Search
Close this search box.

#50 – Akciový hyperloop

Obavy ze zpomalení globální ekonomiky, růstu úrokových sazeb a budoucích výsledků firem stojí za aktuálními propady na trzích (více o důvodech píšeme v tomto článku). Amazon a Google například oznámily rekordní zisky, avšak při nižších tržbách a zhoršeném výhledu, proto jejich akcie klesají o desítky procent. Většina velkých amerických firem je na tom podobně – zisky vyšší než loni, odhady překonány, ale výhled nejistý. Stále není jasné, jak hospodaření firem ovlivní vyšší hladina úroků a cla uvalená v rámci obchodních válek.

Pro Evropu je aktuálně největším rizikem rozpočet Itálie. EU odmítla italský rozpočtový návrh se schodkem 2,4 % hrubého domácího produktu a požádala o předložení nového návrhu do 3 týdnů. Premiér Conte ale podle Bloombergu žádný plán B nemá. Situaci komplikuje příliš vysoká úroveň veřejného zadlužení, která v Itálii přesahuje 133 % HDP.

Americká ekonomika stále robustně roste, podle dnes zveřejněných dat její HDP ve 3. kvartále posílil o 3,5 procenta. Ve 2. čtvrtletí rostlo hospodářství USA o 4,2 %.

Daří se Microsoftu, který oznámil své výsledky o den dříve, než Amazon. Čtvrtletní zisk společnosti vzrostl o 34 % na 8,8 miliard dolarů, zejména díky cloudovým službám divize Azure. Firma navíc zlepšila výhled na další kvartál. Microsoft je tak na dobré cestě překonat tržní kapitalizaci Amazonu.

Tesla, jejíž akcie vyšplhaly nad hladinu 300 dolarů, oznámila kvartální zisk 311,5 milionu dolarů po předchozích obdobích dlouhého půstu. Její akcie vzrostly o 6,5 % mj. také díky novému nákupnímu doporučení Citron Research, firmy dosud spekulující na pokles akcií Tesly a žalující Muska kvůli problematickému srpnovému tweetu.

Elon Musk oznámil, že 10. prosince otevře svůj hyperloop veřejnosti. Lidé se tak budou moci projet 3,2 km dlouhým tunelem pod Los Angeles, který postavila Muskova společnost SpaceX k testování nových forem dopravy.

Facebook dostal pokutu za skandál s únikem osobních dat do konzultační firmy Cambridge Analytica v hodnotě pouhých 500 tisíc liber. Společnost oznámí své čtvrtletní výsledky 30. října.

Evropské akcie jsou nejníže od roku 2016. Amerika je nejníže od letošního března. “Jednoduchá doba” je za námi, míní banka Wells Fargo, ale býčí trh nemusí být u konce a současná situace nahrává opatrným nákupům levných akcií. Čeká nás doba vyšší volatility, což ale nemusí znamenat, že nás čeká jen propad.

Investory se snaží uchlácholit i následující graf. Ten ukazuje, jak jsou propady na trzích relativní v delším časovém úseku, například deseti let. I poměrně zásadní pokles, například v roce 2008 až o 60 %, byl historicky vždy nakonec vyvážen výrazným budoucím růstem. Protože nelze předpovídat budoucí vývoj a hrát si s načasováním může být dvoujsečná zbraň (může investorovi pomoci, ale i uškodit), je podle našich zkušeností nejlepší strategie pravidelné investování.


Velké ztráty, až 20 %, utrpěly “marihuanové” akcie, přestože měly teoreticky získat pozitivní impuls po legalizaci konopí v Kanadě. Na marihuanu se stály fronty a investoři se bojí, co udělá s výrobou léčivých přípravků takto masivní nákupy zdrojové suroviny.

Akcie výrobce čipů AMD prudce poklesly za týden o 30 % po zveřejnění nižších zisků. AMD trpí opadnutím kryptoměnové horečky, resp. nižší poptávkou po hardwaru na těžbu virtuálních měn. I na kryptoměnových burzách je nižší zájem patrný, ceny se v podstatě nemění. A vyhledávání slova bitcoin na Googlu dosáhlo nejnižší úrovně od roku 2017.

Blockchainovou technologii úspěšně implementovala rakouská Erste Bank, která digitálně vydala úvěrové investiční nástroje podobné dluhopisům pro firmu ASFINAG v objemu 20 milionů eur.

Banka Goldman Sachs vložila 16 milionů dolarů do firmy BitGo s cílem vytvořit bezpečnější peněženku pro kryptoměny pro institucionální investory. Uchování bitcoinů a dalších měn je totiž jedna z největších bolístek virtuálního světa.

Švédská centrální banka Riksbank se usilovně připravuje na bezhotovostní ekonomiku. Začala připravovat technické i legislativní řešení pro testování existence tzv. e-koruny. Analýza IBM například tvrdí, že studiem zavedením tzv. CDBS (centrální bankou emitované digitální měny – central bank-issued digital currencies) by se měla zabývat každá národní banka. ČNB je zjevně zatím ve vyčkávacím módu.

Revolut otevírá pobočku v Praze a chystá účty s českými IBAN kódy pro zasílání výplaty a dalších plateb. A my se už těšíme, že tak budete moci investovat na Portu i z Revolutu.

Hezký víkend!


3 pravidla chování v době korekce

Na finančních trzích je to v posledních dnech jako na houpačce. Pro mnohé investory Portu se tak naskytla první reálná příležitost prověřit své nervy, takzvanou rizikovou toleranci.


Proč trhy padají? Máme pro vás přehled

Zdá se, že říjen, který bývá obecně volatilnějším měsícem, dal investorům jasný signál, že klidné období čistého růstu je na nějakou dobu pryč. Vyrojilo se mnoho témat, ze kterých jsou investoři nervózní.


Vývoj vybraných instrumentů (19.10. – 26.10.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 643,39
-4,49%
Euro Stoxx 50
3 102,64
-3,37%
Nikkei 225
21 184,60
-5,98%
Ropa
66,77
-3,62%
EUR/CZK
25,860
-0,02%
Dow Jones
24 520,60
-3,63%
Pražská burza
1 031,63
-4,42%
Bitcoin
6 420,69
-0,17%
Zlato
1 236,80
+0,66%
USD/CZK
22,797
+1,09%

Makléř – 6. díl

Přístroj zazvonil vedle sedícímu kolegovi, který si zrovna odskočil na toaletu. Ondra sluchátko zvedl při třetím zazvonění, jelikož ostatní makléři měli právě hovor a nebylo možné, aby se někdo do firmy nedovolal, to by pak měli průšvih všichni.


Fintech review – zákaz koloběžek Lime, Revolutka zdarma

Praze 2 došla trpělivost s elektrokoloběžkami Lime. Podle radnice ohrožovaly chodce. Titul podnikatele století připadl Tomáši Baťovi. Revolut slaví první českou pobočku. A dárek? Revolut karta zdarma pro každého.


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a

Raritní poštovní známka poprvé v aukci

Od 1. do 4. června 2023 se v malebné metropoli Slovenska, v Bratislavě, rozprostře výstava poštovních známek. Tato událost představuje vzácnou příležitost pro všechny milovníky filatelie, neboť během ní se nejen naskytne možnost prohlédnout si širokou škálu známek z různých koutů světa.

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika