Search
Close this search box.

FinTech Review – Dluhopisy Rohlíku a online kryptohra Alteration

crypto graze

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Rohlik Group vydá dluhopisy za 850 milionů korun. Skupina Tomáše Čupra chce od investorů získat další finance. Proto navýší svou únorovou emisi dluhopisů o dalších 850 milionů korun na finálních 2,55 miliardy, splatné budou 1. února 2026. Rohlik Group ve čtvrtek oznámila, že pod novou značkou Sezamo začne působit v první polovině příštího roku v Itálii a Rumunsku, ve druhé půlce roku pak ve Španělsku a láká ji i francouzský trh.
  2. Společnost Sotio získala novou technologii pro protinádorovou látku. Biotechnologická společnost Sotio, kterou vlastní skupina PPF, uzavřela výhradní licenční a opční smlouvu s jihokorejskou LegoChem Biosciences Inc. Výše investici přesahuje miliardu dolarů. Dohoda umožňuje Sotiu kombinovat vlastní vyvíjené protilátky s platformou ADC od korejské firmy.
  3. V Česku vzniká jedna z prvních kryptoměnových RPG her. V pražském softwarovém domě eMan se vyvíjí jedna z prvních online krypto her s názvem Alteration. Hra Alteration je založena na systému „play-to-earn“ tedy v překladu hraj a vydělej. Alteration poběží na síti největší světové kryptoměnové burzy Binance a bude provázána se světem NFT. Demoverze bychom se mohli dočkat během následujících dvou týdnů.
  4. Obří prodej Avastu za téměř 200 miliard korun má zelenou. Akcionáři při včerejší valné hromadě v Londýně schválili prodej Avastu americké technologické společnosti NortonLifeLock. Ten by měl za Avast zaplatit až 8,6 miliard dolarů (více než 191 miliard korun) a celá transakce tak bude jednou z největších v české historii. Spojením silných stránek Avastu a NortonLifeLock vznikne světový lídr na poli kybernetické bezpečnosti s dosahem na více než 500 milionů uživatelů.
  5. Mutumutu získalo desítky milionů a vstupuje do Francie. Česká digitální pojišťovna Mutumutu funguje na českém trhu 3 roky, její mateřská společnost Société Générale Assurances ve Francii ji přitom za poslední 2 roky podpořila téměř sto miliony korun. Nově získaný kapitál má Mutumutu umožnit vstup na zahraniční trhy, prvním bude Francie.Do budoucna Mutumutu plánuje i další expanzi, na což aktuálně shání další finanční prostředky.
  6. Čeští byznysmeni volají po nové hospodářské strategii země. Po 32 letech od začátku svobody podnikání předkládá symbolicky 32 osobností Výzvu k druhé transformaci ekonomiky. Plán na to, jak během dalších 30 let měnit českou ekonomiku staví na třech pilířích rozvoje: České značce, Otevřené společnosti a Udržitelnosti. Důraz by tak dle signatářů měl být dán na vývoj a výzkum, ale také na obchod, zlepšení imigrační politiky a ochranu životního prostředí.
  7. Další dopad brexitu – Amazon nebude přijímat britské kreditní karty Visa. Důvodem jsou vysoké transakční poplatky. Vysoké náklady na přijímání plateb kartou totiž brání podnikům nabízet své zboží za nejlepší možné ceny. Podle společnosti Amazon by díky technologickému pokroku měly náklady logicky klesat, ale v reálu přitom zůstávají stejné nebo se dokonce zvyšují. Britská obchodní komise v reakci vyzvala vládu ke zlepšení podmínek obchodní dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií tak, aby si britské firmy byly schopny udržet konkurenceschopnost.
  8. PPF a Moneta se dohodly na novém modelu financování spojení. Skupina PPF ustoupila akcionářům Monety a prodej své bankovní části, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (zonky), už dále nepodmiňuje získáním kontroly v nově vzniklé bance. Nyní je na valné hromadě Monety, aby spojení odsouhlasila. Pokud by se podařilo dohodu uzavřít, vznikla by na trhu třetí největší česká banka v počtu klientů (po České spořitelně a ČSOB).
  9. Apple podpoří domácí kutily. Svým zákazníkům umožní, aby si iPhony mohli opravit doma. Projekt s názvem Self Service Repair by měl být spuštěn na začátku příštího roku ve Spojených státech a postupně se rozšířit i do ostatních zemí. Majitelé iPhonů si tak budou moci v případě poškozených komponentů jako je displej, baterie nebo fotoaparát zkusit zařízení opravit sami. Originální komponenty budou dostupné nejdříve na zařízení iPhone 12 a 13, do budoucna by se měly přidat i počítače Mac s čipy M1.
  10. Everli plánuje další expanzi v Česku i zahraničí. Online supermarket Everli přichází s konceptem shopperů, kteří zajistí celou objednávku, včetně nákupu a dovozu. Oproti konkurenci se liší i logistickým modelem, nemá sklady ani auta. Původem italský e-shop funguje v Česku od března 2021 a aktuálně poskytuje své služby ve dvanácti městech, v dalších 4 přitom spolupracuje s různými řetězci.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

apple

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od

Více portfolií v jednom účtu Portu

Žhavou novinkou Portu je možnost přidávat další portfolia. Kromě základního portfolia, které si klienti vytvoří už v průběhu