Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. Připravili jsme také soutěž o 4 vstupenky na konferenci Cryptonight 2024.
Na začátku července se cena Bitcoinu krátce propadla na čtyřměsíční minimum pod 54 000 USD, ale nejcennější kryptoměna světa se od této úrovně odrazila a po zbytek měsíce měla růstovou tendenci. První týden v srpnu je však pro Bitcoin zatím ponurý a jeho cena tak klesla o téměř 11 %. Celkově je cena Bitcoinu od začátku července nižší o 8 % a obchoduje se za 57 533 USD. Ethereum odepsalo za stejné období dokonce 26 % na 2 532 USD. Celkové ohodnocení kryptoměnového trhu od července kleslo z 2,32 na 2,03 bilionu USD.
Bitcoin a kryptoměny v posledních dnech klesaly kvůli širším ekonomickým otřesům, které způsobily velké propady na světových akciových trzích. Slabé údaje o zaměstnanosti v USA vyvolaly obavy o zpomalení největší ekonomiky, což vedlo investory k prodeji rizikovějších aktiv, jako jsou kryptoměny.
Zvyšování úrokových sazeb Bank of Japan a rostoucí japonský jen rovněž přispěly tomuto odlivu a kryptoměny tak kopírovaly sestupný trend tradičních finančních trhů.
Coinbase musí zaplatit. Britské regulační orgány udělily britské pobočce Coinbase pokutu ve výši 4,5 milionu USD za porušení dobrovolné dohody, podle které měla kryptoměnová burza zastavit přijímání vysoce rizikových zákazníků. Coinbase ale tuto dohodu porušila, když otevřela účty 13 416 z nich. Přes 4 tisíce rizikových osob následně vložilo na své účty přibližně 24,9 milionů USD. Tyto finance byly poté použity na provedení výběrů a kryptoměnových transakcí přes jiné entity Coinbase v celkové hodnotě 226 milionů USD.
Krypto startup tokenizoval americké státní dluhopisy. Startup Hamilton dluhopisy tokenizuje na tzv. druhé vrstvě bitcoinové sítě. Druhá vrstva je v tomto směru velice dobrým nápadem, neboť má podstatně menší poplatky a zpracovává transakce rychleji. Výhody novinky mají podle tvůrců spočívat ve využití stabilní bitcoinové sítě a zároveň nabízet zajímavý výnos odvozený od úroku daných dluhopisů.
Kryptoměny jsou volebním tématem. Donald Trump, kandidát na prezidenta USA, vysbíral na svou kampaň v kryptoměnách již 4 miliony USD. Tyler a Cameron Winklevossovi byli z pohledu dárců na vedoucí pozici, jelikož každý z nich přispěl 15,57 bitcoiny, což v době daru činilo 1 milion USD. Joe Biden měl v minulosti ke kryptoměnám negativní postoj, a to dalo jeho oponentovi prostor k oslovení kryptoměnové komunity ve Spojených státech.
Bitcoin = Trumpcoin? Donald Trump slíbil vytvořit v USA národní rezervy Bitcoinů. Z USA se tak může stát Bitcoin zaslíbená země. Jaká to otočka, vždyť ještě v roce 2021 se tentýž Trump k BTC vyjádřil, že jde o podvod. Kryptoměnoví nadšenci se na něj ale zlobit nebudou. Cena BTC totiž po proslovu vzrostla na šestitýdenní maximum (od té doby však znovu spadla z důvodů popsaných výše). Pokud má někdo po tomto nutkání nazvat BTC spíše Trumpcoinem, má smůlu, protože ten už existuje.
Němci vypustili Bitcoiny. Cena největší kryptoměny od června klesla o 16 % a překvapivě za to může i Německo. Tamní vláda totiž zaplavila trhy zabavenými Bitcoiny. V lednu zabavila 50 tisíc tokenů v hodnotě 2,5 miliardy USD z filmové pirátské stránky Movie2K a nyní je prodává. Pokud tedy hodnota vašeho krypto portfolia klesá, víte, kdo je spolupachatel.
ETF na Ether zklamalo. Na konci července se na burzách ve Spojených státech otevřela možnost investovat do ETF, které kopírují cenu Etherea, druhé největší kryptoměny na světě. Následují tak bitcoinové fondy, do nichž od začátku roku přitekly už miliardy USD. Po spuštění byla však reakce trhu vlažná a Ethereum ze své ceny za 3 dny odepsalo přes 7 %. Za poslední měsíc pak Ethereum odepsalo 19 %.
Rusko, nový kryptoráj? Ruská centrální banka doporučila podnikům, aby uskutečňovaly zahraniční platby prostřednictvím kryptoměn. Cílem je, aby se domácí firmy vyhnuly západním sankcím, protože nejnovější kroky Západu se zaměřily na moskevskou burzu i alternativu globálního platebního systému SWIFT. Rusové tím ale vlastně připouštějí, že potíže s platbami jsou pro tamní ekonomiku jedním z klíčových problémů.
Cryptonight znovu v Brně. Neformální atmosféra, zajímavé přednášky a zábavná afterparty, to vše nabídne 4. ročník konference Cryptonight ve čtvrtek 29. 8. od 17:00 na brněnské Mendelově univerzitě. Na konferenci vystoupí mimo jiné Jakub Valníček, produktový manažer Portu, s přednáškou Psychologie Bitcoinu. Program konference i tematické drinky naleznete na webu Cryptonight.
Do Brna s Portu! Portu se již potřetí stalo partnerem konference Cryptonight a vy díky tomu můžete vyhrát vstup na konferenci i s tematickým drinkem! Celkem hrajeme o 4 vstupenky v hodnotě 299 Kč, které vyhrají 2 z vás. Těšíme se na viděnou v Brně!
Vývoj kryptoměn za poslední měsíc