Search
Close this search box.

Správný čas nakoupit pozemky budoucnosti?

Zaplatili byste čtyři miliony korun za necelou polovinu hektaru pozemku v centru nově vznikajícího města? Ptáte se, v jaké zemi? Jak bude město vypadat a co bude ve vašem okolí? To nikdo neví.

A aby toho nebylo málo, na svém pozemku nebudete nikdy moci bydlet a pokud nedojde k něčemu nepředvídatelnému, nikdy se na něj ani nedostanete. Alespoň fyzicky ne.

Kde se takový pozemek nachází a proč se jedná o jeden z nejžádanějších pozemků posledních měsíců? V ráji zvaném Genesis City…

Vítejte v Genesis City

Ne, nejedná se o parcelu na jiné planetě, ani na vesmírné stanici budoucnosti. Jedná se o pozemek ve virtuální realitě. Má to však menší zádrhel. Ačkoliv za parcelu platíte hned, slibované virtuální město zatím neexistuje a s největší pravděpodobností dalších pár let existovat nebude. Na rozdíl od podobných projektů, zabývajících se životem ve virtuální realitě (jako je např. Sansar, Sinespace, či High Fidelity), Genesis City nenabízí, s výjimkou předražených pozemků a několika odvážných plánů, nic.

Jak je tedy možné, že společnost Decentraland, stojící za virtuálním městem Genesis City, vybrala přes 26 miliónů USD (cca. 600 mil. Kč) za pouhých 30 vteřin? A jak je možné, že půda, která ve skutečnosti neexistuje, se prodává za vyšší ceny, než ta reálná?

Začněme tím, že na začátku projektu se půda prodávala za podstatně nižší ceny. Po vydání vlastní kryptoměny (MANA), prostřednictvím které získal projekt úvodní finance, bylo vlastníkům many umožněno nakupovat pozemky (LAND). První aukce pozemků se uskutečnily na přelomu let 2017 a 2018, kdy ceny začínaly na 2 000 jednotkách měny MANA za jeden akr (0,4 hektaru) půdy (LAND). Dle aktuálního přepočtu se jedná o něco málo přes 200 USD (4 500 Kč).

Decentraland

Jak tomu v kryptosvětě bývá, nabytá půda se brzy stala zájmem spekulantů, kteří ji nabízejí na tom jediném, co v Genesis City funguje. Sekundárním trhu pozemků. A zatímco nákupní ceny se pohybovaly v tisících jednotek digitální měny MANA, své půdy se vzdávají za desítky tisíc jednotek. Vzhledem k aktuální ceně se jedná o tisíce dolarů za jeden pozemek.

Absolutním rekordmanem zůstává transakce z poloviny března 2018, kdy jeden akr půdy (který znázorňuje jedna kostička na mapě) byl odprodán za 2 000 000 virtuální měny, aktuálně 200 000 USD (v době prodeje šlo o něco málo přes 175 000 dolarů). Na pozemku je zajímavé především to, že se nachází v centru města, kde by se dle spekulací měli objevovat návštěvníci této virtuální metropole. Nesmíme však zapomínat, že město zatím neexistuje a je otázkou, jestli tomu tak bude. Vždyť se jedná o virtuální realitu! Proč by se lidé nemohli objevovat, kde chtějí? A proč by museli chodit a raději se neteleportovali z místa na místo?

Investice je tak sázkou na riziko, jako tomu bylo v případě mnoha úspěšných kryptoprojektů a především mnohem více těch neúspěšných. Vyvolává spoustu otázek. Především jestli si malý tým společnosti Decentraland neukousnul příliš velké sousto. Rozšíření her založených na virtuální realitě je zcela jistě otázkou budoucnosti a podobných projektů se nejspíše dočkáme stále častěji. Přidáním magických slůvek, jako je blockchain, láká Genesis City kromě hráčů i movité investory. Většina z nich však začíná s týmem vývojářů a s jasnou, rozpracovanou myšlenkou. Některé (jako kupříkladu hra Second Life) generují zisk a ukazují, že virtuální život lidi láká. Genesis City však připomíná spíše skupinku marketérů, kteří umí prodat i to, co ve skutečnosti nemají.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).