Search
Close this search box.

Fintech review –­ Parkovné v mapách a moderní bankomaty

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bankovní identita bude dražší, firmy za aktivaci zaplatí 30 000 Kč (Lupa.cz). Firmy, které budou chtít používat BankID k ověřování totožnosti svých klientů, si budou muset připlatit. Zdražení způsobily špatně spočítané náklady na aktivaci služby, ty prý budou vyšší, než banky čekaly.
  2. Revolut se svou bankou expanduje na Slovensko. Do budoucna nabídne i kreditky či úvěry, Češi si zatím počkají (CzechCrunch.cz). Revolut Bank v posledních týdnech spustila své služby v řadě zemí, součástí poslední vlny bylo i Slovensko. Slováci si tak mohou u Revolutu zakládat bankovní účty. Není známo, kdy se banka dostane do Česka, Revolut chce nejdřív vyhodnotit situaci na nových trzích.
  3. Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti (Peníze.cz). I letos budou banky pokračovat v instalaci bezkontaktních čteček. Novým trendem se zdá být nahrazování poboček vkladovými bankomaty s dalšími funkcemi, které do jisté míry pobočku zastoupí.
  4. GameStop opět prudce posílil, překvapil i uživatele Redditu (ČT24.cz). Cena akcie firmy GameStop se tento týden na chvíli více než ztrojnásobila. I po propadu se stále obchoduje na dvojnásobku ceny z počátku týdne. Podle některých uživatelů Redditu se blíží bájný short squeeze, při kterém budou panikařící fondy uzavírat své short pozice za astronomické ceny.
  5. Google Mapy mají praktickou novinku. Za parkování zaplatíme rovnou v aplikaci (MobilMania.cz). Některá tuzemská parkoviště nabízejí možnost platit mobilem, integrovaná funkce v Google Mapách ale zatím do Česka nemíří. Prozatím je dostupná v několika stovkách amerických měst. Ani druhá novinka se neobjevuje v našich končinách, ale mohli bychom se jí brzo dočkat – placení za hromadnou dopravu sice podporuje jen omezený počet firem, nachází se však po celém světě, nejde tedy o výhradně americkou funkci.
  6. V internetovém bankovnictví George od České spořitelny jde nově sjednat penzijko (Měšec.cz). Penzijní spoření bylo dosud možné v Georgi jen připravit, uzavření smlouvy stále probíhalo přes bankovního poradce. Penzijko jde zatím sjednat jen v internetovém bankovnictví, ještě letos však chce Spořka funkci přinést i do mobilní aplikace.
  7. Bitcoin se propadl o 11 tisíc dolarů (Novinky.cz). Chvíli to vypadalo, že bitcoin překoná hranici 60 tisíc dolarů, skoro na poslední chvíli ale došlo ke korekci, která výrazně předčila mírné zakolísání okolo hodnot 50 a 55 tisíc dolarů. Uprostřed týdne se mohlo zdát, že se cena stabilizuje, ze čtvrtka na pátek však přišel další propad. Podle odborníků je takový vývoj zcela normální, způsobují jej investoři, kteří na bitcoinu vydělali a chtějí zpeněžit své zisky.
  8. Co měsíc, to nová akvizice. Tim Cook poodhalil, kolik firem skoupil jeho Apple za posledních šest let (Euro.cz). Není žádná novinka, že velké firmy běžně polykají firmy menší, aby získaly jejich technologie a nadané mozky. Nemá smysl nakupovat patenty, když máte dost peněz na nákup celé společnosti. Zajímavá je frekvence takových akvizic – šéf Applu Tim Cook podle serveru BBC řekl akcionářům, že Apple průměrně kupuje jednu firmu každé tři až čtyři týdny.
  9. Rockaway posiluje v blockchainu. Její fond získal podíl ve start-upu Centrifuge (E15.cz). Rockaway Blockchain Fund je jedním z investorů, kteří do Centrifuge vložili 4,3 milionu dolarů. Centrifuge se zaměřuje na převod standardních finančních nástrojů do blockchainu, který zajišťuje jejich pravost. Peníze lze přitom vložit do zajímavých projektů, na které si banky netroufají – například do přechodných půjček umělcům, kteří čekají na zisky ze Spotify.
  10. Robotické investování získává na oblibě, vstupují do něj další velcí hráči (InvestičníWeb.cz). Když lídr investičního bankovnictví sníží vstupní vklad do své prémiové služby, něco se děje. Goldman Sachs v únoru zpřístupnila svou robo-advisory službu původně určenou pro klienty s investičním kapitálem nad 10 milionů USD pro vklady od 1 000 USD.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

mistri_ceskeho_skla

Mistři českého skla vystavují v Itálii

Věhlasná benátská galerie Le Stanze del Vetro vzdává poctu současnému českému sklu. Souborná výstava Bohemian Glass: The Great Masters nabízí průřez tvorbou šesti významných sklářských umělců. Expozice zahrnuje díla od Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, manželů Roubíčkových, Josefa Sudka, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Jak při investování nenaletět

Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem