#298 – Nečekaná investice roku

Stejně jako v minulém týdnu, i v tom současném ty nejvýznamnější akciové indexy končí v červených číslech. Americký S&P 500 odepsal 2,6 %, technologický Nasdaq Composite ztrácí 3,2 %. Investory nepotěšily ani evropské akcie, když se Euro Stoxx 50 propadl o 3,2 %. Podobně na tom jsou i asijské trhy, když se japonský Nikkei 225 snížil o 3,1 % a čínský Hang Seng o 5,9 %.

Už dost. Nebo ne? Ještě na začátku týdne se zdálo jisté, že americká centrální banka (Fed) už nebude zvyšovat své úrokové sazby. Ve středu byly ale zveřejněny zápisky z posledního zasedání Fedu. Z těch vyplývá, že další zvýšení zatím není vyloučeno. Jisté samozřejmě zatím nic není, téměř 90 % analytiků stále počítá s pauzou ve zvyšování. Přesto akciové trhy tato zpráva příliš nepotěšila. Například americký S&P 500, ale i další světové indexy v reakci na novinku klesají.

Inflace nadále klesá. Meziroční inflace v EU v červenci klesla na 6,1 % z červnových 6,4 %. V eurozóně byl potvrzen odhad 5,3 %. Harmonizovaná inflace (inflace měřená Eurostatem ve všech zemích EU) ukázala, že nejvyšší růst cen zaznamenalo Maďarsko (17,5 %). Slovensko vykázalo spolu s Polskem druhou nejvyšší inflaci (10,3 %). Za nimi následuje Česká republika s 10,2 % (Eurostat měří inflaci jinak než ČNB).

Rizika a obavy. Začátkem tohoto měsíce investory znepokojila zpráva, že agentura Fitch snížila rating USA. Ve skutečnosti to však není hlavní riziko, které investoři vnímají. Investoři se obávají o stav trhu komerčních nemovitostí v USA a EU a v menší míře v Číně. Další obavou je kondice amerického stínového bankovnictví, které spravuje téměř polovinu světových finančních aktiv.

Pozor na úvěry. Počet firemních bankrotů v EU ve 2. čtvrtletí stoupl o 8,5 % na nejvyšší úroveň od roku 2015. Za růstem stojí hlavně ubytovací a stravovací služby s nárůstem o téměř 24 %. Nejvíce se počet těchto bankrotů zvýšil v Maďarsku, následovalo Estonsko a Lotyšsko. Čechům se mezitím zvýšil nesplácený dluh v letošním 1. pololetí meziročně o 6,4 %. Jde o nejvyšší růst tohoto ukazatele za deset let.

Klesá zájem o zlato? ETF investující do zlata zaznamenala již 10 týdnů v řadě odliv kapitáluInvestoři přesouvají peníze do výnosnějších aktiv, jako jsou akcie. Tlak na zlato vytváří také rostoucí výnosy amerických dluhopisů a silný dolar. Cena klesla na pětiměsíční minimum, když se zlato obchodovalo za méně než 1 900 USD.

Investice roku – olivový olej. Velkoobchodní cena olivového olejeláme kvůli suchu rekordy. Za poslední rok jeho cena vzrostla o 115 %. Tento nárůst se pravděpodobně ještě promítne do cen na pultech obchodů. Nejdříve zřejmě zlevní v roce 2024. Grande problema pro italské kuchaře i naše peněženky.

Rubl na přístrojích. Volný pád ruského rublu vůči dolaru (100:1) se pokusila zastavit ruská centrální banka. Ta zvýšila úrokovou sazbu o 3,5 p. b. na 12 %. Rusko prý zároveň plánuje nařídit vývozcům, aby nedrželi zahraniční měny, ale směnili je za rubl. Oslabování rublu je způsobeno nižšími příjmy z prodeje ropy a plynu a nedostatkem devizových rezerv. Fungují tedy sankce, nebo ne?

Jüan sedí v čekárně. Zatímco rubl je již na operačním sále, čínský jüan netrpělivě sedí v čekárně. Kurz čínské měny klesl na devítiměsíční minimum v důsledku rostoucích problémů tamní ekonomiky. Nezaměstnanost mladých se od roku 2018 zdvojnásobila na 21 % a Čína už ji raději ani nezveřejňuje. Centrální banka se rozhodla snížit úrokovou sazbu, aby podpořila ekonomiku.

Zrádce Elon? Cena Bitcoinu se během 24 hodin propadla o téměř 8 % po zveřejnění zprávy, že firma SpaceX prodala všechny své tokeny této nejstarší kryptoměny. Zakladatel SpaceX Elon Musk se přitom dříve tvářil jako velký propagátor Bitcoinu. Podobně se snížily také ceny dalších kryptoměn. Cena Etherea se propadla o 6,7 %, Dogecoinu o 10,1 %.

Obezita minulostí? Nové druhy léků na hubnutí jsou pro společnosti Novo Nordisk a Eli Lilly zdrojem obrovských zisků na burze. Nová studie ukázala, že lék společnosti Novo Nordisk snižuje riziko infarktu nebo mrtvice o 20 %. Společnost Eli Lilly se zase pochlubila lepšími než očekávanými výsledky a zvýšila svůj plán na rok 2023. Obě akcie vzrostly po oznámení o více než 16 % a patří mezi 3 nejhodnotnější farmaceutické společnosti světa.

Jak dopadne česká ekonomika? Podle ministerstva financí se v letošním roce české HDP sníží o 0,2 %. Příští rok však již MF počítá s růstem o 2,3 %. U inflace pro letošní rok se odhad nezměnil a zůstává na 10,9 %. Pro nadcházející rok počítá vláda se snížením inflace na 2,1 %. 

Co nového v Portu?

Objem emise dluhopisů City Home s atraktivním výnosem přes 11 % bude brzy naplněn. Z celkové emise 400 mil. Kč je pro nákup na platformě opPORTUnity k dispozici posledních 6 milionů. Emitent je součástí holdingové společnosti SATPO Group, která je úspěšným rezidenčním developerem s téměř 30letou historií a od svého založení zvládla úspěšně dokončit 21 developerských projektů.

Rádi bychom vás pozvali na letošní CryptoNight 2023. Jedná se již o třetí ročník eventu, kde se potkávají nejlepší řečníci z celé České a Slovenské republiky. Akce se koná už 31. srpna od 17:00 v prostorech Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Mezi odborníky na kryptoměny vystoupí i Jakub Valníček z Portu Crypto a po přednáškách si s vámi rádi popovídáme na afterparty.


Na pivu s analytiky #6: Letní přehled

Wall Street nesdílí nadšení malých investorů a výsledková sezóna přinesla mnoho překvapení.

ejít na článek


Představení společnosti Johnson & Johnson: 140 let úspěšné historie

Johnson & Johnson začínala s výrobou náplastí, ale brzy expandovala do farmaceutického průmyslu a vývoje zdravotnických prostředků.

Přejít na článek


Jak se dařilo dílům Warhola a Lichtensteina v posledních 5 letech?

Jak si za poslední roky vedla díla od věhlasných umělců Andyho Warhola a Roye Lichtensteina, z nichž některá můžete najít také na Portu Gallery?

Přejít na článek


FinTech review – Fed spouští nový program pro dohled nad kryptoměnami v bankách a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její celková hodnota zvedla

Co se děje v Číně? Hrozí kolaps?

Marně byste na světě hledali tak úspěšný hospodářský příběh, jaký se v posledních desetiletích odehrává v Číně, nejlidnatější

Jak investovat s Portu

Co všechno v Portu nabízíme? Stručný přehled našich služeb

Jsme první česká investiční robo-advisory platforma, přes kterou může kdokoli jednoduše, nízkonákladově a efektivně investovat. Naší vizí je nabídnut lidem to nejlepší místo pro zhodnocování peněz a dosahování jejich finančních cílů.