Search
Close this search box.

Fintech review – Chytrý prsten a rekord Alzy

chytrý prsten

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Airbnb kupuje dánský startup Gaest a začne pronajímat také prostory pro firemní meetingy a workshopy (Czechcrunch.cz). Nejznámější zprostředkovatel krátkodobých pronájmů ohlásil akvizici dánského startupu Gaest. Ten se specializuje na zprostředkování krátkodobých pronájmů prostor pro různé firemní akce.
  2. O elektromobilitě nepochybují. Investoři tlačí peníze do startupů (Flowee.cz). Přes 20 miliard dolarů přitáhlo asi 250 startupů podílejících se na rozjezdu byznysu postaveném na elektromobilitě. Největší zájem investorů poutají startupy zaměřené na elektroauta obecně.
  3. Tesla už zřejmě na konci února otevře první servisní středisko v Česku (Hybrid.cz). Více než 700 českých majitelů Tesly se konečně dočká servisního střediska Tesly. Až doposavad museli navštěvovat servisy v Mnichově, Norimberku nebo Vídni. Zakoupit Teslu zde ale stále nepůjde. Nejbližší místem možného nákupu se stane Vídeň.
  4. Alza slaví čtvrt století. Rekordně roste a v zisku dohání Seznam (Forbes.cz). Podle předběžných výsledků dosáhl největší český internetový obchod na obrat 25 miliard korun. To znamená téměř 20% nárůst oproti minulému roku. Ještě významněji rostl počet objednávek, za uplynulých dvanáct měsíců o 30 procent na 10,3 milionu.
  5. V desetistupňových mrazech pro dvacetikorunu. V dlouhých frontách před pobočkami ČNB stály kvůli výročním mincím stovky lidí (Ihned.cz). Od časného rána čekali lidi ve frontách u poboček ČNB. Důvodem jsou výroční dvacetikorunové mince a stokorunové bankovky. Česká národní banka vydala 200 000 kusů od každé verze.
  6. Nejhodnotnější fintech světa Stripe získal dalších 100 milionů dolarů. Jeho hodnota překročila 22 miliard (Czechcrunch.cz). Stripe poskytuje různorodé množství služeb. Od zpracování plateb přes vlastní platební bránu po službu Atlas, umožňující založit si firmu na několik kliknutí. Po další stomiliónové investici překročila jeho hodnota 22 miliard dolarů (přes 490 miliard Kč).
  7. Budeme vybírat poplatky pro Prahu, připouští Airbnb. Rýsuje se první dohoda v regionu (E15.cz). Lídr v oblasti sdíleného ubytování začne po pronajímatelích požadovat, aby za své hosty platili obecní turistické poplatky. Po zvýšení maximální sazby na 50 korun za jednoho hosta za den, by to Praze mohlo vynést až 160 miliónů korun.
  8. Peníze investorů Triload Invest v ohrožení. Firma přestala vyplácet výnosy z dluhopisů (MoneyMAG.cz). Po Zootu dělá investorům vrásky na tváři další společnost. Tentokrát se jedná o firmu Triload Invest. Podle držitelů dluhopisů už přes půl roku nevyplácí výnosy. Firma s nimi nekomunikuje a má aktuálně nefunkční stránky.
  9. Prsten Motiv umožní platby a ověření totožnosti na základě tepu (FintechCowboys.cz). Jeden prsten vládne všem… A může to být právě prsten americké technologické společnosti Motiv. Ta do svého prstenu, který slouží především jako fitness nástroj, přidá platby pomocí technologie NFC a elektrokardiografii. Díky té bude moct majitel prstenu vstupovat na zabezpečené webové stránky a na fyzická místa jednoduše tak, že jej bude mít na sobě. Prsten majitele ověří podle tepu.
  10. Přepadl banku, ale zvolil špatný způsob útěku. „Udala“ ho koloběžka Uber (Technet.cz). Chytrým technologiím se podařilo rozlousknout další případ. Tentokrát elektrické koloběžce od společnosti Uber, kterou lze pronajmout prostřednictvím mobilní aplikace. Ta díky neustálému GPS sledování polohy, pomohla policii dopadnout pachatele ujíždějícího od přepadení banky.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je čas koupit Lancii?

Italská značka Lancia má velmi bohatou historii a vždy byla inovátorem, překvapujícím svět neotřelými technologickými řešeními. Proč zůstala

Nakupujete online?

Krize posledních týdnů se samozřejmě odrazila ve většině z oblastí našich zájmů, automobilový trh nevyjímaje. Co ale rozmach