Search
Close this search box.

Když se snoubí design a řemeslo. Sklo od Lasvitu patří mezi to nejlepší, co může Česko světu nabídnout

Mendini Lasvit

České designové sklo patří mezi světovou špičku a dostává se i na pole investic. Designová a sklářská společnost Lasvit je v tomto ohledu na pomyslném vrcholu. Dechberoucí skleněné instalace se objevují na jachtách šejků a zdobí ty nejluxusnější hotely po celém světě. Tři z výjimečných sběratelských předmětů se objeví i na Portu Gallery již tento čtvrtek 2. června od 18.00. Budou to vázy, které vznikly ze spolupráce se světovou ikonou designu, Alessandrem Mendinim.

Lasvit má od svého založení pobočky v několika světových metropolích (např. Paříži, Londýně, Dubaji nebo Singapuru) a dvě hlavní sídla – v Česku a Hongkongu. Společnost se věnuje především navrhování a výrobě světelných instalací na zakázku. Kromě toho nabídku tvoří kolekce svítidel, dekorativního a užitného skla, architektonické prvky a umělecké předměty ze skla.

Autorský design jako investice

DNA společnosti v sobě snoubí to nejlepší z řemeslné sklářské tradice s uměním světových designérů a moderními technologiemi. Lasvit je už od roku 2007 na misi s posláním přinést svým klientům krásu, štěstí a kousek své bohémské duše. Firma má za sebou spolupráce s respektovanými osobnosti designu, jako jsou Campana Brothers, Zaha Hadid, Kengo Kuma, Daniel Libeskind či Nendo. Právě umělecké předměty z limitovaných spoluprací patří z investičního hlediska mezi to nejzajímavější. Do nedávna si hodnotná sklářská díla pořizovali především zahraniční investoři. Trend se však obrací a zájem roste i v Česku. Hodnota exkluzivních autorských předmětů může v řádu několika let výrazně růst.

Mendini, italský designér se zálibou v českém kubismu

Spolupráce s Alessandrem Mendinim patří mezi jedno z nejexkluzivnějších spojení, kterými si Lasvit prošel. Zesnulý italský architekt, designér a teoretik postmoderního designu totiž obvykle s nikým nespolupracoval. Pro spolupráci s Lasvitem se rozhodl z osobních důvodů a vazeb na český design – v 90. letech výtvarně zpracoval slavný kubistický nábytek od Pavla Janáka a Josefa Gočára a upozornil tak na fenomén českého kubismu ve světovém měřítku. Právě vazba na Česko byla jedním z důvodů, proč si Lasvit slavného designéra pro spolupráci vybral, jak popisuje art director Lasvitu Maxim Velčovský a dále dodává: „Mendini zemřel v roce 2019 a váza Rombo byla jedním z jeho posledních návrhů. Navazuje na jeho obdiv k českému kubismu. Oslovil jsem Mendiniho z důvodu spojitosti s českou kulturou, s českým kubismem. Mendini byl jedním ze zakládajících členů studia Alchimia a jako teoretik designu upozornil na tvorbu ve „východním bloku“, konkrétně na dílo Milana Knížáka. Patřil mezi nejvlivnější teoretiky i praktiky designu 20. století. V roce 1980 byl u zrodu fenomenální skupiny Memphis, která ovlivnila vnímání designu konce 20. století a ovlivňuje ho dodnes.“

Mendini se narodil v Miláně v roce 1931. Navrhoval objekty, nábytek, umělecké instalace a architekturu. Pro jeho tvorbu je typický zájem o kombinování různých kultur a forem. Ukázky z Mendiniho děl jsou k vidění v muzejních i soukromých sbírkách po celém světě.

Mendini Lasvit

Oceňovaná monstra, která dobyla Milán

Ke spolupráci s Lasvitem a návrhu váz Rombo Mendini prohlásil: „Je to jako byste se na svět dívali dvěma různými brýlemi. Když použijete jedny, vidíte objekty jako normální. Když nasadíte druhé brýle, vidíte je jako příšery.“ Vázy navrhl ve dvou velikostech, přičemž obě z nich mohou být oblečeny do čiré, růžové, jantarové, modré nebo zelené barvy. Kousky červeného a modrého skla jsou aplikovány na tlusté a mírně zvlněné tělo, aby vymezily obraz dvou protilehlých tváří. Na Portu Gallery se objeví tři kousky, dvě větší vázy – jedna průzračná a druhá růžová, potom jedna menší zelená.

Vázy Rombo vychází z motivu příšer, jelikož právě v duchu tohoto tématu se nesla přehlídka designu s názvem Monster Cabaret. Tu Lasvit uvedl v roce 2018 na slavném veletrhu designu Salone del Mobile v Miláně, kde získal cenu Milano Design Award za nejlepší výstavu celé akce. Zastínil tak dalších více než 1500 vystavujících. Kreativní pojetí výstavního konceptu Monster Cabaret šlo daleko za hranici pouhé prezentace designu tak, jak ji známe. Šlo o show plnou bájných stvoření, monster, géniů a dalších silných charakterů. Skleněné předměty se staly součástí velmi živého stylizovaného příběhu.

„Má mysl je plná krásných věcí – myšlenek, snů – ale také nočních můr a příšer. Jako dítě jsem se bál tmy. Když přišla druhá světová válka, mé obavy dostaly jasnější kontury – právě válka byla mým největším strachem,“ komentuje hlavní motiv své práce pro Lasvit Mendini.

Úpis sběratelských designových váz od Lasvitu začne na Portu Gallery již ve čtvrtek 2. června od 18.00.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

Co znamená propad čínských akcií?

Čínské akcie prožívají tvrdý pád a z hlediska ocenění se jeví mimořádně lacině. Je to skutečně tak a dokážou se vzpamatovat?