Search
Close this search box.

Fintech review – Kvantová nadvláda a Tesla v plusu

Fintech review – Kvantová nadvláda a Tesla v plusu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Kvantová nadvláda je tady. Googlu se podařilo postavit revoluční počítač (E15.cz). Magazín Nature potvrdil měsíc starou zprávu, která říkala, že Googlu ve spolupráci s NASA se podařilo dosáhnout quantum supremacy. Tento termín označuje kvantový počítač, který dokáže vyřešit problém, který by konvenční počítače za rozumně dlouhou dobu spočítat nedokázaly.
  2. G20 a stablecoiny – proč jsou najednou takovým strašákem? (Lupa.cz). Stablecoiny narozdíl od tradičních kryptoměn míří na co nejnižší volatilitu, zachovává se však jejich anonymita, takže můžou dobře posloužit třeba k praní špinavých peněz. Nejen proto s nimi mají světové vlády problém.
  3. Zapomeňte na SMS zprávy. Ke schválení platby bude stačit pohled do mobilu (SvětChytře.cz). Od 14. září banky postupně zavádějí biometrické ověření identity jako běžnou součást mobilních plateb. Jak bude probíhat ověřování obličejem? A co když někdo zkusí použít vaši fotku?
  4. Zuckerberg se v americkém kongresu snažil uklidnit obavy z nové digitální měny (Aktuálně.cz). Zuckerberg tvrdí, že Libra bude obecně prospěšná a slibuje, že kryptoměna nebude spuštěna dříve, než budou autority spokojené. Na otázku, proč projekt opustilo několik velkých podporovatelů, odpověděl ředitel Facebooku, že jde o riskantní podnik.
  5. Výrobce elektromobilů Tesla dosáhl překvapivě zisku, akcie prudce posílily (ČT24.cz). Tesla vydělala od července do září 143 milionů dolarů, akcie na zprávu reagovaly dvacetiprocentním růstem. V prvním pololetí společnost prodělala 1,1 miliardy dolarů.
  6. UniCredit mění ceník, láká na 2000 Kč a spustí Google Pay (Peníze.cz). Všem novým klientům, kteří splní podmínku převedení trvalé platby a nezruší si účet do konce prvního pololetí příštího roku, vrátí UniCredit dva tisíce korun za nákupy. Google Pay by banka měla spustit ještě v listopadu, na okamžité platby si klienti počkají do příštího roku.
  7. Balíky v taxících. Liftago jde ještě dál. Chce, aby každý vozil všechno (Forbes.cz). Ředitel Liftaga Ondřej Krátký si myslí, že přeprava balíků ve městech není dostatečně efektivní. Pohybuje se po nich mnoho taxikářů a dalších řidičů, kteří by mezi vykonáváním primární náplně své práce mohli balíky vyzvedávat a doručovat adresátům.
  8. Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli (Technet.cz). Útok na popůlárního českého výrobce bezpečnostních řešení pro počítače začal již v květnu, odhalen byl až v září. Software uživatelů nebyl útokem zasažen.
  9. V polovině ledna skončí podpora Windows 7 (ČeskéNoviny.cz). Systémy, které ztratí oficiální podporu od výrobce, jsou snadnějším terčem kybernetických útoků. Konkrétně Windows 7 stále využívá více než čtvrtina všech počítačů, pokud si tedy nejste jistí, jaký systém máte v počítači nainstalovaný, ověřte si, zda se vás ukončení podpory týká.
  10. PetExpert: Revoluční pojištění zvířat – snadno, rychle a online (FintechCowboys.cz). Pojištění je pro nás samozřejmostí. Napadlo by vás ale pojistit své mazlíčky? Právě to nabízí služba PetExpert. Své kočky a psy pojistíte do několika minut a stejně tak rychle dosáhnete na pojistné plnění. A jak se službě zatím daří?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme