Search
Close this search box.

#244 – Fed zvedá sazby

Fed znovu zasahuje. Ve středu se v USA zvýšila základní úroková sazba o 0,75 p.b. do rozpětí 2,25–2,50 %. Toto zvýšení trhy očekávaly a americké akcie na to reagovaly růstem. Panovaly totiž obavy, že kvůli červnové inflaci (9,1 %) bude americká centrální banka zvyšovat o celý jeden procentní bod. Velké americké společnosti rostly velmi slušně.

Mapa středečního výkonu společností v indexu S&P 500

Světové akciové indexy tento týden převážně rostly. Americký S&P 500 přidal 1,5 %, britský FTSE 100 přidal 1 %, panevropský Euro Stoxx 50 rostl o 0,5 % a čínský SSE Composite přidal 0,4 %. Nedařilo se jen japonskému Nikkei 225, který odepisuje 0,4 %.

HDP Eurozóně v druhém kvartálu vzroslo o 0,7 % (2,8 % anualizovaně)  – inflaci i válce navzdory. Obě čtvrtletí letošního roku tak zatím v Evropě ekonomika rostla. Opačná situace je ale v USA, kde HDP pokleslo za kvartál o 0,2 % (0,9 % anualizovaně) ačkoliv se očekával mírný růst. A jelikož se jedná o druhý kvartál, kdy ekonomika klesá, dostávají se dle ekonomické teorie Spojené státy do recese.

Těžařské společnosti hlásí rekord. Společnost Shell reportovala za druhé čtvrtletí vyšší než očekávaný zisk, a to 11,5 mld. dolarů. Pro srovnání, za stejné období před rokem vydělala „jen” 5,5 mld. Není ale jedinou společností těžící z vysokých cen komodit. Rekordní zisky se očekávají i od dalších ropných gigantů jako Exxon Mobil nebo Chevron.

Naopak bankám zisky klesají. Velké finanční domy jako Wells Fargo, Bank of America, JPMorgan Chase nebo Morgan Stanley svými výsledky za druhý kvartál nenaplňují očekávání analytiků. Na jejich ziscích se negativně podepsala situace na trzích i slabší výkon ekonomik. Důsledkem byl mimo jiné útlum v investičním bankovnictví a zvyšování rezerv na úvěrové ztráty. I na další vývoj mají manažeři bank smíšené výhledy, bude záležet zejména na tom, jaký vliv na ekonomiku budou mít zvyšující se sazby Fedu.

Meta zpomaluje. Poprvé v historii společnost vlastnící Facebook vykázala meziroční propad tržeb. Nedaří se jí prodávat dost reklamy a problém způsobuje i sílící konkurence ze strany Tik Toku. Akcie reagovala sedmiprocentním poklesem.

Diamond hands nebo Paper hands? Začátkem minulého roku nakoupila společnost Tesla kryptoměnu Bitcoin a strhl se poprask. Během pár týdnů vystoupala cena BTC téměř o 80 % výš. To ale mohla být jen náhoda. Lidé věřili, že Musk už bude kryptoměny držet navždy, nehledě na kolísání ceny –⁠ a takový člověk má v investorské komunitě přezdívku diamond hands. Podle posledního reportu ale Tesla 75 % původně koupené kryptoměny prodalaA tak si Musk naopak vysloužil přezdívku paper hands, neboli ten, kdo neustojí propady, a prodává moc brzy.

Dluhová krize v Asii? Mezinárodní měnový fond varuje před rychle rostoucím zadlužením asijského regionu. Oproti dobou před covidem vzrostlo zadlužení k HDP z 25 na 38 %. Nejvíce ohrožené státy jsou Laos, Mongolsko, Maledivy nebo Papua Nová Guinea. Zpomalit by tak mohl růst ekonomik celé oblasti v čele s Čínou a Indií.

Mobily už nejdou na dračku. Lidé pod tlakem rostoucích nákladů nakupují méně elektroniky. Značně to pociťuje například Samsung, který je hlavní dodavatel čipů a displejů do mnoha mobilů, tabletů, počítačů a další elektroniky různých značek. I přes to je optimistický ohledně výhledů na další období. Jen za druhý kvartál vykázal zisk přes 10 miliard dolarů, v souladu s očekáváním. Od svého „dna” na počátku června akcie posílila o 10 %.

Dobré zprávy pro pražskou kavárnu. Po době růstu cen začínáme pozorovat u vybraných potravin pokles. Na globálním trhu zlevňuje káva, slunečnicový olej nebo i avokáda –⁠ ty kolumbijské klesly na ceně dokonce o 40 %. Je to pozitivní signál pro ceny jídla obecně. Ty i tak ale zůstávají vysoké, především kvůli problémům v dodavatelských řetězcích.

Obliba ETFek je pořád vysoká. Za první pololetí letos do burzovně obchodovaných fondů přiteklo 332 mld. dolarů a jestli bude trend pokračovat, bude tento rok pro ETF fondy velmi příznivý. Rekord z loňska se asi nepřekoná, tehdy do fondů přitekl téměř 1 bilion dolarů, ale už teď, po 6 měsících, je překonán jak rok 2016 tak rok 2018.

ETF na jedinou akcii. V USA vznikají ETFka s jedinou podkladovou společností. Pokud vás napadá „Proboha proč?”, odpověď je jednoduchá: nabízejí možnost danou akcii jednodušeji prodat na krátko anebo koupit na páku. Je totiž jednodušší si koupit „Inverse Tesla” nebo „2x NVDIA” ETF, než řešit, jak se akcie půjčuje pro shortování, případně kde si na obchodování s akciemi půjčit. Zájem investorů budí ale jen některé z těchto vysoce rizikových ETF. Platí pravidlo: čím kontroverznější firma nebo její CEO, tím lépe. ETF na short Tesly proto v oblibě s přehledem vede, zatímco po tom na shortování Nike neštěkne pes. Nějaký skandálek by tomu ale určitě pomohl.

Češi nevěří v pokles inflace. Přes 4/5 Čechů se podle výzkumu agentury STEM domnívá, že zdražování jen tak nepřestane. Přes 65 % dotázaných se navíc obává chudoby. Jedním z důvodů, proč ČNB zvyšuje sazby je i snížení inflačních očekávání spotřebitelů a firem. To se zatím evidentně nedaří. Vysoká inflační očekávání se promítnou do tlaku zaměstnanců na zvýšení platů, firmy to obratem promítnou do vyšších cen svých výrobků a inflační spirála se roztáčí.

Další člen rady ČNB odkrývá karty. Profesor Frait je zastánce holubičího postoje a říká, že: „vyhodnocení těch signálů, které přicházejí a které jsou v posledních týdnech spíše na té straně, která velí k opatrnosti před dalším zvyšováním“. I viceguvernérka Zamrazilová se minulý týden vyjádřila zdrženlivě a šance na ponechání současné úrokové sazby, nebo na velmi mírné zvýšení (o 25 bodů) na dalším zasedání v srpnu rostou.

Co nového v Portu?

Včera byl na Portu Gallery spuštěn úpis Zambijského smaragdu a během dnešního dne byl i úspěšně upsán. Za dva týdny se můžete těšit na investiční sudy skotské whisky Macduff z roku 2018.

Vyhrajte poukaz na letenky! Už jen posledních pár dnů chybí do konce letní soutěže. Podělte se s námi o svou představu ideálního stáří na Instagramu Indexu investiční gramotnosti. Fantazii se meze nekladou a odměněny budou tři nejzajímavější výstupy. Končíme v neděli 31. 7.

Portu expanduje do Polska. Po Slovensku vstupujeme na další, v pořadí třetí trh. Pokud máte známé nebo příbuzné v Polsku, budeme rádi, když jim dáte vědět, že mohou jednoduše a bez starostí zhodnocovat své peníze na www.portu.pl – zvací kód na 3 měsíce zdarma funguje i mezinárodně. Děkujeme!

Pěkný víkend!


Mohou alternativní investice porazit inflaci?

Porazit inflaci v časech, kdy se pomalu ale jistě blíží 20 %, není lehký úkol. Nejistá doba nutí investory hledat neobvyklé způsoby zhodnocení.


Dražba bundy z Měsíce a rekordní ceny elektřiny

Investiční horečka. Vydražila se bunda z měsíce, zájem o kryptofondy ožívá a Tesla prodala 75 % svých bitcoinů se ziskem.


S investováním je lepší začít, když trhy klesají

Co dalšího doporučují začínajícím investorům zakladatel online platformy Portu Radim Krejčí a Filip Zavřel z Air Bank?


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn