Search
Close this search box.

#22 – Trump to zase roztočil…

Globálním akciovým trhům se nedaří prodloužit výrazné oživení z první poloviny týdne. Index S&P500 je jen v mírném týdenním zisku 0,3 %, technologický Nasdaq je beze změny, panevropský Stoxx600 získal uspokojivých 1,2 % za týden. Koruna posílila o 10 haléřů na 25,34 Kč za euro.

Slibně rozjetý týden zastavil znovu prezident Trump. Obchodní válka se naplno rozhořela zejména mezi USA a Čínou. V reakci na cla na dovoz oceli a hliníku Čína oznámila zavedení protiopatření na 128 amerických výrobků. Donald Trump na konci března avizoval restrikce dovozu technologických výrobků z Číny a v noci na dnešek oznámil záměr pomocí nových cel vybrat dodatečných 100 miliard dolarů. Spirála se roztáčí.

Akcie do konce roku 2018 vzrostou o 10 %, tvrdí analýza JPMorgan. Katalyzátorem růstu mají být silné firemní zisky. Výsledky za první čtvrtletí začnou americké korporace oznamovat už příští týden. Tak uvidíme.

IBM, Mastercard i Microsoft masivně investují do technologie blockchainu, na které fungují kryptoměny, píší Hospodářské noviny. Zatímco kryptoměnám věští ekonomové jako Nouriel Roubini pád na nulu, blockchain láká i mimo finanční sektor. I my v Portu pracujeme na dalších investičních aplikacích, které by fungovaly na bázi blockchainu.

Počet emisí obchodovaných na pražské burze by se mohl letos značně zvýšit. Znovu na parket chtějí prý autobazary AAA Auto (Aures Holding), které už jednou z burzy odešly a nechaly tehdy masu investorů ve ztrátách. Primoco a Prabos chtějí nabídnout akcie už v květnu. Na úpis v druhé vlně v červnu se chystá také firma Hub Ventures.

Na americkou burzu vstoupila v úterý Spotify. V úvodu se její akcie obchodovaly ještě za 165,9 dolarů, což indikovalo tržní kapitalizaci firmy na úrovni 29,5 mld. dolarů. Poté akcie postupně klesaly, aktuálně se pohybují na ceně 147,7 USD, tedy mínus 12 procent od týdenního maxima.

Češi postupně v průměru bohatnou, a to i díky investicím, ale pozor… riziko úmrtí se zvyšuje o 50 procent, pokud náhle výrazně zchudnete, tvrdí dlouhodobá studie Michiganské univerzity. Proto musí všichni klienti Portu projít tak dlouhým investičním dotazníkem.

Hezký víkend!


Sociálně odpovědné investování, příležitost nebo utopie?

Mnoho investorů při nákupu akcií nehledí pouze na finanční ukazatele, jako je volatilita či historický výnos, ale řídí se dle přístupu firem k životnímu prostředí, její kulturou či postojem k zaměstnávání dětí.Dokáže však investor určit, co ještě sociálně odpovědné je a co už není?


Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo jiné prémie od zaměstnavatele, zdrojů těchto peněz může být mnoho. Každá koruna navíc jistě potěší, ale zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, jak takový příjem nejlépe využít?


Vývoj vybraných instrumentů (29.3. – 6.4.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 647,41
+0,25%
Euro Stoxx 50
3 411,53
+1,49%
S&P / TOPIX 150
1 379,25
+0,73%
Ropa
63,53
-2,17%
EUR/CZK
25,340
-0,35%
Dow Jones
24 410,29
+1,27%
Pražská burza
1 127,99
+0,36%
VWO
46,81
-0,36%
Zlato
1 335,10
+0,59%
USD/CZK
20,714
+0,35%

Top 10 Fintech zpráv týdne

Masivní investice globálních gigantů do blockchainu, elektromobily od Škody, Spotify na newyorské burze, li- fi a přenos dat pomocí světla nebo nejslabší kvartál Bitcoinu v jeho historii.


4 knihy o investování spojené s psychologií

Jak mohou naše myšlenky a podvědomí ovlivnit náš úspěch v investování. Dle Daniel Kahneman,psychologa a autora knihy Thinking, Fast and Slow, bychom při investování měli naše podvědomí uzamknout a nepoužívat.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto

Jak při investování nenaletět

Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem