Search
Close this search box.

3 stolní hry, které vás naučí něco o investování

Existuje spousta způsobů, jak se zdokonalit v oblastí správy osobních financí, finanční gramotnosti, zvyšování profitu, rizika, apod. Mimo náš blog, existuje spousta knih, článků, seminářů, osobních konzultací. V tomto článku se ale zaměříme na méně zřejmou, ale také velmi účinnou metodu, jak se tyto schopnosti naučit. Tou jsou stolní hry. V dnešní době samozřejmě existuje i několik počítačových her, které se zaměřují na finanční gramotnost, ale o těch snad někdy příště.

Monopoly/Dostihy a sázky

Začněme hned asi nejznámější stolní hrou, a tou jsou Monopoly (v české kotlině známe také jako Dostihy a sázky). Tato hra byla vymyšlena již v 30. letech, a od té doby ji hrají snad všechny generace, a snad každý s ní alespoň někdy přišel do styku. Pokud by snad přeci jenom někdo neznal pravidla, ve zkratce jde o to, že každý z hráčů začíná se stejným obnosem peněz a házením kostkou postupuje po hrací ploše, kde nakupuje nemovitosti, z kterých pak získává nájem, pokud na toto pole šlápne jiný hráč. Zároveň může svůj majetek rozšiřovat stavbou domů a hotelů, čímž roste nájemné za jednotlivá pole. Cílem hry je obrat všechny protihráče o peníze a zůstat posledním hráčem ve hře. V průběhu celé hry se musí hráč rozhodovat, zda nemovitost koupí, či ne, zda ji doplní hotely, nebo si raději nechá hotovost, a také komunikovat s ostatními hráči, kupovat, prodávat a obchodovat.

Cashflow

Jedná se o hru, která má z našeho seznamu nejblíže k reálnému životu, od autora knihy Bohatý táta, chudý táta Roberta Kiyosakiho. Ve hře začínáte náhodným výběrem povolání a životní situace. V průběhu celé hry si vedete osobní zjednodušenou rozvahu a přehled o tocích peněz. Každý měsíc dostáváte výplatu, ale musíte splácet hypotéku, kreditku, apod. Zároveň máte možnost investovat, ať už do akcií, nemovitostí, mincí, či půjčit švagrové, která vám určitě peníze vrátí… Cílem hry je dostat se z „krysího závodu“, kde jako krysa běháte dokolečka na malém okruhu a vyděláváte tím, že chodíte do práce, na velký okruh, kde už si užíváte svého pasivního příjmu a kupujete podniky, které vám nesou více a více peněz.

Osadníci z Katanu

Jednou z nejpopulárnějších her posledních let jsou Osadníci z Katanu. Ve hře jsou všichni hráči osadníci, kteří se snaží osídlit opuštěný ostrov, který je bohatý na suroviny. Ve hře je potřeba pracovat s pravděpodobností, jelikož úroda je určena hody dvěma kostkami. Zároveň je ve hře nutné směňovat suroviny, stavět osady na strategických místech a plnit doplňkové úkoly, které mohou přinést další vítězné body. Důležitou lekcí z této hry je pak diverzifikace, kde je důležité osídlit pole s rozdílnými surovinami a namíchat si mix zdrojů surovin tak, aby odpovídal zvolené strategii.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak nejlépe časovat trh

Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních 40 let stejnou

Jak při investování nenaletět

Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem

Portu Gallery numismatika

Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například akcie, k investicím

SPO Pilulka

Jan Sýkora: Proč WOOD & Company věří v budoucnost Pilulky i při SPO?

Pilulka zveřejnila spolu s výsledky za rok 2022 rozhodnutí valné hromady o navýšení základního kapitálu formou úpisu nových akcií. V rámci sekundární veřejné nabídky akcií, která bude probíhat ve dvou kolech, má společnost záměr získat 200 až 250 milionů korun.

cryptocurrencies

#11 – Bitcoin za milion dolarů

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn