Search
Close this search box.

#54 – Co se to děje na trzích? Buy, Cry and Die?

Bitcoin propadl o dalších více než 20 % až na hladinu 4000 dolarů a podobně na tom jsou i další kryptoměny. Na vině jsou údajně tvrdé vidličky (hard forks), což v odvětví virtuálních měn znamená rozštěpení měny na několik nových. V tomto případě se měna Bitcoin Cash rozdělila na Bitcoin ABC a Bitcoin SV, což v sektoru zaselo nervozitu a nejistotu. Pokud bychom do Bitcoinu investovali, byli bychom trochu nervózní, že hodnotu naší komodity, někdy též řečeno prostředku směny, bez vlastní vnitřní hodnoty, má v rukou rozhodnutí “komunity”, resp. málo známých miliardářů, kteří v ní mají hlavní slovo.

Pod silným prodejním tlakem se nacházejí akcie technologických gigantů Facebook, Apple, Amazon a Google. Facebooku se ve třetím čtvrtletí zbavil kompletně například George Soros. Jeho fond naopak nakoupil akcie čínské Alibaby a Micron Technology. Americký technologický index Nasdaq Composite se tak vrátil na úrovně ze začátku letošního roku a podle analytika Andrew Adamse jeho křivka vytvořila tzv. formaci Buy, Cry and Die. Tato formace údajně může znamenat, že korekce na trzích je u konce.

Apple (-5,4 % za tento týden) zaznamenává nejhorší měsíc od finanční krize roku 2008. Jako problematické se ukázaly zprávy o poklesu prodejů iPhonů, na kterých firma stojí. Ty bude chtít firma podpořit i za cenu nižších marží. V Číně už Apple nabídnul operátorům dotace, které by měly zlevnit iPhone XR.

Za poklesem akcií Facebooku (-6,5 %) stojí ústup zájmu uživatelů o tuto sociální síť související s letošními skandály ohledně zneužívání osobních dat. Zakladatel a předseda představenstva Marc Zuckerberg se dostal do sporu se svou provozní šéfkou Sheryl Sandbergovou, kterou označil za původkyni všech dosavadních problémů sítě link. Podle portfolio manažera Whitney Tilsona ale nic není ztraceno, hodnota Facebooku se může do 3 až 5 let zdvojnásobit (viz odkaz na video níže).

Co půjde nahoru? Měly by to být akcie, měny a dluhopisy rozvíjejících se trhů, tvrdí Goldman Sachs. V Portu portfoliích jsou zastoupeny instrumentem Vanguard FTSE Emerging Markets a iShares JPMorgan USD Emerging Markets Bond. V dolarovém vyjádření by měly tyto akcie růst o 12 procent a dluhopisy o 10 %.

Show must go on. Poslanecká sněmovna dnes rozhodovala o osudu vlády. Opozice sice vyvolala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše po reportáži TV Seznam, nasbírala ale pouze 92 hlasů. Vláda tak bude pokračovat s důvěrou Sněmovny.

Hračka nebo peníze? Zajímavý investiční projekt má Petr Kellner. Pro svoji dceru koupil závodního koně Catch Me If You Can za 250 milionů korun. Kellner podle spekulací médií uvažuje i o koupi anglického fotbalového klubu Chelsea.

ČNB obměňuje bankovní radu. Prezident Zeman ve středu jmenoval nové viceguvernéry České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého. Novými členy bankovní rady jsou potom Aleš Michl a Tomáš Holub. Ti všichni budou ještě spolu s guvernérem Jiřím Rusnokem, Vojtěchem Bendou a Oldřichem Dědkem rozhodovat o úrokových sazbách a zprostředkovaně kurzu koruny. Koruně se přitom letos nedaří, je daleko slabší, než by měla být.

Co se asi nebude líbit pražské burze a domácím investorům? Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš přišel s nápadem, že by firma měla vytěsnit menšinové akcionáře. A to protože ti zpravidla nechtějí dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, což je z hlediska státu strategická záležitost.

Ve čtvrtek se předávaly ceny českého internetu Křišťálová Lupa 2018. Projektem roku se poprvé v historii stala počítačová hra, konkrétně Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios. Dočkal se také novinář Jindřich Šídlo, který se stal osobností roku. Dvě prvenství obhájila DVTV.

Hezký víkend!


Nenosíte v peněžence poklad? Nejvzácnější peníze v oběhu

Víte o tom, že některé mince a bankovky, které nosíte v peněžence, mají možná vyšší hodnotu?​ Nemusí se při tom jednat o nedávno vydané dvacetikoruny…


Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě ono pravidlo vám jednoduchou matematikou může pomoci znázornit fungování „celého světa“. O co tedy jde?


 

Vývoj vybraných instrumentů (16.11. – 23.11.2018)

 

 

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 638,65
-3,57%
Euro Stoxx 50
3 127,50
-1,60%
Nikkei 225
21 646,55
-0,16%
Ropa
51,34
-9,42%
EUR/CZK
25,955
-0,12%
Dow Jones
24 332,34
-4,25%
Pražská burza
1 061,96
-1,67%
Bitcoin
4 308,81
-22,78%
Zlato
1 224,70
+0,14%
USD/CZK
22,866
-0,16%

Fintech review – Ponožkoboty a reklama od umělé inteligence

Ponožkoboty z Brna dobývají svět. Bodují v Kataru, Koreji i USA. Řada slev na Black Friday je jen zdánlivá, varuje Heureka. A podívejte se jak vypadá první reklama na Lexus, kterou vymyslela umělá inteligence.


Makléř – 10. díl

Mladý makléř Ondra přežil první velkou vlnu propouštění ve firmě a namočil se do pochybného projektu E. Nyní musí Ondra prodávat akcie státního a poněkud zkostnatělého energetického podniku Energon svým velkým klientům. Jedním z nich je i John Kubelik…


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorem Pavlem

Rozhovor s investorem Pavlem

Pavel má s investováním zkušenosti již z dřívější doby, plané sliby ho ale na dlouhou

Odkrýváme: 5 mýtů o investování

Snaha zhodnotit svoje peníze je věc, která pravděpodobně všechny z nás spojuje. Většinu ale současně odrazuje několik mýtů,

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem by pro něj

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie