Search
Close this search box.

Jsou naše investiční rozhodnutí jako z doby kamenné?

Zamysleli jste se někdy nad tím, do jaké míry jsou vaše (nejen) životní rozhodnutí inspirovaná a ovlivňovaná vašimi blízkými? Možná si tenhle článek čtete na mobilu, který vám doporučil kamarád, možná na počítači, na jehož značku nedá dopustit váš kolega z práce. Příkladů může být bezpočet, od tipů na nákup horského kola, po doporučení, co a na jaké vysoké škole studovat. Tenhle článek věnujeme tomu, jaký vliv má doporučení přátel, známých a rodiny na investiční rozhodnutí.

Investorem na základě doporučení

Z našeho nedávného výzkumu provedeném na vzorku 365 respondentů napříč Českou republikou vyplynulo, že každého druhého investora přivedl k investování někdo z blízkého okruhu známých, přátel nebo rodiny. Investiční tipy padaly při společném obědě s kolegy, tréninku v posilovně s přáteli, i při diskuzi s instalatérem nad kapajícím kohoutkem. Ano, doporučení od lidí, kterým věříme, hrají v našem životě zásadní roli. Proč je tomu tak?

Hlavně přežít

Pokud se na celou situaci podíváme z antropologického hlediska, tak zjistíme, že důležitost, kterou klademe na doporučení, je vepsaná v naší DNA. Za doby kamenné si pralidé z důsledku každodenní nejistoty vyvinuli zvýšenou averzi vůči riziku a ztrátě. Aby přežili, byli do velké míry odkázání na vědomosti a schopnosti celého kmene, do kterého patřili.  Právě v rámci kmene si totiž pravěcí lidé předávali doporučení, zkušenosti a znalosti o tom, jaké bobule pro ně byly smrtelné, jak udržet oheň, nebo jak připravit mamuta na kopru.

Averze vůči riziku

O staletí později se tématu rozhodování na základě doporučení a tipů začali věnovat průkopníci behaviorální ekonomie, Kahneman a Tversky. Ti zjistili, že člověk používá referenci k rozhodování v jakékoliv situaci, která zahrnuje riziko a nejistotu. Tou může být již zmíněný sběr potravy, nebo rozhodování, do čeho, nebo jakým způsobem investovat.

Pozvat přátele

V Portu si plně uvědomujeme, že rozhodnutí, kam alokovat své volné finanční prostředky, není jednoduché. Zároveň od našich klientů víme, že je pro ně Portu službou, kterou se nebojí doporučit ostatním. Právě k tomuto účelu slouží program Pozvat přátele. Prostřednictvím něj mohou naši klienti dát o Portu vědět svým blízkým a obě strany získají tři měsíce investování zdarma poté, co pozvaný přítel zainvestuje.

Všichni registrovaní klienti najdou po přihlášení na www.portu.cz v sekci Pozvat přátele svůj unikátní zvací odkaz. Ten mohou použít opakovaně a užívat si tak investování zdarma po dlouhé období. Každé bezpoplatkové období, které získají, začne platit buď hned a nebo jakmile skončí to předchozí – období se sčítají.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto.