Search
Close this search box.

Investiční akademie 7: Sociálně odpovědné investování (SRI)

Jak začít investovat

V dalším článku investiční akademie si ukážeme, jak můžete investovat na akciovém trhu a současně vyjádřit své hodnoty. Pokud jste sociálně odpovědný jedinec, který recykluje odpad, mívá krátké sprchy a jezdí elektromobilem, gratulujeme. Jste zodpovědným obyvatelem planety Země. Investování na akciovém trhu se můžete účastnit navzdory skutečnosti, že nemáte zrovna povahu jako Jordan Belfort a jeho partička, která byla předlohou známého filmu Vlk z Wall Street. Pokud se v investování chcete ztotožnit s principy, které praktikujete v běžném životě, máme pro vás možnost. Díky společensky odpovědnému investování nemusí být vaše touha konat dobro v rozporu s touhou po finanční svobodě.

Účastníků akciového trhu jsou miliony lidí a těch, kteří mají za cíl udělat svět lepším místem pro život, stále přibývá. Pokud uvažujete stejným způsobem, rozhodně na trhu nebudete sami. Možnosti společensky odpovědného investování (SRI – socially responsible investing) se stále zvětšují. Za posledních 20 let tato oblast investování vzrostla desetinásobně a v současné době dosahují SRI aktiva výše 22 bilionů dolarů. Dle výzkumů mají portfolia SRI také vyšší výkonnost oproti běžným portfoliím.

Firmy, které spadají do kategorie SRI (jiné označení může být také ESG -Environmental, Social and Governance), se snaží být sociálně spravedlivější ke svým zaměstnancům, genderově vyváženější, ohleduplnější vůči životnímu prostředí. Jejich snahou je lépe se chovat ke společnosti a neustále zlepšovat firemní kulturu. Kromě dopadu podnikání na životní prostředí je důležitá také přiměřenost odměn managementu či pracovní podmínky zaměstnanců. Do této kategorie tedy rozhodně nepatří společnosti využívající dětské práce v rozvojových zemích, stejně tak mezi nimi nenalezneme akcie těžařských, tabákových nebo zbrojařských společností.

Popularitu tematického investování vidíme i v Portu, a proto jsme již v předloňském roce spustili Tematické strategie. V nich najdeme například strategii zaměřenou na Odpovědnou budoucnost, která obsahuje mix sociálně odpovědných firem (těch, které mají vysoké ESG skóre) a přidružených tematických investic. Příkladem je třeba tematický instrument zaměřený na čistou energii. Toto ETF zahrnuje akcie 30 největších globálních společností zaměřujících se na produkci čisté energie nebo energetická zařízení a navazující technologie. Nejvíce jsou zastoupeny společnosti z USA, Číny, Nového Zélandu a Brazílie. Příkladem může být Vestas Wind Systems, Meridian Energy, First Solar, Solaredge Technologies nebo China Everbright International.

V nedávné době jsme přidali další instrument Disruptivní technologie ESG (Lyxor MSCI Disruptive Technology ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Acc), který umožňuje zainvestovat do firem zabývajících se disruptivními inovacemi – tedy takovými, které mění technologie, jak je známe dnes. Kromě toho, že je toto ETF skvělou alternativou pro investory, kteří hledají jeden instrument nabízející diverzifikaci v rámci segmentu technologií, potěší také odpovědné investory. Zařazované jsou totiž pouze ty firmy, které do svého fungování úspěšně integrují sociální a environmentální faktory.

Instrument má záběr na akcie více než 200 firem z celého světa a zaměřuje se tak na široké spektrum inovativních oblastí jako je 3D tisk, internet věcí, fintech, digitální platby, cloudové technologie, robotika, čistá energie nebo chytré sítě. Protože se jedná o dynamický segment, který prochází neustálým vývojem, experti ze společnosti MSCI, jejíž index toto ETF sleduje, každoročně vyhodnocují nové trendy v oblasti technologií a přidávají další průlomová témata a s nimi spojené společnosti.

Výběr sociálně odpovědného investování je tedy na Portu tak jednoduché, jako je zapnutí nebo vypnutí světla.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější

OPF WOOD & Company Realitní

Nový nemovitostní otevřený podílový fond se těší oblibě

Nový otevřený podílový fond za pouhé tři měsíce existence získal od investorů více než 123 milionů Kč. WOOD & Company Realitní – OPF svou investiční strategii zakládá na spolupráci s nemovitostním fondem WOOD & Company Real Estate SICAV a jeho top managementem.