Search
Close this search box.

#243 – ECB dupe na brzdu, ale jen naoko

Nemožné se stalo skutečností. Pod tíhou ekonomické reality se ECB po 11 letech rozhodla zvýšit úrokové sazby, a to o 50 bazických bodů na hodnotu 0,5 %.

Evropské trhy na to (a na plyn opět proudící Nordstreamem) zareagovaly pozitivně. Euro Stoxx 50 přidal tento týden 3,8 %. Rostly ale i další světové trhy, S&P 500 přidal 3,5 %, britský FTSE 100 rostl o 1,8 %, Nikkei 225 přidal 4,2 %.

Vývoj základní úrokové sazby ECB

Důvodem zatím poněkud laxního přístupu ECB nebylo přehlížení nebo ignorování inflace, ale obavy, aby vyšší sazby nezlikvidovaly některé předlužené státy jižní Evropy. Země jako Řecko, Itálie, Portugalsko, Španělsko nebo Francie mají poměr dluhu k HDP mnohem vyšší než 100 %, a zvýšení úrokové sazby, které povede ke zvýšení úroků na státních dluhopisech zemí Eurozóny, může být pro tyto zadlužené země fatální.

Utahování měnové politiky tak jde ruku v ruce s jejím uvolňováním. ECB totiž plánuje vykupovat dluhopisy předlužených zemí a tím snižovat jejich výnosy. Nejdříve bude reinvestovat jistiny z dluhopisů držených do splatnosti, zřejmě ale sáhne i k dalšímu tisknutí peněz. Pravou rukou utahuje, levou rukou měnovou politiku povoluje.

Šťastní úředníci EU. Ne všichni si kvůli inflaci pohorší. Úředníci Evropské unie mají žně, protože jejich mzdy jsou navázané na inflaci v Belgii a Lucembursku. Ta je aktuálně 9,4 % a 8,5 %. Asi 60 tisíc unijních úředníků tak dostane výrazně přidáno.

Platí hypotéku, byt nemají. Developerské společnosti v Číně se potýkají s problémy dokončovat rozjeté projekty. Čím dál častěji se stává, že si lidé vezmou hypotéku a ani po roce nemají kde bydlet. Hypotéku přitom splácet začít musejí. To ústí v hromadné bojkoty bank a konflikty občanů s bezpečnostními složkami.

Spotové ETF na BTC v USA nebude. Americká komise pro cenné papíry (SEC) zamítla spotové ETF na Bitcoin. Spotová ETFka (resp. ETC/ETN) na BTC už pár let existují, ale ne v USA. Uznání takového instrumentu by byla legitimizace kryptoměn ze strany SECu a zamítnutí žádosti je zřejmě politicky motivované. Společnost Greyscale, která žádost podala, okamžitě reagovala a Komisi pro cenné papíry zažalovala. Evropa je v tomto napřed, instrumenty plně kryty podkladovou měnou jsou regulátory schválené a najdete je také v nabídce Portu Crypto.

Pozor na kryptoappky. FBI varuje investory před podvodnými mobilními aplikacemi nabízejícími investice do kryptoměn. Jen za poslední rok v nich Američané přišli o více než 42 milionů dolarů. Peníze do aplikací lze nejčastěji vložit, nikoliv je ale následně vybrat. Nenaleťte podobným podvodům i vy – vždy obezřetně prozkoumejte, kdo za aplikací stojí a jestli je důvěryhodná.

Netflix roste, přestože ztratil předplatitele. Ztratil jich totiž asi o polovinu méně, než původně předpokládal. Navíc se rýsují obrysy potírání sdílení hesel mezi domácnostmi a levnější verze předplatného s reklamou, která znamená nový zdroj příjmů pro streamovací platformu. Od 14. 7. přidaly akcie Netflixu 28 %.

Největší SPAC vrací peníze. Zkušený investor Bill Ackman vybral pro svůj SPAC 4 miliardy dolarů, nenašel však vhodnou firmu a peníze vrací. Neúspěch této zatím největší ‚bianco šek‘ firmy je podle Ackmana vinou nepříznivých tržních podmínek a vysoké konkurence v podobě IPO. Vhodnou firmu hledali přes 2 roky, a jednu dokonce i našel. Spojení ale neschválila Komise pro cenné papíry, a tak padla dokonce i žaloba.

Meta žaluje Metu. Bývalý Facebook se prý dopustil porušení ochranné známky společnosti MetaX, když se minulý podzim přejmenoval. Malá společnost MetaX, která byla pod tímto názvem založena už v roce 2010, se zabývá kombinací umění a virtuální reality. V tomto souboji Davida a Goliáše, žádá David maličkost – aby Goliáš přestal užívat název Meta. Na stránky MetaX ale nechoďte, nebo vám v PC přistane trojský kůň. Ještě, že máme ten antivirus.

Devalvovaná hřivna. Slovy hrdiny filmů Mission Impossible Ethana Hunta, zoufalá doba si žádá zoufalé činy. Tím se řídí Ukrajina, která devalvuje svou měnu o 25 % vůči americkému dolaru. Cílem oslabení hřivny je zvýšení konkurenceschopnosti ukrajinských producentů a stabilizace ekonomiky. Ukrajina je jeden z největších producentů obilovin na planetě. Cena pšenice je nejníže od začátku invaze, cena kukuřice je na úrovni z ledna. Světová banka předpovídá, že se ukrajinská ekonomika kvůli válce propadne o 45 %.

Plyn běží. Nemožné se stalo skutečností a plyn z Ruska začal ve čtvrtek opět proudit. Plánovaná odstávka Nordstreamu 1 skončila tak, jak měla, a i když plyn zatím neproudí stejně jako před odstávkou, nějaký plyn do Evropy proudí. Jeho cena po spuštění klesla, ale už zase roste. Evropský plyn je 7x dražší než začátkem minulého roku.

Vypněte topení, to je rozkazTakový povel možná přijde z EU, když bude nedostatek plynu. Kdo může, snaží se dnes koupit plyn, dokud proudí.

Graf ceny evropského plynu

Rada ČNB začíná odhalovat karty. Dlouho nebylo jasné, jak plánují noví členové rady hlasovat na srpnovém zasedání. Viceguvernérka Zamrazilová ve čtvrtek prohlásila, že by „preferovala buď stabilitu sazeb, nebo velice mírné zvýšení“. Postoj guvernéra Michla je známý už dlouho, ten bude s velkou pravděpodobností hlasovat pro stabilitu, nebo snížení. Zbývá nám počkat na názory profesora Fraita a doktorky Kubelkové.

Co nového v Portu?

Tento týden jsme rozšířili náš produkt Investiční rezerva a nově je možné vybrat si mezi Opatrnější a Odvážnější variantou. Opatrnější varianta je tvořena z 99 % úročenou hotovostí s aktuální sazbou 6,25 % p.a. Na vaše nejčastější dotazy k tomuto produktu odpovídáme u nás na blogu.

Vyhrajte poukaz na letenky! Účastněte se letní soutěže a podělte se o svou představu ideálního stáří na Instagramu Indexu investiční gramotnosti. Fantazii se meze nekladou a odměněny budou tři nejzajímavější výstupy.

Primární úpis akcií společnosti Coloseum skončil, společnost vybrala od investorů 40 mil. Kč při ceně 246 Kč za akcii. Kdo si akcie nestihl koupit při IPO, může si je koupit na burze START, kde se akcie začnou obchodovat 25.7. 2022.

Na Portu Gallery máme prázdninový režim a předměty upisujeme 1x dva týdny. Příští týden budete mít možnost zainvestovat do Zambijského smaragdu.

Pěkný víkend!


Parita eura a dolaru

Minulý týden se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se vyrovnala a na chvilku se euro…


České drony chtějí i evropské armády a Vatikán mění investiční politiku

Musíme snížit spotřebu plynu o 15 procent. České bezpilotní drony Primoco zvýšily tržby o 800 procent.


Investiční rezerva nově ve dvou variantách

V reakci na rostoucí úrokové sazby jsme letos v březnu spustili konzervativní produkt Investiční rezerva, který kromě menšího…


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

poradci

Nejdražší rada je špatná rada

Již přes 9 let sledujeme prakticky nepřetržitý růst na americkém trhu akcií. Rok 2018 je o něco bouřlivější