Search
Close this search box.

#221 – Odměna 2 miliardy korun

Nejdůležitější zprávou tohoto týdne bylo v Česku zveřejnění lednové míry inflace. Ta sice není dvouciferná, jak jsme naznačovali v minulém newsletteru, ale chybí jí k tomu jen jedna desetina. Hodnota 9,9 % je nad očekáváním jak trhu, tak ČNB. Na druhou stranu existovalo riziko, že se vyšplhá přes 10 %. Taková situace za měsíc leden naštěstí nenastala, ale v únoru a březnu se inflace přes 10 % velmi pravděpodobně přehoupne.

Volatilní svět. Tento týden trhy zakončují spíše v záporných číslech, americký S&P 500 odepisuje téměř 1 %, evropský Euro stoxx 50 a britský FTSE klesly o 1,5 %, ruský MOEX se propadl dokonce o 4,5 %. Výjimkou je čínský SSE Composite, který tento týden naopak přidal téměř 1 %. Největší jednodenní pokles hodnoty od začátku roku zaznamenal americký Dow Jones (DJIA), když ve čtvrtek odepsal 1,8 %. DJIA je historicky prvním americkým indexem, který při svém založení v roce 1896 sledoval vývoj 12 největších společností v USA. Aktuálně tento index obsahuje 30 tzv. blue chips akcií, tedy nejhodnotnějších a nejziskovějších společností v USA. Za celý týden odepisuje přes 1 %.

Kam až může ČNB zajít? Lednová inflace je nad očekáváním ČNB o 0,5 procentního bodu. A i když se další zvýšení úrokových sazeb neočekává, úplně vyloučit nelze. Z psychologického pohledu je hodnota kolem 10 % opravdu velmi vysoká a ani samotná ČNB si taková čísla historicky nedokázala představit – horní limit svého „měřáku” inflace tak musí neustále posouvat. Aby byla inflace udržena přeci jen v nějakých mezích, bankéři se mohou uchýlit ke zvýšení ještě o 0,25– 0,5 p.b. Navyšování úrokových sazeb sice brzdí (domácí) inflaci, jelikož příliv zahraničního kapitálu působí na posílení koruny a zlevňuje se tak import, zároveň se tím však tlumí ekonomika.

Přijde inflační spirála? Růst cen a současná napjatá situace na trhu práce vyvolává tlak na zvyšování mezd a růst mezd vyvolá další růst inflace, protože firmy si zvýšené mzdy promítnou do ceny svých produktů a služeb. Proto někteří členové bankovní rady ČNB varovali zaměstnavatele, aby mzdy nezvyšovaly moc prudce.

Zaměstnancům ČNB se přitom tento rok zvedne mzda pravděpodobně o více než 10 %. Kolektivní smlouva totiž hovoří o zvýšení mzdy o inflaci a 2 % k tomu. Sama národní banka se tedy doporučením nezvyšovat mzdy příliš řídit nebude. Pro férovost je ale potřeba dodat, že kolektivní smlouva byla domluvena už v roce 2020 a bankovní rada si mzdy zmrazila na úrovni roku 2020.

CEO s odměnou 2,1 mld. Kč ročně. Nejhodnotnější společnost světa Apple je ke svému managementu velmi štědrá a akcionářům se to přestává líbit. Jen svému šéfovi, Timu Cookovi, plánuje vyplatit téměř 100 mil. dolarů (z toho 82 mil. dolarů [str 50] ve formě akcií). Už dvě společnosti, které zastupují zájem investorů a specializují se na vztahy mezi společnostmi a akcionáři, se vyslovily proti takto extrémní odměně. I když však budou akcionáři hlasovat proti, představenstvo se tímto výsledkem řídit nemusí.

Padající hvězda. V loňském roce byly „zázračné” aktivně řízené ETF společnosti ARK Invest vedené Cathie Wood žhavé téma. Mnoho lidí po celém světě i v Česku se zajímalo, jak tyto ETF nakoupit –⁠ většina bohužel ale až poté, co zhodnotily o těžko uvěřitelných 200+ % za jediný rok. I nás v Portu se mnoho klientů během loňského jara ptalo, zda tato ETF přidáme do nabídky. Kdybychom tak udělali, každý, kdo by jej nakoupil, by byl aktuálně v mínusu. Třeba by přišel i o více jak 50 %. Jako vždy u aktivní snahy vybrat „ty pravé” akcie i zde platí, že minulý úspěch nijak nezaručuje ten budoucí.

Zdražující komodity. Ropa Brent (futures kontrakt) tento týden atakovala hranici 97 dolarů za barel (téměř 159 litrů), to je nejvyšší hodnota od října 2014. Dlouho se tam ale neudržela a cena poklesla na aktuálních 92 dolarů. Důvod růstu je již několik týdnů nezměněn – tenze na severovýchodě Evropy a nedostatečná těžba. Pomyslným výhercem tohoto týdne je zemní plyn, který na burzách zdražil o více jak 15 % následován palladiem a platinou se zdražením o 6 resp. 7 %.

Nejméně vyrobených aut za 12 let. Podle Sdružení automobilového průmyslu se u nás v lednu vyrobilo nejméně vozů od roku 2010, konkrétně 92 657. Hlavním důvodem je i nadále nedostatek počítačových čipů.

Koncem ledna také v Mladé Boleslavi vyhořel sklad společnosti Grupo Antolin, která v něm měla výrobní linky na interiérové díly do aut a jen Škoda Auto nebude schopná kvůli tomuto požáru dokončit asi 16 tis. Octavií. Únor tak může být v počtu vyrobených vozů ještě horší. Počet vyrobených aut byl koncem minulého roku nejhorší za poslední 3 roky.

Co nového v Portu?

Včera byl na Portu Gallery úspěšně upsán soubor 24 grafických listů od Františka Kupky, zainvestovalo do něj přes 260 investorů. Příští týden se můžete těšit na sadu raritních známek a chybotisků z období 1850–1926. Sada obsahuje i 12 centovku „pale blue“ ze sbírky Dale-Lichtensteina, úpis začíná jako vždy ve čtvrtek v 18:00.

V příštím týdnu vám představíme novou investiční příležitost na platformě opPORTUnity. Konkrétní detaily zatím říct nemůžeme, ale určitě sledujte nabídku investic.


Proč zvážit rozšíření portfolia o alternativní investice?

V novém podcastu jsme chtěli otevřít téma alternativních investic. Právě proto jsme si pozvali člena naší investiční komise Portu Gallery, Radka Nováka…


FinTech Review – Nová jednička mezi NFT a rozvoz Grovy

Alza zvýšila obrat o pětinu. Sberbank spustila Business Accelerator. Happenee se rozrůstá a chystá nový produkt. V praze odstartoval superrychlý rozvoz Grovy.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme