Search
Close this search box.

Fintech review – Akcie od Revolutu a jídlo ze vzduchu

Fintech review – Akcie od Revolutu a jídlo ze vzduchu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. I v metru už půjde jízdenku zaplatit kartou. Terminály nahrazují validátory Opencard (Aktuálně.cz). Terminály pro nákup jízdenek kartou budou ve vestibulech metra stát místo validátorů Opencard. Kromě platby jízdného kartou umožní i kontrolu platnosti časových kupónů.
  2. Amazon chystá další úder prodejnám. Brzy zřejmě otevře dosud největší obchod bez pokladen (E15.cz). Obchod bude velikostí odpovídat českým prodejnám Lidl a Penny Market, to je čtyřikrát větší rozloha, než měly obchody Amazon Go dosud. Nákup probíhá tak, že si zákazník stáhne speciální aplikaci a potom už jen vybírá zboží z regálů, jehož volbu detekují senzory umístěné po celé prodejně.
  3. Hodnota bitcoinu se vyhoupla nad 10 000 dolarů (Novinky.cz). Těsně pod touto hodnotou se bitcoin držel od první poloviny července, kdy cena na chvíli vystělila, na 12 000 dolarů, potom však opět klesla. Dá se očekávat již tradiční vývoj – náhodné změny nahoru a dolů, kterým nikdo nerozumí a hrstka šťastlivců na nich vydělá.
  4. Proč ji nechcete? Z kreditek se stává ohrožený druh (Peníze.cz). Kreditky teď tvoří jen 15 procent všech platebních karet, v roce 2011 přitom šlo o čtvrtinu. Klienty lákaly hlavně provize z nákupů, které EU omezila na 0,3 procenta, bývalo přitom běžné, že banky vracely majitelům kreditních karet až tři procenta z nákupu. Nízký zájem vede k tomu, že některé banky kreditky nenabízejí.
  5. Zisk Applu klesl o téměř 13 procent, překonal však očekávání (ČeskéNoviny.cz). Příjmy naopak ve třetím čtvrtletí vzrostly. Apple si pochvaluje zlepšení trhu v Číně, Úspěšné byly zejména služby (Apple Music, App Store aj.), moc dobře si nevedly prodeje iPhonů, což bylo v souladu s očekáváním.
  6. Česká spořitelna v pololetí zvýšila čistý zisk o 10,5 procenta, její mateřské skupině Erste Group klesl (iRozhlas.cz). Na výsledky Erste měl vliv prohraný soudní spor v Bulharsku. Dobrých výsledků dosáhly čisté příjmy z úroků, které rostly dobře zejména v České republice.
  7. eBay tlačí na platby (FintechCowboys.cz). Společnost chce do roku 2020 plošně zavést vlastní platební systém Managed Payments, který v současnosti testuje. Systém láká na výhodné poplatky, které jsou nižší než u PayPal.
  8. Revoluce: kupte si akcie v New Yorku na jeden klik. Bez poplatku (Forbes.cz). Revolut přichází s další novinkou. Pro začátek bude možné obchodovat s 300 tituly ze dvou amerických burz, časem se mají přidat další světové burzy. Bez poplatku půjde provést omezený počet obchodů podle typu účtu, obchody přes limit stojí po jedné libře.
  9. Mateřská společnost Googlu má nejvíce hotovosti ze všech firem světa. Poprvé předběhla Apple (CzechCrunch.cz). Alphabet disponuje 117 miliardami dolarů v hotovosti, Apple díky velkým investicím v poslední době klesl na 102 miliard dolarů, přitom v jednu chvíli držel hotovost ve výší 163 miliard dolarů. Na Alphabet teď může být vyvíjen tlak na vyšší útratu za zpětný odkup akcií či dividendy.
  10. Proteiny ze vzduchu? Nejekologičtější pokrm světa slibuje finský startup (iDNES.cz). Solar Foods údajně umí vyrobit za den jeden kilogram prášku, který nakrmí až deset lidí. Pokrm s názvem Solein se získává z půdních mikroorganismů, které se krmí prvky získanými ze vzduchu, k tomu je potřeba elektřina a deset litrů vody na kilo konečného produktu, což je více než stokrát méně, než padne na produkci kila hovězího.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny CME, která umožnila

apple

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od