Search
Close this search box.

S&P 500 láme nové rekordy, aneb výsledková sezóna odsouzena k dokonalosti

Americké akciové indexy v prvním říjnovém týdnu pokračovaly ve svém růstovém tažení a atakovaly nová maxima. Index S&P 500 připsal 1,2 % a dokonce rostl osm seanci v řadě předtím, než v pátek mírně zkorigoval. Jednalo se přitom o nejdelší “šnůru” růstových seancí od roku 2013. Pozitivní vývoj amerických akcií byl i nadále provázen bezprecedentně nízkou volatilitou, přičemž index VIX měřící rozkolísanost amerických akcií ve čtvrtek pokles na nejnižší hodnotu za dobu celé své existence datované od roku 1993.

Graf: Vývoj indexu VIX za poslední měsíc

Optimismus i nadále živily především očekávání ohledně americké daňové reformy. Kupř. analytici Godman Sachs vidí až 65% pravděpodobnost prosazení Trumpova daňového plánu v příštím roce. Škrty ve výši 1,5 bilionu dolarů by přitom mohly zvýšit zisky společností obsažených v indexu S&P 500 o 7 % a za předpokladu, že by si index zachoval svou stávající valuaci na 17,1krát P/E, jeho hodnota by dle Goldmanů mohla ke konci příštího roku dosáhnout na 2.650 bodů, což představuje nárůst zhruba o 4 %.

Vesměs pozitivní signály v minulém týdnu akciovým trhům vyslala také čerstvá americká makroekonomická data. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v záři stoupl na úroveň 60,8 bodu, nejvyšší úroveň za posledních 12 let. Počet nově vytvořený pracovních míst pod vlivem dvou ničivých hurikánů v září sice poklesl o 33 tisíc, přičemž se jednalo o první meziměsíční pokles pracovních míst za posledních 7 let, nicméně trh toto klopýtnutí “přečetl” jen jako jednorázové a naopak pozitivně přijal data o růstu hodinových mezd.

V Evropě pak ústředním tématem zůstávalo dění ve Španělsku, kde tamní akciový index IBEX v obavách z vyhlášení katalánské nezávislosti během týdne propadal o více než 4 %. Dík zklidnění emotivní situace v závěru týdne index sice umazal část ztrát, avšak vybrané tituly, především z bankovního sektoru, končily týden hluboko v záporu, např. Banco Santander -2 %, Banco de Sabadel -6,3 %, CaixaBank -3,6 %.

Graf: Vývoj indexu IBEX za poslední měsíc

Co se týče výhledu pro tento týden, agenda zůstává poměrně nabitá. Mezi makroekonomickými zprávami budou investoři upínat svou pozornost ke zveřejnění záznamu ze zasedání FEDu (středa) a v závěru týdne dále také k americkým inflačním datům, maloobchodním tržbám a indexu spotřebitelské důvěry (pátek). Na plné obrátky se také rozeběhne výsledková sezóna, kdy svá čísla za 3Q zveřejní přední americké banky jako např. JP Morgan, Citigroup, Bank of America, či Wells Fargo.  Tržní konsensus ohledně meziročního růstu 3Q zisků společností obsažených v indexu S&P 500 činí +4 %, což oproti dvouciferným nárůstům z předešlých dvou kvartálů indikuje poměrně významné zvolnění tempa. Vzhledem k nadprůměrné výkonnosti amerických akcií v letošním roce lze očekávat nulovou toleranci investorů k jakémukoliv případnému zaváhání, ať už v podobě horších výsledků či opatrnějšího výhledu na další kvartál.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Světlo a obraz geniálního fotografa Františka Drtikola

O nemnoha českých fotografech se dá říci, že patří mezi světové. Jedním z nich je František Drtikol. Fotografická, malířská a lidská osobnost tohoto umělce nebyla do přelomových výstav (Odeon, Rudolfinum) náležitě oceněna a po dlouhá léta neměla ani naše veřejnost větší příležitost seznámit se s jeho jedinečnou tvorbou.

Japonské akcie po 34 letech opět na maximech

Japonské akcie září. Hlavní japonský index Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let a překonal hranici 39 000 bodů a pokořil tak svá maxima z roku 1990.

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem

Pozitivní nálada investorů prudce vzrostla

Prudký nárůst pozitivního sentimentu amerických drobných investorů zaznamenal tento týden pravidelný průzkum společnosti AAII. Tak zvaný býčí sentiment