Search
Close this search box.

#257 – Plyn zdarma a Zuckerberg v koncích

Další nadprůměrné výsledky společností jak v USA, tak v Evropě trhy pomalu tlačí vzhůru. Index S&P 500 rostl tento týden zatím o 2 %, panevropský Euro Stoxx 50 rostl o 3,7 % a pozitivně reagoval na jmenování nového premiéra i britský FTSE 100, který vyrostl o 1,5 %. Rostl i japonský Nikkei 225. Kvůli obavám ze staronového prezidenta klesal pouze čínský SSE Composite.

ECB zvyšuje sazby. Co je nejvyšší od roku 2009? Ano, je toho opravdu hodně, ale teď máme na mysli úrokové sazby stanovené Evropskou centrální bankou. Na včerejším zasedání se guvernéři zemí eurozóny shodly na navýšení o 0,75 p.b. na úroveň 2 %. Evropské akcie na to byly připravené, i tak ale ihned po ohlášení lehce ztrácely. Kurz EURUSD posílil nad 1 dolar za euro.

Konec brexitismu. Chaotický nástup Rishino Sunaka do čela Velké Británie signalizuje konec jedné éry. Ne brexitu, ale brexitismu, tedy dost možná pomýlené představě o schopnosti Británie fungovat nezávisle na okolním světě. Ta vyvrcholila fraškou v podobě rekordně krátké vlády Liz Truss. Po jejím rekordně krátkém angažmá stanový nový premiér svým nástupem hned tři další rekordy. Je nejmladším a nejbohatším, a navíc prvním nebělochem, který kdy vedl Spojené Království.

Spotové ceny plynu v EU pod nulou! Bylo to krátké, byla to chvíle, ale zásobníky plynu v Evropě jsou plné a jeho spotová cena s dodávkou za hodinu se v pondělí na chvilku dostala pod nulu. V překladu to znamená, že kdybyste měli kde plyn uskladnit, jeho nákup by vás nic nestál, a ještě dostanete zaplaceno! Cena standardního futures kontraktu evropského plynu (s dodáním za měsíc, nebo kontinuální – bez dodání) se vrací na 110 dolarů za MWh.

Saudi začali stavět. Nedávno ohlášený projekt „budovy“ s názvem The Line, která má být 200 metrů široká a 170 kilometrů (!) dlouhá, byl spuštěn. Toto nové město má být domovem pro 9 mil. lidí a má fungovat 100% na obnovitelnou energii, bez aut a s vlastním vnitřním ekosystémem, který umožní růst rostlin i v poušti. Saúdové jsou známí svými megalomanskými projekty, ale tohle je zatím ten nejmegalomanštější.

Lithium nad zlato. Urychlený přechod na obnovitelnou energii se potýká s problémy. Obnovitelnou energii je totiž často potřeba někde uskladnit a k tomu jsou potřeba baterie a na jejich výrobu zas lithiumTo žene poptávku po tomto reaktivním alkalickém kovu (který rozříznete nožem) nahoru a s tím stoupá i cena. Mimochodem dle nařízení EU bude od roku 2030 do baterií potřeba míchat i 12 % lithiového recyklátu, tolik se ho ale ani zdaleka nerecykluje. Business nápad pro vás, zdarma. Není zač.

Panika v Číně. Investoři se obávají, že staronový prezident (čtěte diktátor) bude prosazovat komunistickou ideologii na úkor ekonomiky. Vyloučené není ani napadnutí Taiwanu s cílem získat jeho území a technologie, hlavně čipy. Akciový index Hang Seng se propadl na úroveň z roku 1997 i přes to, že HDP se za posledních 25 let zvýšilo 18x. Klesá i čínský juan, který je aktuálně na 15 letém minimu.

Zuckerberga bolí hlava. Sen jednoho z nejbohatších mužů světa o metaverzu, které by mohlo nahradit realitu a kde budou prostřednictvím virtuálních postaviček komunikovat jednou všichni lidé světa, stojí peníze. Moc peněz. Tolik, že se ziskové marže firmy smrskly na polovinu. Mateřská společnost Facebooku ztratila od začátku roku 60 % a dnes, kvůli slabým výsledkům, dalších 20 %. Hodnota akcie je nejníže od roku 2016.

V americké kryptobance Celsius měli peníze tisíce Slováků a Čechů, alespoň podle tvrzení vyšetřovatelů ze Surveilligence. Celsius aktuálně krachuje a vyšetřují ho americké úřady. Podezřívají ho, že se jednalo o promyšlené Ponziho schéma.

Googlu se nedaří. Dceřiná forma společnosti Alphabet nesplnila očekávání analytiků a akcie ztrácí tento týden 8 %. Zisk 1,06 dolaru na akcii je o 15 % nižší než předpokládaných 1,25 dolaru a hlavním důvodem jsou slabé výsledky platformy YouTube. To je špatné znamení před zveřejněním výsledků dalších technologických gigantů. Už minulý týden zklamala společnost mateřská společnost platformy Snapchat a během pátku její akcie poklesly až o 30 %.

Apple se zbaví divné díry. Apple oficiálně potvrdil přechod z konektoru Lightning na klasický USB-C konektor, kvůli nové regulaci ze strany EU. Kdy se dočkáme prvního jablečného telefonu s USB-C portem není jasné, ale podle některých to bude už příští rok.

Adidas odmítá antisemitismus. Známý americký rapper Kanye West (Ye) kvůli svým výrokům přišel o dalšího velkého sponzora. K luxusní značce Balenciaga se přidal i výrobce sportovního vybavení Adidas. Akcie sportovního giganta na to reagovaly poklesem, to ale není nic nového. Od začátku roku ztratila společnost přes 60 % hodnoty.

Twitter míří z burzy. Nemožné se stává skutečností, nejbohatší muž světa Elon Musk kupuje sociální síť Twitter. Po dlouhém martyriu a podmínkách nakonec svolil a podle dostupných informací proběhne obchod dnes. To bude nejspíše znamenat stažení sociální sítě z burzy. Dnes je také pozastavené obchodování. Co se bude dít dál není jasné, už dříve ale Musk mluvil o propuštění 75 % personálu. Svým slovům také dostál a začal v řadách nejvyšších – loď s názvem Twitter opustí CEO i CFO. O dalším postupu u klientů, kteří mají tuto akcii zahrnutou do své strategie, budeme informovat.

ČNB si připlatí. Zvýšení úrokových sazeb na evropské úrovni bude mít důsledek i u nás. Centrální banka už pár měsíců vynakládá velké prostředky na obranu kurzu koruny vůči euru. Tato obrana se s posílením eura ČNB značně prodraží.

Stejný obal, menší váha. Někteří výrobci potravin oprášili starý trik se změnou váhy produktu při zachování stejného obalu. Na první pohled tak kupující nic nepozná, to až když se podívá na váhu. Firmy se tak snaží vyhnout zdražování produktů.

Co nového v Portu?

Už pár dní si u nás můžete koupit zajímavé světové akcie a je o ně zájem. Mezi ty nejžádanější patří AppleMicrosoftAlphabet ale také německé BMW. Nabídku zahraničních akcií plánujeme doplnit i o ty domácí, i když zatím nemůžeme sdělit přesné datum. Akcie z nabídky pražské burzy ale budou.

S českými akciemi souvisí i rozhovor našeho Jakuba Valníčka s Jiřím Kovaříkem, ředitelem komunikace Burzy cenných papírů Praha. Ten si můžete pustit buď jako podcast, nebo jako video kliknutím na odkaz níže.

Pěkný víkend!


Nově na Portu: ESG rating instrumentů

Investování podle environmentálních, sociálních a governance (ESG) kritérií se stává čím dál populárnější. Investoři totiž více než kdy dřív…


Lze pád Lehman Brothers srovnat se současností?

„Už jsme z nejhoršího venku“, prohlásil několik měsíců před pádem Lehman Brothers její tehdejší CEO Richard Fuld. Ředitel v té době…


Google Cloud navazuje spolupráci s Coinbase a další novinky

Společnost Google oznámila nové partnerství s kryptoměnovou směnárnou Coinbase. Společně chtějí pracovat na technologiích Web3, využívání…


Jiří Kovařík – Od diskety k milisekundám

Do nového dílu Portu Podcastu přijal pozvání Jiří Kovařík, ředitel externí komunikace Pražské burzy cenných papírů, která za svoji 150letou existenci…


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme