Search
Close this search box.

FinTech review – Až čtvrtina uživatelů BNPL zaplatí dluh pozdě a další FinTech novinky

fintech-review-01-05-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Čtvrtině těch, kteří využili BNPL, byly účtovány poplatky za pozdní platby

Co se stalo:

Obliba služeb Buy Now Pay Later (BNPL) v poslední době dále roste. Průzkum charitativní organizace Centre for Financial Capability zaměřené na finanční vzdělávání však ukázal, že navzdory tomuto růstu se spotřebitelé stále dopouštějí chyb, pokud jde o včasné placení. Daná instituce zjistila, že přibližně čtvrtině osob, které využily BNPL, byly účtovány poplatky za pozdní platby, přičemž u osob ve věku 18-34 let je to až třetina.

Podle toho samého průzkumu přibližně čtvrtina uživatelů BNPL v posledních šesti měsících nezaplatila jednu nebo více splátek a více než čtvrtina z nich byla kontaktována inkasními agenturami.

Co to znamená:

Zmíněná čísla jsou znepokojivá především při pohledu na to, kolik lidí BNPL využívá. Ve Spojeném království v minulosti využila služby BNPL třetina (33 %) dospělých, u osob ve věku 18-34 let je to až 40 %. Výsledky průzkumu z roku 2023 rovněž ukazují zvýšenou míru obav v období Vánoc, a to zejména v souvislosti s rostoucí ekonomickou nejistotou a rostoucími životními náklady.

Znepokojující také je, že přibližně pětině uživatelů služby Buy Now, Pay Later není jasné, jaké by byly poplatky za pozdní splátku, pokud by splátku zmeškali (21 %), a není jim jasné, jaký dopad by mělo zmeškání splátky na jejich úvěrové skóre (21 %).

Další FinTech zprávy

ECB bude hledat dodavatele pro tvorbu digitálního eura. Evropská centrální banka otevřela výběrové řízení na dodavatele komponentů a souvisejících služeb pro potenciální digitální euro. Zakázky mohou dosáhnout na více než 1 miliardy eur. Po dlouhé výzkumné fázi přešla ECB v říjnu do fáze příprav digitálního eura, ačkoli konečné rozhodnutí o jeho zavedení dosud nepadlo.

Používání hotovosti se v poslední době zvyšuje. Nejnovější údaje britské spořitelny Nationwide ukazují, že v loňském roce proběhlo z její sítě bankomatů přibližně o 4 % výběrů hotovosti více než v roce 2022. To je v souladu s jiným průzkumem z prosince, podle kterého používání hotovosti ve Spojeném království poprvé za posledních deset let vzrostlo.

ECB provede první zátěžové testy kybernetické odolnosti. Testy prováděné se 109 bankami vycházejí ze scénáře, v němž se kybernetickým útokem podaří narušit každodenní obchodní operace dané banky. Banky poté otestují svá opatření pro reakci a obnovu, včetně aktivace nouzových postupů a pohotovostních plánů a obnovení běžného provozu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme