Search
Close this search box.

#261 – Recese nebude!

Uplynulý týden byl pro akciové trhy pozitivní, indexy rostly na obou stranách Atlantského ale i Tichého oceánu. Index S&P 500 přidal 1,6 %, Euro Stoxx 50 stoupl o 0,8 %, podobně rostl i Nikkei 225 (+1 %) a dařilo se i čínskému SSE Composite, který přidal 0,2 %.

Inflace, stagflace, úrokové sazby. Aby ekonomických pojmů, které lidé donedávna moc neřešili, nebylo málo, přidáme k nim další – inflační spirála. Tu podle teorie způsobuje zacyklený růst cen a mezd, napjatý trh práce a vysoké výdaje státu. Podle výzkumu Erste Group ale tento temný scénář ve střední a východní Evropě nehrozí. A i kdyby náhodou hrozil, blíž než Češi nebo Slováci k němu mají Maďaři, Poláci a Rumuni. To proto, že u nás růst mezd nedosahuje hodnoty inflace.

Konec drahému plynu, nebo ne? EU dlouho avizovala, že pokřivený trh s energiemi dostane pod kontrolu zastropováním cen plynu. Tím by se předešlo extrémním výkyvům, kterých jsme byli svědky v posledních měsících. Jaký je tedy návrh Evropské komise? 275 eur za MWh. To je ale dvojnásobek proti dnešní ceně (122 eur) a 10násobek proti ceně z konce roku 2020! Tak moc díky za pomoc…

Ve špatných časech poznáš přítele. Putinova válka, přerušení dodávek energie do Evropy a obavy z přílišné závislosti na Číně způsobily reorganizaci globálního hospodářství. Západ posiluje transatlantické vztahy a poprvé od roku 2010 je Evropa největším obchodním partnerem USA. Spojené státy bezprecedentně zásobují Evropu energiemi a zbraněmi, ta naopak přes oceán posílá švýcarské hodinky, francouzské a italské luxusní zboží a „kopu peněz“ v podobě nových investic.

Konec Čapka. Šéf společnosti Disney Bob Chapek byl vyhozen, nastoupí za něj bývalý ředitel Bob Iger. Důvodem jsou stížnosti na styl vedení prvního Boba, a hlavně horší než očekávané výsledky společnosti Disney. Jen za letošek společnost odepsala přes třetinu své hodnoty.

Recese nebude! Dle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by se globální ekonomika měla vyhnout recesi. Největší energetická krize od 70. let 20. století však vyvolá prudké zpomalení, a to hlavně v Evropě. Tempo růstu světového HDP má v příštím roce zpomalit z 3,1 % na 2,2 %, na našem kontinentu se čeká pokles na 0,5 % z letošních 3,3 %.

Nejdražší fotbalový šampionát všech dob. Ne, nemluvíme teď o ceně na šampionátu prodávaného „řeckého“ salátu (stojí 10 eur a vypadá příšerně), ale o tom, kolik daná země za šampionát utratila. Rekordních 15 mld. dolarů, které za šampionát utratila Brazílie v roce 2014 bylo Katarem 14x překonáno. Nemluvě o nejméně 6 500 lidech, kteří zaplatili cenu nejvyšší.

Eko už i v letectví. Velkými změnami dnes prochází automobilový průmysl, ale už brzy by se mohly začít dít změny i v letectví. Britská Royal Air Force si připsala prvenství, když minulý týden uskutečnila první let bez využití fosilních paliv s Airbusem A330. Udržitelné palivo obsahuje odpadové suroviny a snižuje emise uhlíku o 80 %. Letecké cestování tak bude udržitelnější a jedinou otázku zůstává, jestli lidé na cestování vůbec budou mít.

Cenový strop na ropu se blíží. Čína přestává nakupovat ropu od Ruska. Snižuje tak poptávku po ropě obecně a cena černého zlata Brent klesá na úroveň 85 dolarů za barel. Všichni jsou v očekávání a vlastně není úplně jasné, co se po zavedení stropu 5. prosince na komoditních burzách stane.

Štědrý Buffett. Dnes již 92letý legendární investor Warren Buffett věnoval akcie své firmy Berkshire Hathaway v hodnotě 750 milionů dolarů čtyřem charitám u příležitosti dne Díkuvzdání. Chtěl tím poděkovat svým dětem za jejich charitativní práci. Na své děti je pyšný a oceňuje, že nechtějí jeho bohatství jen zdědit. Mimochodem akcie Berkshire Hathaway přibydou v nabídce akcií Portu strategií již brzy!

České FTMO roste. Za poslední 4 roky vyrostl startup o více než 25 000 %. Společnost, která hledá úspěšné burzovní spekulanty, kterým poskytuje kapitál k obchodování a tak trochu gamifikuje celý trading, se umístila v Deloitte žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem regionu na 1. místě. Z českých firem se v žebříčku umístily mj. IP FabricDriveto nebo HoppyGo.

Baterie, co vydrží 28 000 let. Znáte to, hodinky, telefon, notebook – pořád se musí nabíjet. Ale co kdyby se nabíjet nemusely? Nový koncept baterie od Nano Diamond Battery je založen na velmi tenké diamantové vrstvě a poháněn je radioaktivním odpadem. Výdrž takové baterie je v řádech desítek tisíc let, no more nabíjení.

Největší odchylka od S2F v historii. Při hodnocení akcií se používají ukazatele jako PE, PB nebo DCF modely. Zatím ale stále není jasné, jaké metriky použít pro ohodnocení kryptoměn. Nejčastěji se používá poměr mezi cenou a počtem aktivních adres, nebo v případě bitcoinu tzv. stock-to-flow model. Tento S2F model předpokládá, že vzácnost aktiva určuje jeho cenu a mezi lety 2011 a 2021 docela dobře predikoval cenu BTC. Teď se cena bitcoinu od tohoto modelu vzdálila víc než kdy jindy, což ukazuje buď na chybný model, nebo je BTC podhodnocený nejvíc v historii.

Banka plašilka. Japonský finanční dům Nomura ve své analýze zmínil ČR jako jednu ze zemí, kde hrozí měnová krize a velká devalvace měny. Pravdou je, že se česká ekonomika aktuálně nachází ve výrazné nerovnováze, hlavně co se týká poměru devizových rezerv k dovozu. Čeští analytici ale uklidňují. Devizových rezerv máme několikanásobně víc např. oproti Maďarsku a černý scénář hrozí jen v případě, že by ČNB naprosto rezignovala na plnění svých povinností.

Nemovitostní bublina splaskává. Extrémní růst nemovitostí se za poslední dva roky zastavil hlavně díky nedostupným hypotékám. Pokud se vyplní prognóza ČNB, tak se v první polovině příštího roku dočkáme průměrně až 12% poklesu napříč realitním trhem. Nejvíce mají ceny klesnout v Ústeckém kraji, nejméně pak tradičně v Praze.

Útlum i u nás. Dle OECD v příštím roce klesne hrubý domácí produkt ČR z 2,4 % na -0,1 %, což je méně, než se predikuje pro eurozónu celkově. Za zpomalením dle MMF bude hlavně pokles kupní síly domácností a omezení podnikových investic. Zotavení se očekává do konce roku 2024, především pak díky spotřebě a exportu.

Co nového v Portu?

Své investice máte díky naší Portu appce vždy po ruce. Určitě jste si všimli, že za poslední měsíc se v ní objevilo několik novinek:

  • Kalendář obchodních dní – už nemusíte chodit na web, abyste zjistili, v jakých dnech obchodujeme
  • Při autorizaci SMSkou už nemusíte opisovat SMS kód, ale automaticky se vám přepíše do příslušného políčka
  • Dbáme na vaši bezpečnost, proto při přechodu aplikace na pozadí nejsou data na obrazovce vidět. Nikdo tak neuvidí vaše údaje
  • Přidali jste si do své strategie akcie? Jejich vývoj můžete nově sledovat i ve vaší aplikaci

Včera jsme na Portu Gallery spustili úpis investičního vína, stále také můžete zainvestovat do automobilu Triumph nebo modrého safíru.

Pěkný víkend!


Představení společnosti Alphabet: Technologický gigant od A do Z

V rámci nové možnosti investování do vybraných akcií vám budeme společnosti dostupné na Portu postupně představovat.


Tradingové aplikace nemají gamifikovat a další novinky

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorkou Janou

Rozhovor s investorkou Janou

Naše investorka Jana momentálně plní roli maminky na plný úvazek. Ačkoliv je na mateřské, snaží se žít aktivní