Search
Close this search box.

#227 – Za 3 ve škole, za 1,3 bilionu v praxi

První čtvrtletí tohoto roku je za námi a můžeme začít bilancovat. Všechny hlavní světové trhy jsou za první tři letošní měsíce v poklesu. Nejvíce to odnesl ruský index MOEX, který ztratil přes 28 %, a jen díky všem opatřením ze strany ruské národní banky neklesl ještě více. Evropský Euro Stoxx odepsal zhruba 10 %, následovaný čínským SSE a americkým indexem Nasdaq s podobnou ztrátou. Nejméně poklesl Nikkei, americké indexy S&P 500 a Dow Jones odepisují shodně zhruba 5 %.

Březen byl pro trhy i přes velmi vysokou volatilitu spíše pozitivní. Americké trhy ho zakončily se ziskem několika málo procent, evropské trhy sice ztratily, ale ne více než půl procenta. Z velkých indexů se nejlépe dařilo japonskému Nikkei 225, který přidal za březen přes 4 %. Naopak trhům v Číně se nedařilo, SSE i Hang-Seng ztrácí přes 5, respektive 3 %.

Ve škole prý dostal za 3, i tak firmu založil a dotáhl k hodnotě 1,3 bilionu korun. Business plán společnosti FedEx nebyl ohodnocen tou nejlepší známkou. Přesto se ale Fredu Smithovi podařilo vytvořit prosperující nadnárodní firmu. Nyní dodavatelskou společnost FedEx po letech opouští. Smith odchází z funkce CEO, ale zůstane zde jako výkonný předseda představenstva. Akcie nejprve v reakci na zprávu posilovaly o 5 %, pak ale cenu korigovaly, a nakonec klesají o 2 % od ohlášení.

Americký prezident zaplavil trh ropou. Joe Biden rozhodl sáhnout do strategických zásob USA a uvolnit během následujících 6 měsíců 1 milion barelů ropy denně. Cílem celé akce je snížit cenu pohonných hmot v zemi, což se zatím daří. Tento krok přes noc srazil cenu ropy WTI ze 114 dolarů za barel na aktuálních 100 dolarů. Cena benzínu ani nafty na čerpacích stanicích v ČR na to zatím nereaguje.

Znovu Biden. Prezident USA představil novou daň pro miliardáře. I za oceánem se platí daně až v případě realizace zisku z prodeje cenných papírů. To by se mělo podle nového návrhu zákona změnit a lidé s majetkem přes 100 mil. dolarů by měli platit daň i z nerealizovaných zisků. Podobný návrh už tu ale minulý rok byl a nepodařilo se ho prosadit. Tato minimální daň pro nejbohatší by měla přinést až 360 mld. dolarů během následujících 10 let.

Akvizice Blizzardu ohrožena? Před časem jsme psali, že společnost Microsoft chce koupit firmu Activision Blizzard. Transakci zatím zkoumají příslušné úřady, teď ale vyšlo najevo, že se CEO herní společnosti několik dní před souhlasem s transakcí sešel s lidmi, kteří na ohlášené akvizici solidně vydělaliNakoupili totiž akciové opce s aktuálně nerealizovaným ziskem 59 mil. dolarů. Obchodování na základě neveřejných informací, tzv. insider trading, je nezákonné a je tak otázkou, jak se bude plánovaná akvizice dál vyvíjet.

Proč si nehodit klacek pod nohy? Čínská ekonomika zadrhává a jedním z důvodů jsou i masivní uzávěry kvůli nemoci covid-19. Při denním nárůstu v řádech nižších tisíců nemocných uzavírají v Číně celé megapole, jako například Šanghaj s 26 mil. obyvateli. To působí značné ekonomické škody. Jeden měsíc uzavřené ekonomiky stojí Čínu nejméně 46 mld. dolarů.

Recese na obzoru? Spolehlivým indikátorem značícím nadcházející ekonomickou krizi je rozdíl výnosu mezi dluhopisy jedné země. V normální zdravé ekonomice je výnos ze státního dluhopisu o delší době splatnosti vyšší než výnos dluhopisu krátkodobého. Když se tato situace změní, velmi často to bývá předzvěstí recese. Rozdíl výnosu mezi dvouletým a desetiletým dluhopisem v USA se včera dostal na 0,001 dolaru. Když krátkodobé dluhopisy vynáší víc než dlouhodobé, jedná se o neobvyklou situaci. Značí to očekávání investorů, že v krátkodobém horizontu se bude ekonomice dařit více než v dlouhodobém.

Česká národní banka znovu zasahuje a zvyšuje základní úrokovou sazbu na 5 %. Její boj s inflací ale zřejmě ani zdaleka nekončí. Původní únorové odhady ČNB hovořily o maximální meziroční inflaci kolem 10 %. S ruskou invazí na Ukrajinu ale tento odhad definitivně padl a aktuálně členové bankovní rady hovoří o inflaci mezi 1314 %. Mívají ale tendenci nepříjemné predikce zjemňovat a vrchol tak bude zřejmě ještě trochu výše. Tím se otevírá cesta k vyšším úrokovým sazbám. Viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru z 23. 3. říká: „…věřím, že okolnosti nás donutí jít hodně nad 5 %“.

Členové bankovní rady, kterou tvoří 7 zástupců, jsou rozděleni. Před včerejším hlasováním byli v radě 3 jestřábi (členové zastávající zvyšování sazeb), 2 holubice (členové zastávající zachování nebo snížení sazeb) a 2 členové, kteří čekali na situační zprávu od podřízených oddělení. Ti se nakonec přiklonili k jestřábům a rozhodnutí prošlo poměrem 5:2.

Mimo hlasování o zvýšení sazeb se v radě hlasovalo i o prodeji budovy ČNB na náměstí Republiky v Praze. Součástí obchodu by měl být i trezor, ve kterém jsou uloženy zlaté rezervy ČR. Pro hlasovali 4 ze 7 členů rady a tendr na prodej se vypíše na přelomu 3. a 4. kvartálu. Předběžný zájem projevila společnost Amazon, která chce využít hlavně strategického umístění budovy kvůli své budoucí flotile milionu dronů. Podrobné informace o hlasování najdete v tomto článku. (Upozornění: tento newsletter vyšel 1.4.)

Co nového v Portu?

Základní úroková sazba se zvedla na 5 %. Na to reagujeme i my a zvedáme úrok v úročené hotovosti u naší Investiční rezervy na 4,75 %. Více se dočtete v tomto článku.

Od příštího týdne začínáme obchodovat 2x v týdnu. Peníze tak nebudou dlouho čekat v hotovosti a zrychlí se tím i výběry.

Včera byl na Portu Gallery spuštěn úpis Sestavy chybotisků a světových rarit. Úpisu se zúčastnilo 327 investorů. Příští týden se můžete těšit na sbírku umění od V. Holcové a J. Uldrycha.

Krásný víkend!


Nenechávejte peníze napospas inflaci. Investiční rezerva je konzervativní produkt s úročenou hotovostí

Portu přichází s novým, dosud nejvíce konzervativním produktem, který může současně…


Jana Brodani – Jak se vyvíjí investiční prostředí?

Do našeho Portu Podcastu přijala pozvání Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT), která od roku 2009…


ČNB znovu zasahuje, zvyšuje sazby a intervenuje na devizovém trhu

Mnozí se domnívali, že únorové zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB je finální a dál se…


Ukrajina vydává NFT, Bitcoin roste a ČNB zvedá sazby

Česko by nemělo být montovnou, ale mozkovnou – díky FinTechu. Bitcoin je nejsilnější od začátku roku, vyšplhal na 47 tisíc dolarů. Ukrajina vydává válečné NFT.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 22. díl: Velký comeback

Makléř Ondřej stojí před rozhodnutím, zda přijmout nabídku na pozici generálního ředitele DVB Securities. Firmy, která v posledních

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn