Search
Close this search box.

5 nejčastějších chyb v nakládání s penězi

Zacházení s penězi je velké téma a asi nikdo vám neřekne, že finance neřeší. Velká část lidí ale bohužel k tématu peněz přistupuje špatně. Které prohřešky jsou v oblasti zacházení s financemi a finančního plánování vůbec nejčastější?

1. Snižování výdajů namísto zvyšování příjmů

Najdou se lidé, kteří jedou dvě hodiny přes celé město a zpět, aby si koupili televizi o tisíc korun levněji. Když se však mají setkat s nadřízeným kvůli novému nastavení platových podmínek, místo několikahodinové přípravy si raději sednou na gauč a pustí si film. Lidé věří, že když budou šetrní, zbude jim více peněz, takže budou bohatší. Jenže úsporami v rámci běžných útrat ještě nikdo nezbohatl. Klíčem k bohatství je zvyšování příjmů, nikoli redukování výdajů.

2. Zbytečné a nesmyslné zadlužování se

Úvěr na bydlení je podle expertů i v době rostoucích cen nakonec poměrně dobrou investicí. Řada lidí si ale zvykla, že úvěry jsou schopné vyřešit vše. Pořízení nového auta, telefonu či televize, zaplacení dovolené, vánočních dárků a podobně. Platí přitom, že člověk by si neměl pořizovat věci, na které nemá prostředky a bez kterých se může obejít. Tlak společnosti je velký, kolegové jezdí k moři a na hory, chodí jen ve značkovém oblečení, dětem platí drahé kroužky, ani to by vás však nemělo přivést na scestí. Přiznejte si, na co máte, a podle toho žijte.

3. Zvyšování výdajů s růstem příjmů

Zvýšení platu je skvěla zpráva, která si zaslouží oslavu s rodinou třeba v dobré restauraci. Z jednorázového povyražení si ale nesmí být nový standard. Vyšší příjmy by samy o sobě neměly být důvodem ke zvyšování výdajů. Za příklad zodpovědného nakládání s penězi je často dáván Warren Buffett, který žije od roku 1958 ve stejném domě, rád si pochutná na levných burgerech z McDonald’s, nevyžívá se v luxusních oblecích, a když si kupuje auto, hledá nějaké se slevou.

4. Investování do věcí bez jejich pochopení

Nechat ležet volné prostředky na spořicím účtu je krajně nezodpovědné. Stejně tak je ale nezodpovědné, když se je lidé snaží zhodnocovat prostřednictvím finančních nástrojů, kterým nerozumí. První kroky začínajících investorů by měly vést k finančnímu a investičnímu poradci a začátky na trzích by se měly nést ve znamení nástrojů kolektivního investování.

5. Odvádění vysokých poplatků

Ač se to nezdá, poplatky dokážou v dlouhodobém horizontu spolknout velkou část prostředků, které by se jinak mohly zhodnocovat. Řeč není ani tak o poplatcích za standardní bankovní služby, které už jsou nyní spíše výjimkou, ale o poplatcích za správu investičního portfolia hrazených investičním společnostem či tvůrcům jednotlivých podílových a burzovně obchodovaných fondů. Roli přitom hraje každá desetina procentního bodu. Více o tom, jakou roli hrají poplatky si můžete na našem blogu přečíst třeba zde nebo zde.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Mýty o finanční nezávislosti

Častým tématem našich článků je finanční nezávislost. Jedná se totiž o jeden z obvyklých cílů lidí, kteří se