl ve znamení brexitu a obchodních válek mezi USA a zejména Čínou a zdálo se,