Search
Close this search box.

FinTech review – Rostoucí využívání hotovosti a další FinTech novinky

fintech-review-08-12-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Používání hotovosti vzrostlo poprvé za deset let

Co se stalo:

Podle každoročního průzkumu British Retail Consortium (BRC) se v roce 2022 v celém Spojeném království mince a bankovky podílely na téměř pětině transakcí (19 %). V roce 2021 to přitom bylo 15 %. Jedná se tak o první nárůst využívání hotovosti od roku 2013, kdy organizace začala platby sledovat.

Platby kartou byly použity u 76 % transakcí (83 % v roce 2021), přičemž čtyři pětiny těchto transakcí tvořily debetní karty. Rostlo naopak využívání alternativních bezhotovostních plateb. Alternativní způsoby placení typu „kup teď, zaplať později“ (BNPL) a platby prostřednictvím otevřeného bankovnictví, vzrostly ze 2 % v roce 2021 na 4,9 % v roce 2022. Tento trend by měl navíc zrychlit i v roce 2023.

Co to znamená:

Podle BRC nejnovější čísla odrážejí rozhodnutí mnoha domácností používat hotovost, protože jim to umožňuje v době rostoucích životních nákladů lépe sledovat výdaje a pečlivěji pracovat s rozpočtem. Zároveň se lidé vracejí k hotovosti po období Covidu, kdy bezhotovostní platby zažívaly velký rozmach.

Další FinTech zprávy

Banky mají poskytovat BNPL půjčky bezpečně a spolehlivě. Americký Úřad kontrolora měny (Office of the Comptroller of the Currency, OCC) vydal pokyny pro americké banky, ve kterých je upozorňuje, aby se ujistily, že půjčky typu Buy now, pay later (BNPL) jsou nabízeny „bezpečným a spolehlivým“ způsobem. Využívání BNPL v posledních letech prudce vzrostlo, protože společnosti jako Klarna a Affirm přilákaly miliony zákazníků. Čím dál častější jsou však obavy, že toto odvětví zpřístupňuje dluhy lidem, kteří si je často nemohou dovolit splácet.

Societe generale spustí vlastní stablecoin. Část francouzské Societe generale, pod kterou v Česku patří Komerční banka, uvedla na kryptoměnovou burzu BitStamp svůj nový stablecoin. Stane se tak první bankou, která nabídne stablecoin na kryptoměnové burze. Kryptoměnová komunita reagovala na nový stablecoin spíše negativně, důvodem je především to, že je stablecoin pod plnou kontrolou banky.

Česká fintechová asociace spustila sbírku na podporu finanční gramotnosti. Vánoční dobročinná sbírka má za cíl získat finanční prostředky pro realizaci výuky finančních dovedností na školách. Iniciativa vznikla jako odpověď na stále se zvyšující potřebu vzdělávání a podpory v oblasti finančního rozhodování mladé generace.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Webinář Portu

Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta

Makléř – 23. díl: Epilog

Největší makléřská firma v Praze se nečekanou finanční operací na hraně zákona znovu dostala do rukou spoluzakladatele Arnolda