Search
Close this search box.

#223 – Vyjednávání bez zásadního průlomu

Celý svět od minulého týdne bedlivě sleduje dění na Ukrajině a sankce, které byly uvaleny na Rusko zřejmě začínají fungovat. Rusko pomalu mění rétoriku. Držitelvelkokříže Řádu peruánského slunce (Sergej Lavrov, ministr zahraničí) slevuje z prohlášení, že „třetí světová válka by byla jaderná“, k prohlášení, že „Rusko chce jednat o příměří, někdo nás do toho zatáhl“. Činy ruské armády z dnešního rána ale ukazují něco jiného.

Bankrot na dohled? Tento myšlenkový veletoč je zřejmě způsoben potenciálním bankrotem Ruské federace, který je zřejmě blíže, než se všichni domnívali. Ruská národní banka dokonce zakázala dočasně vyplácet kupón ze státních dluhopisů zahraničním vlastníkům a zastavila se tak na hranici propasti. Je otázka, jak dlouho tato situace bude trvat. Řečeno klasikem „kdo dlouho hledí do propasti, toho propast pohltí“.

Bojkot Ruska se rozjel naplno. K pár jedincům a firmám, o kterých jsme psali v minulém newsletteru, sepřidal zbytek světa. Lodní společnosti odmítají dovážet zboží, sportovní federace vyřazují ruské týmy a přesouvají plánované závody mimo Rusko. Technologické firmypřestávají dovážet své produkty a omezují Rusům služby, státy zabavují ruským oligarchům jachty, a i když cena ropy neustále roste, té ruské se to netýká. Ačkoliv se nabízí s rekordní slevou, ruské tankery nechtějí nikde přijmout.

Zavřená ruská burza. I přes omezení, kterými se centrální banka snaží snížit dopady sankcí, se ruským akciím, jemně řečeno, nedaří. Na londýnské burze se propadly prakticky všechny ruské akcie: Sberbank volným pádem klesla o 99 % a obchodovala se za 1 cent, ropní giganti Rosněfť a Gazprom ztratily „jen“ 92 a 64 % proti hodnotě ze začátku února. A podobný osud potkal i zbytek ruských firem.

Nejistota se přenáší na trhy a ty reagují zvýšenou volatilitou. Zatímco americké indexy (DJIA, S&P 500, Nasdaq i Russell) ztrácí tento týden přes 2 %, trhy v Evropě jsou na tom kvůli své geografické blízkosti válečnému konfliktu o poznání hůř. Euro Stoxx 50 i DAX ztrácí tento týden téměř 10 %, britský FTSE 100 ztrácí přes 6 %. Čínský SSE Composite se tento týden pohybuje kolem 0, japonský Nikkei odepisuje 2 %. Trhy většinu ztratily až dnes, a to kvůli zprávám o obsazení ukrajinské jaderné elektrárně v Záporoží Ruskem.

FED za dva týdny zvýší sazby. Americká centrální bankase bude držet plánu zvýšení základních úrokových sazeb, a to nehledě na vývoj událostí v Evropě. Sám předseda FEDu se nechal slyšet že podpoří zvýšení o 25 bazických bodů. Toto prohlášení má z trhů odstranit nejistotu, která rozkolísala trhy v průběhu ledna několikrát. Trh očekává zvýšení o 25–50 bodů.

Německo začíná masivně zbrojit. Do Bundeswehru, ozbrojených sil Spolkové republiky Německo, začne kvůli aktuálnímu děníproudit obrovské množství prostředků z nového stomiliardového (€) fondu. Naši sousedé byli zatím 7. zemí na světě podle výše jejich výdajů za armádu a 16. zemí podle její síly, tato injekce už ale Německo posunula na 3. místo hned za Čínu. Pakliže se nebude jednat jen o jednorázový náklad, jsme pravděpodobně svědky zrodu nejsilnější evropské armády, která je aktuálně svou silou v Evropě až 4., a to po té italské, britské a francouzské.

Koruna, zlotý a forint pod tlakem. Z pohledu obchodu utrpí v EU nejvíce ekonomiky Německa a Nizozemska, které mají s Ruskem nejčilejší vztahy. Z pohledu měnových kurzů je však pod největším tlakem (když nepočítáme rubl a hřivnu) polský zlotý, maďarský forint a česká koruna, které v poslední době oslabily i o 10 % vůči dolaru. Pokles je způsoben primárně odlivem zahraničního kapitálu na západ.

Není přitom možné vyloučit další oslabení. To vyvolává intervence ze strany národních bank ve formě prodeje devizových rezerv a nákupu domácí měny kvůli posílení kurzu. Dnes ráno takto zasáhla tuzemská národní banka a před ní ta polská. Aktuální dění také zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb o čtvrt až půl procentního bodu ze strany ČNB.

Ranní intervence ze strany ČNB

Vyšší inflace a nižší růst HDP. Stagflace (kombinace vysoké nezaměstnanosti, vysoké inflace a stagnace ekonomiky) podle člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba nehrozí. Konflikt ale zvýší meziroční inflaci v ČR možná i nad 11 % a drahé energetické komodity zároveň způsobí zpomalení růstu HDP i o více než 1 p. b.

Co nového v Portu?

Jednou z možností, jak porazit neustále rostoucí inflaci, je peníze zainvestovat. Chápeme, že pro mnoho investorů je aktuální situace až příliš nejistá, a proto přicházíme s novým ultra konzervativním produktem, který má za cíl peníze chránit před znehodnocením, ale zároveň udržet riziko na minimální úrovni. Novinka s názvem Investiční rezerva je tvořena převážně úročenou hotovostí (s aktuálním úrokem 4,25 %) a doplněna je i o investiční instrumenty jako jsou akcie, dluhopisy a zlato. O detailech nového produktu vás budeme informovat v době spuštění, které plánujeme ke konci příštího týdne.

Jak jste si již mohli všimnout v sekci Transakce a peníze, rozhodli jsme se věnovat veškeré příjmy z poplatků za měsíc únor na pomoc Ukrajině. Částka byla odeslána organizaci Člověk v tísni.

Včera na Portu Gallery proběhl úpis smaragdů ze Zambie, zúčastnilo se ho 349 investorů. Příští týden pro vás chystáme úpis investiční whisky Glenlivet, začínáme jako každý týden ve čtvrtek v 18:00.

Krásný víkend!

Spotřební zboží, baterie, polovodiče. Slibné sektory nově v nabídce instrumentů

Naše nabídka instrumentů se rozšiřuje o tři nové ETF, jimiž investoři mohou oživit svou vlastní strategii. Novinkami jsou instrumenty, o které jste si říkali…


Od výplaty k výplatě. Jak se od přežívání dopracovat k lepšímu životu?

Život od výplaty k výplatě doprovází nejistota, které by se každý nejraději vyhnul. Přesto je každodenní realitou mnoha domácností, které se z tohoto…


FinTech Review – Drahé pohonné hmoty a Gevorkyan na trhu START

Škoda Auto opět omezí výrobu. Pale Fire Capital investuje do energetické nezávislosti Česka. Ruská Sberbank ohlásila odchod z Evropy.


Stav trhu klasických vozů na konci roku 2021 a výhled do sezony 2022

Rok 2021 jakožto druhý (a snad poslední) rok pandemie skončil. Hlavní zprávou ze světa sběratelství klasických automobilů je bezpochyby růst hodnoty.


Nové video

Konflikt na Ukrajině ovlivňuje nejenom akciové a finanční trhy, ale hlavně lidské životy a osudy. V dnešním díle uslyšíte rozbor aktuální situace s Radimem Krejčím, Martinem Luňáčkem a Annou Kortusovou. Tento díl si můžete poslechnout také jako podcast.



Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme