Search
Close this search box.

#284 – Inflace na ústupu

Americké indexy díky dobrým výsledkům společností a přívětivým inflačním datům uzavřely týden v zeleném. S&P 500 přidává 0,1 %, Nasdaq Composite 0,9 %. Evropa zakončuje týden opatrněji a index Euro Stoxx 50 ztrácí 0,6 %. Dařilo se i firmám zastoupeným v japonském indexu Nikkei 225 (+0,8 %). Čínský Hang Seng naopak ztratil 2,1 %.

Americká inflace klesá. Spotřebitelské ceny v USA se v dubnu meziročně zvýšily o 4,9 %, což je nejnižší úroveň za poslední dva roky, ale stále výrazně nad cílem Fedu (2 %). Meziměsíčně index spotřebitelských cen vzrostl o 0,4 % po březnovém nárůstu o 0,1 %. To naznačuje, že dosažení inflačního cíle bude ještě náročné.

Hledá se věštec. Dojde v USA k recesi, nebo ne? Historická data ukazují, že podle ekonomických ukazatelů přijde recese v příštích 12 měsících ve Spojených státech s až dvoutřetinovou pravděpodobností. Pokud bychom příchod recese odhadovali podle chování tzv. výnosové křivky, pak je šance až 91 %. Goldmani naproti tomu dávají recesi pouze 35% šanci. Jak to dopadne, je ve hvězdách, ale my jsme mírní optimisté. I kdyby k recesi došlo, zásadní krizi, jako byla například ta po roce 2008, neočekáváme.

Firmám se daří. Výsledková sezóna je v plném proudu a až 81 % společností z indexu S&P 500 překonalo očekávání, pokud jde o ziskovost. Historický průměr činí 73 %. Podařilo se tak zvrátit klesající trend. Důvodem je hospodářské oživení, ale také úsporná opatření podniků, včetně propouštění.

Vše podle „plánu“. Deficit státního rozpočtu Ruska za čtyři měsíce dosáhl na téměř 1 bilion korun. Jedná se o obrovské číslo, které vám toho asi příliš neřekne. Důležité ale je, že plánovaný deficit na celý rok byl pouze přes 800 milionů. Rozpočet zatěžují výdaje na válku proti Ukrajině a nižší příjmy z ropy a plynu. Vládní výdaje se zvýšily o 26 %, zatímco příjmy poklesly o 22 %. Kde udělali soudruzi chybu?

Rekordní zisky z ropy. Světoví producenti ropy Exxon, Chevron, Shell a TotalEnergies hlásí v 1. čtvrtletí 2023 historické zisky. Na druhou stranu ve zbytku roku se čeká spíše opačný trend. Letos ceny ropy klesají, což může vést ke snížené ziskovosti firem a s tím i klesajícím cenám akcií ropných firem. Právě akcie těžařů jsou letos jedněmi z těch nejméně výkonných. Sázet pouze na jeden sektor proto nedoporučujeme, u nás vždy vítězí diverzifikované portfolio.

IPO studna vyschla. Co mají společného Uber, Airbnb, Alibaba a Spotify? Tyto populární služby „nedávno“ debutovaly na burze. Počet IPO (prvotních veřejných nabídek akcií) se mezičtvrtletně snížil o 47 % a je nejnižší za posledních deset let. Společnostem se na burzu moc nechce a kdo by se divil. Investoři totiž nechtějí riskovat své peníze v menších, často ztrátových společnostech.

Bard si v EU nezazpívá. Google vypouští do 180 zemí světa svého chatbota Bard. My v Česku i občané většiny zemí EU si ale zatím kvůli GDPR bude muset vystačit s ChatGPT. Google uvedl, že do našich končin Barda vpustí, až to bude v souladu s místními předpisy a zásadami používání umělé inteligence.

Inflace na ústupu. Česká inflace v dubnu klesla více, než se čekalo na 12,7 % oproti březnovým 15 %. Prognóza ČNB přitom počítala s tím, že dosáhne na 13,2 %. Inflace tak pokračovala v poklesu již třetí měsíc v řadě a oproti svým maximům v loňském září je nižší o 5,3 p.b. Podle ČSÚ se dokonce poprvé od října 2021 snížily ceny potravin, které meziročně zmírnily svůj růst na zhruba 17 % a v porovnání s březnem dokonce klesly. Jen tak dál.

Utáhnem si opasky. Vláda v rámci konsolidačního balíčku zvýší daně zaměstnancům i firmám. Daň pro firmy se od roku 2025 zvýší na 21 % z nynějších 19 %U zaměstnanců zaplatí více ti, kteří pobírají více než trojnásobek průměrné mzdy. Současná zvýšená sazba 23 % platí pro čtyřnásobek. Nově se toto opatření bude týkat zhruba 1,5 % zaměstnanců.

Složíme se. V rámci plánované důchodové reformy vláda chystá novou kampaň, kde reformu bude vysvětlovat. Cílem je zastavit rozevírající se nůžky mezi důchodovými příjmy a výdaji státu. Přispět mají všichni. Mladší ročníky i novorození půjdou do penze později. Současným a budoucím důchodcům se rovněž změní podmínky – k horšímu.

Nepodporujete Putina? Tisíce Čechů netušilo, že jejich investice financují Putinovy spojence. Jde o netransparentní společnost IPC nabízející zhodnocování peněz ve svěřenských fondech. Ve skutečnosti klientské peníze mizely při každodenních výběrech z bankomatů a mozkem celé operace je několikrát odsouzený podvodník. Tohle se vám s Portu určitě nestane.

Legolas a Staropramen. Není tajemstvím, že hollywoodská hvězda Orlando Bloom má k Česku blízký vztah. Nově se stal dokonce ambasadorem Staropramenu a značku bude propagovat nejen u nás. Jestli se Staropramen bude pít i ve Středozemi, netušíme.

Co nás čeká v příštím týdnu? 

Příští týden dorazí čísla o inflaci a HDP eurozóny za měsíc duben. Ve Spojených státech zase budeme sledovat, jak se změnily údaje o nezaměstnanosti, což prozradí zdraví amerického trhu práce. V Česku zase vyjdou aktualizované indikátory podnikatelské a spotřebitelské důvěry.

Co nového v Portu?

V těchto dnech oslavujeme 5 let od spuštění Portu. Za tuto dobu se nám podařilo stát se největší českou online investiční platformou s více jak 200 tis. uživateli a 19 miliardami korun pod správou. Děkujeme všem klientům za podporu, jsme rádi, že jste s námi! I nadále se budeme snažit Portu neustále zlepšovat a udržet si post jedničky.

V úterý 16. května od 17:30 pro vás na našem YouTube kanálu chystáme webinář o Fruitisimu. Moderovat bude Martin Kodýdek, diskuze se jako hosté zúčastní partner WOOD & Company Jan Sýkora a zakladatel Fruitisima Jan Hummel. Pokud vás něco zajímá, otázky můžete pokládat už nyní přes sli.do. Upozorňujeme, že lhůta pro úpis investičních certifikátů Fruitisima je prodloužena do 30. 6. 2022.

 

Hezký víkend!

 

 


Rozhovor s Jakubem Valníčkem – Je investice do kryptoměn stále dobrý nápad?

Kryptoměny byly, jsou a budou silně volatilní. Má investice do nich stále smysl?


Je investování věda, nebo umění?

O tom, jestli je investování věda, anebo umění, se diskutuje už dlouhé roky. Jak to tedy ve skutečnosti je?


FinTech review – Kryptosměnárna Bittrex vyhlásila v USA bankrot a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání je rekordní. Oproti

Investujete udržitelně?

Udržitelnost hýbá světem. Co je udržitelné, o tom se mluví. A tak je to i s udržitelným investováním.