Search
Close this search box.

#92 – Veterán za korunu

Hodnota akcií už pro nás není stěžejní. Alespoň to ve svém společném prohlášení tvrdí ředitelé více než 180 amerických společností. Místo toho je od pondělí zajímá dobro zaměstnanců, zákazníků a vlastně i všech dalších bytostí světa. Krom Tima Cooka (Apple) prohlášení podepsal i Jeff Bezos, jehož Amazon patří k nejvíce kritizovaným zaměstnavatelům na území Spojených států.

Amazon ovšem nerozdával jen podpisy. Našel si čas i na lekci základní ekonomie pro francouzskou vládu. Ve Francii totiž začala platit 3% daň z výnosů internetových gigantů. Prakticky ve stejný okamžik změnil Amazon sazebník a zvýšil své poplatky pro francouzské prodávající – ano, hádáte správně, také o 3 procenta.

Twitter amerického prezidenta během uplynulého týdne až nápadně připomínal účet Elona Muska. Ten na něm totiž nešetří vtípky a fotomontážemi. Donald Trump se podobným způsobem opřel do Grónska a začal vysvětlovat své plány na jeho odkoupení. Zda jde pouze o nevinný vtip na účet Dánska (které Grónsko formálně vlastní) anebo seriózní nabídku, nebylo do poslední chvíle jasné…



… nakonec se ovšem ukázalo, že Donald Trump svůj návrh myslí zcela vážně. Poté, co udivená premiérka Dánska odmítla, odvolal americký prezident jejich plánovanou schůzku. Pochválil ovšem premiérku za přímočaré jednání, díky kterému obě země ušetřily finance a čas, které by byly potřebné pro další vyjednávání o prodeji. Pro příště by možná bylo lepší nakouknout do katalogu řeckých ostrovů, než nabízet podobný obchod jedné z nejbohatších zemí světa.



Jak urychlit cestu k budoucnosti? Přes open-source a spolupráci. Alespoň to vyzkouší Alphabet s projektem Waymo. Ten se již 10 let zabývá vývojem autonomních řídících systému, které by nás měly nahradit v roli řidiče. Obrovský balík nasbíraných dat je od tohoto týdne k dispozici zdarma jak pro vývojáře, tak třeba i konkurenci. Ostatně na podobnou otevřenost jsme si u „projektů budoucnosti“ už tak nějak zvykli. Největším strašákem pro ně totiž není konkurence, ale čas. Každý den, kdy jejich produkt není v prodeji, je stojí nemalé peníze.

Německo je připravené nalít do své ekonomiky přes bilion korun. To samozřejmě jen za předpokladu, že by nastala ekonomická krize. Ostatně obdobnou částku vynaložil náš západní soused i během krize v letech 2008 a 2009. Německá vláda tak reaguje na nepříznivý vývoj HDP – v druhém čtvrtletí klesala ekonomika o 0,1 % a pokles v aktuálním čtvrtletí by pro Německo znamenal oficiální začátek recese.

Německo se ovšem nepřipravuje jenom na ekonomickou krizi. Objednalo si proto téměř 200 miliónů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. To je čtyřikrát více, než aktuálně činí celé německé zásoby. Riziko vidí především v okolních státech, včetně Česka.

Každý den blíže k tvrdému brexitu. Taky by šlo pojmenovat aktuální dění na území Spojeného království. Britský premiér Boris Johnson přednesl Evropské unii svůj návrh, kdy součástí dohody nebude irská pojistka, nýbrž „alternativní ujednání“. Evropská unie podle očekávání návrh odmítla a nabídla své vlastní řešení v podobě dohody uzavřené s Theresou May, kterou britský parlament již několikrát odmítl.

Apple spustil Apple Card pro všechny uživatele. A když říkáme všechny, máme na mysli pro všechny uživatele iPhonů na území Spojených států. Krom řady výhod (např. 2% cashback při platbě skrze Apple Pay) má i některá úskalí. Kritiku si vysloužil například návod popisující správné chování ke kartě. Uživatelé by ji podle něj neměli nosit v peněžence, v pouzdře s ostatními kartami anebo v džínách, které mohou kartu zabarvit. Vyhnout se zároveň mají všem tvrdým a magnetickým materiálům, které mohou způsobit její poškození. Kam teda s ní?

Apple však nebyla jediná významná společnost, která tento týden něco spustila. V Česku se objevila historicky první online investiční galerie – a od koho jiného, než od lídra v oblasti demokratizace investičního trhu a tvůrce pokrokových finančně-technologických služeb – Portu.
Na Portu Gallery si přijdou na své jak sběratelé unikátních předmětů, historických veteránů, ale například i umění nebo hudby. Od zcela revoluční jediné koruny se budou moci malí i velcí investoři těšit z podílu na netradičních investičních příležitostech, které byly dříve dostupné jen milionářům a jejichž hodnota může v čase významně růst.
Jako první bude již 5.9. spuštěn úpis amerického sporťáku Nash Healey Roadster z roku 1952 designovaného slavným Pinin Farinou, kterých se dodnes zachovalo přibližně jen 50 kusů. Sledujte Portu Gallery na sociálních sítích a nenechte si uniknout žádné novinky.

Hezký víkend!


Investování na Portu Gallery – modelový příklad

Jak celá investice funguje po technické stránce a jak je to s investičním certifikátem z hlediska jeho ekonomiky?


Vývoj vybraných instrumentů (16.8. – 23.8.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 891,9
-0,24%
YTD: +15,0%
Euro Stoxx 50
3 342,2
+0,39%
YTD: +11,9%
Nikkei 225
20 710,9
+1,43%
YTD: +3,5%
Ropa
53,8
-1,97%
YTD: +18,5%
EUR/CZK
25,77
+0,12%
YTD: +0,2%
Dow Jones
25 886,5
+0,01%
YTD: +11,0%
Pražská burza
1 045,6
+0,83%
YTD: +5,8%
Bitcoin
10 193,0
-1,97%
YTD: +170,4%
Zlato
1 535,1
+0,12%
YTD: +19,8%
USD/CZK
23,27
+0,16%
YTD: +3,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech review – Neomezená data a solární silnice

Češi se dočkají neomezených dat, slibují je všichni tři operátoři. Air Bank připravuje platby přes Google Pay. A jak skončil projekt první solární silnice?

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po kontroverzi vztahující se

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak poznáte, že už